Цьогорічні переможці Всеукраїнської Огієнківської премії боронять державу не лише духовно, а й зі зброєю в руках в лавах Сил оборони України. Про це в етері Українського радіо Житомир розповіла Наталія Хом’як, відповідальна секретарка Комітету з присудження Огієнківської премії.
В 2022 році Комітет з присудження премії, який працював в приміщенні Житомирського фахового коледжу культури і мистецтв імені Івана Огієнка, обрав шістьох переможців у п’яти номінаціях.
Загалом претендентів на премію було вісімнадцять. Цьогорічна премія особлива, бо в рік Огієнка, в рік 140 річниці від дня народження Івана Огієнка та 60-річчя перекладу Біблії українською мовою Росія принесла в Україну повномасштабну всеохопну війну, каже Наталія Хом’як.
"Комітет звернувся до обласних державної адміністрації і рад з пропозицією провести вручення присуджених 2022 року премій першого грудня у Києві та на малій батьківщині Огієнка в Брусилові на Житомирщині. Параметри зустрічі будуть визначені. Але ми не обмежуємось роком Огієнка, будемо продовжувати роботу з вивчення, популяризації життя і творчості, його феномену в українознавстві, ґрунтовно ще не досліджених. Тому запрошую долучатися до вивчення Огієнківської спадщини, і не лише подаватися на премії", – каже Наталія Хом’як.
Один з лауреатів, хто сьогодні зі зброєю в руках боронить українські землі – Віктор Мойсієнко, доктор філологічних наук, професор кафедри української мови ЖДУ імені Івана Франка. Засобами зв’язку він долучився до розмови в радійному ефірі. Віктор Мойсієнко, зокрема, каже, що професори, науковці, викладачі, вчителі беруть до рук зброю, щоб захистити себе, дітей, щоб ниточка поколінь не перервалася і не згас вогник історії та спадщини. З його слів, Росія – це країна, яка найбільш за все боїться правди.
"Своїми науковими студіями я доказую, що "Словарь русского языка ХІ – ХVІІ веков" вкрадений. Він більш ніж на п'ятдесят відсотків складений на основі українських писемних пам'яток. Треба буде переконувати світ, отруєний, спаплюжений, збреханий російською наукою, що "вєлікая дрєвнєрусская культура, дрвнерусскій язик, дрєвнєрусская літєратура – всьо русскоє" має українські розмовні риси, це пам'ятка української писемності", – каже Віктор Мойсієнко.
Науковець додає, що вже професори із Австрії, зокрема Міхаель Мозер, Німеччини, Польщі (Іоанна Ґетка) все більше починають переглядати свої міркування та говорити про міфи, створені Росією.
Очільник комітету з присудження Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка, голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка Павло Мовчан в етері Українського радіо Житомир говорив про значення особистості Івана Огієнка, назвавши його тим воїном у інтелектуально-духовному плані, який сьогодні стоїть на передовій. "Принцип імперськості, що сьогодні домінує в політиці московії, нікуди не подівся. І Огієнко цьому дав дуже чітку оцінку у всіх вимірах, передовсім – у інтелектуально-духовному. Тому критерієм відбору переможців була відповідність їхніх доробків ідеалам Огієнка", – сказав Павло Мовчан.
Щодо лауреатів Всеукраїнської Огієнківської премії 2022 року.
В галузі літератури цьогорічну премію присудили двом лауреатам: воїну-поету і художнику Сергію Татчину та парамедикині Ярині Чорногуз, яка воює з 2015 року.
В галузі мистецтва премію отримав Тарас Компаніченко, лідер гурту "Хорея Козацька", що виконує музику Русі-України різних епох.
У галузі науки переможцем став Іван Патриляк, він систематизував у одній об'ємній праці документи ОУН-УПА, даючи повне уявлення про колосальний спротив людей, спонуканих національною ідентичністю, словом, духовністю, моральними критеріями.
В галузі громадської, політичної та духовної діяльності лауреатом-2022 став автор Закону "Про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні" (2006 рік – ред.), громадський діяч, нині захисник Микола Голомша.
В галузі освіти лауреатом став наш земляк Віктор Мойсієнко, доктор філологічних наук, професор кафедри української мови ЖДУ імені Івана Франка.
Починаючи з 1995 року, коли були вручені перші премії, і до сьогодні її отримали 185 людей і два колективи.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber