Відгомін підземного тектонічного злому на території Туреччини, який призвів до землетрусу, найближчим часом можуть відчувати і в Україні. Житомирська область є відносно сейсмічно безпечною територією. Про це Суспільному розповів заступник керівника з наукової роботи Головного центру спеціального контролю, який розташований на Житомирщині, Олександр Лящук.
"Землетрус у Туреччині стався внаслідок зіткнення двох великих тектонічних плит – африканської та євразійської, – каже Олександр Лящук. – Україна розташована на одній із них – євразійській, але дрібнішій за структурою, і перебуває якраз на межі поясу сейсмічного впливу. А відтак, ясна річ, такі потужні підземні струшування її також поступово можуть зачіпати. Якраз ми бачимо ті землетруси, які зараз у Румунії відбуваються. І в Україні найближчим часом будуть такі струшування, але невеликі. Як історично підтверджується, навіть у разі потужних землетрусів у сейсмічно активних зонах, в Україні великої потужності вони не досягають".
Моніторинг досліджень у Центрі спеціального контролю формують за допомогою власного спостереження, а також користуються міжнародними сейсмологічними даними.
"За минулу добу (16 лютого – ред.) спостережними пунктами центру були зареєстровані землетруси у різних куточках земної кулі. Це й Індонезія, і Камчатка Російської Федерації, і країни Океанії – Фіджі, Тонга. А це понад двадцять тисяч кілометрів від території України. Ми говоримо про чутливість технічних засобів, про методики, які ми використовуємо", – розповів заступник керівника Головного центру спеціального контролю Ігор Корнієнко.
Окрім землетрусів, у центрі фіксують вибухи на промислових кар'єрах, радіаційний стан, грозові розряди та магнітні бурі.
"15 лютого ми зареєстрували вибухи на промислових підприємствах Житомирської, Полтавської областей. Також реєстрували землетруси в Румунії, які вже могли відчувати жителі окремих областей України, зокрема, Одеської, але вони не становили загрози для людей та об'єктів критичної інфраструктури", – каже Ігор Корнієнко.
За словами декана факультету гірничої справи, природокористування та будівництва Житомирської політехніки Володимира Котенка, Житомирська область не належить до сейсмоактивних регіонів України, а відтак люди можуть відчувати лише енергетичні вібрації.
"Житомирщина розташована на геологічному утворенні, яке називається кристалічний щит. Це така порода монолітна, яка створена внаслідок вулканічної діяльності у вигляді гранітів, базальтів або подібних порід. Це як надійний фундамент. Тому таких джерел або осередків землетрусів ми не очікуємо в нашій області. Але, якщо, наприклад, на зонах стиків будуть дуже сильні землетруси, то ми можемо відчути їхні наслідки. Але ці наслідки не будуть такими руйнівними, як ми зараз спостерігаємо у Туреччині чи в країнах, де є великі землетруси. Ці наслідки раніше проявлялися у вібраціях будинків, конструкцій, а вже люди свої спостереження передавали – або там люстра хиталася, або, можливо, посуд у шафі, де його зберігали, трусився", – пояснює Володимир Котенко.
За словами Ігоря Корнієнка, люди починають відчувати наслідки землетрусів інтенсивністю більше трьох балів. Найпотужнішим за останній час землетрусом, який відчували жителі Житомирщини, був землетрус, що стався 24 вересня 2016 року у Румунії. Його інтенсивність була сім балів. Жителі Житомирської області тоді відчули його як трибальний.
В Україні щороку стається щонайменше 40 землетрусів. З них п'ять – інтенсивністю більше трьох балів, тобто тих, які можуть відчувати люди.
До сейсмічно активних територій належить 40 відсотків території України. У зоні ризику – західні, південно-західні та південно-східні області.
За словами Ігоря Корнієнка, Житомирська область є відносно сейсмічно безпечною з огляду на те, що відсутні прояви місцевої сейсмічності.
За картами загального сейсмічного районування території України, сейсмічна небезпека Житомирщини обумовлена переважно дією сейсмоактивної зони гір Вранча у Румунії. Якщо в Румунії буде землетрус максимальної потужності, то максимум, що можуть відчути жителі нашої області, – це п'ять балів.
Ще по темі
- Землетруси в Туреччині та Сирії: майже 42 тисячі людей загинули.
- Чи прогнозували потужні землетруси в Туреччині та Сирії: пояснює сейсмолог.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: