Поліетиленові одноразові пакети у Житомирі припинили використовувати лише кілька великих мереж супермаркетів

. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Поліетиленові одноразові пакети у Житомирі припинили використовувати лише кілька великих мереж супермаркетів. В одному із житомирських супермаркетів такі пакети не використовують ще з минулого року. Про це Суспільному розповіла начальниця сектору людських ресурсів супермаркету Лідія Лутай.

За її словами, замість одноразових поліетиленових пакетів покупцям пропонують декілька альтернатив.

"Це біорозкладні пакети, які повністю виготовлені з кукурудзяного крохмалю, – каже Лідія Лутай. – Вони мають відповідне маркування і витримують до трьох кілограмів ваги. Коштують такі пакетики одну гривню п'ятдесят копійок. Також у нас є безкоштовні паперові пакети. Набір багаторазових торбинок – це три штуки – у нас коштує в межах ста гривень. Також є сумки-авоськи і шопери на касі".

Лідія Лутай. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Одноразові пакети у цій мережі нині використовують лише для м'яса, риби та заморожених продуктів. Якщо ж покупці помилково візьмуть такий пакетик для інших товарів – на касі запропонують їх замінити на біорозкладні торбинки.

"Ми одразу ж кажемо, що ці поліетиленові пакети призначені для транспортування риби, м'яса або ж заморожених продуктів. Натомість пропонуємо біорозкладний пакетик або паперовий", – каже продавчиня Оксана.

Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Оксана. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

У невеликих магазинах та на ринку поліетиленові пакети "маєчки" продовжують використовувати для всіх товарів. У більшості торгових точок на Житньому ринку продавці не відмовилися від використання пластику.

"Поки ці кульки продаються вільно, то й ми їх продаємо, – каже продавець Леонід. – Якщо вже вони зникнуть, тоді й ми щось будемо думати. Потихеньку якось будемо переходити на паперові чи ще на щось".

Леонід. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

"Ті, хто не хоче брати ці кульочки, то просто кажуть, що вони їм не треба. Наприклад, якийсь там огірочок беруть чи помідори, то так і даємо в руку", – каже продавчиня Світлана.

Світлана. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Згідно із нормою закону, з першого січня всі тонкі та надтонкі поліетиленові пакети, так звані "маєчки", мають повністю зникнути з прилавків торгових точок України. Дозволеними лишаються товсті пакети, наприклад, ті, які можна знайти на касах супермаркетів або ж подібні. Проте вони не мають бути безкоштовними. За використання "маєчок" можуть оштрафувати на суму до 34 тисяч гривень. Контролювати це повинна Держпродспоживслужба, проте нині проводити перевірки в установі не мають права.

"Враховуючи постанову №303 від 13 березня 2022 року, нині припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду і контролю на період воєнного стану", – каже виконуюча обов'язки начальника управління захисту споживачів Держпродспоживслужби області Жанна Ковальчук.

Жанна Ковальчук. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Екологиня Наталія Бордюг каже, що маленький поліетиленовий пакет у природі розкладається протягом майже 400 років. У процесі розкладання формуються шкідливі для людини речовини.

"Ці пакетики поступово розкладаються і утворюється так званий мікропластик, який в подальшому потрапляє в наш організм і викликає захворювання ендокринної системи, серця. Якщо взяти відому тихоокеанську сміттєву пляму, то там якраз дуже багато ось саме таких пакетиків. Якщо ці кульки потрапляють у море чи в річку, то тварини вважають, що це їжа, заковтують їх і гинуть", – каже Наталія Бордюг.

Наталія Бордюг. Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Житомир, 13 січня 2023 року. Фото: Дмитро Поліщук для Суспільне Житомир Фото надав Іван Рижко

Що відомо

  • З 1 січня набув чинності закон, що забороняє розповсюджувати одноразові поліетиленові пакети. Такі торбинки більше не можна ані продавати, ані пропонувати покупцям безкоштовно.
  • У Житомирі почала діяти заборона на безоплатні пластикові пакети.
  • Ціни на пластикові пакети в Україні досі не встановлені.
  • Життя без поліетиленових пакетів. Якими є альтернативи та як відмовитися від пластику.
  • Землю забруднюють мільярди тонн мікропластику — вчені.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube