Як витрачали кошти громади Житомирщини у 2022 році

. Суспільне

У 2022 році лише Червоненська та Новоборівська громади Житомирщини мали понад 50% власних надходжень до бюджету, тобто податків, отриманих від місцевих підприємств. 64 громади наповнювали бюджет коштом субвенцій та дотацій від держави.

Кореспонденти Суспільного проаналізували бюджети громад Житомирщини за 2022 рік за трьома показниками: власні надходження, заробітна плата апарату управління громади та видатки на освіту.

Ірина Кирилович, кореспондентка Суспільного. Фото: Суспільне Житомир

За інформацією департаменту фінансів Житомирської обласної військової адміністрації, найбільше власних надходжень має Червоненська громада – 61,5 %, найменше – Звягельська – 6,8 %, середній показник – 18,3 %.

Фото: скриншот із Facebook, департамент фінансів Житомирської ОДА

Фото: Суспільне Житомир

За словами голови Червоненської громади Юрія Ящука, найбільше надходжень отримують від сільськогосподарських підприємств за оренду землі.

"Ми – сільськогосподарський район, – розповідає Юрій Ящук. – І основне джерело, звідки ми черпаємо податки, – це земля. Це і оренда землі, і плата за землю, і ПДФО з паїв, які здаються в оренду. Наш населений пункт є специфічним тому, що в свій час тут працювали два промислові підприємства:

  • цукровий завод, зараз він ПрАТ "Червоненський цукрозавод";
  • державне підприємство "Червоненський завод продовольчих товарів".

Найбільше податків надходить від орендної плати за землю саме з цукрового заводу. За минулий рік вона становила 6,6 мільйони гривень".

Юрій Ящук. Агропортал

Заробітна плата працівникам апарату управління – один із основних показників спроможності громади, каже економіст Микола Костриця.

Микола Костриця. 26 січня 2022 року, Житомир. Фото: Суспільне Житомир

В середньому по області 12,2% від власних надходжень на ці потреби витрачають громади. Найбільше – у Харитонівській громаді – 59,9%, найменше – у Звягельській громаді – 4,3%.

У коментарі Суспільному голова Харитонівської громади Зінаїда Зубенко розповіла, що відповідно до штатного розпису в апараті управління – 32 людини, проте працюють лише 24.

"У нас є дві окремі юридичні особи: відділ освіти, молоді та спорту і фінансовий відділ. Ці двадцять чотири людини, які працюють, мають дуже велике навантаження. Через це я їм даю більшу зарплату. Немає вісім людей, це вакансії. І за рахунок цих вакансій я розділила обов'язки на всіх працівників", – каже Зінаїда Зубенко.

Зінаїда Зубенко.

Видатки на освіту на одного мешканця є найбільшими в Ушомирській громаді і становлять 8286,2 гривні, найменші – в Станишівській громаді – 3740,2 гривні.

"Найбільше грошей у нас витрачається на технічне оснащення, – каже Ушомирський сільський голова Людмила Мала. – 590 постанова не дозволяла нам закуповувати комп'ютерну техніку, робити ремонти поточні, хоча всі заклади в нас вже були готові. За ці роки ми подбали про все це. Комп'ютерною технікою забезпечені, оснащені, маємо наочність, укомплектовані. Тепло у школах. Ми працюємо".

Людмила Мала. Фото: Децентралізація

У 2022 році на розвиток спорту та фізичної культури 26 громад Житомирщини не виділяли гроші взагалі. З 40 громад, які мали такі видатки, лідирує Бердичівська громада – 204,2 гривні на одного мешканця.

Читайте також

  • Закупівлі для апарату Житомирської ОВА у 2022: найбільше витратили на опалення, обслуговування комп'ютерів, паливо.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube