На Житомирщині жителі селища Новогуйвисньке збирають підписи про відкликання депутатів селищної ради. Станом на 21 травня зібрали 770 голосів. Причиною є незадоволення тим, що селищна рада не виділила допомогу людям, у яких внаслідок атаки армії РФ 24 квітня 2025 року були пошкоджені помешкання.
Про це Суспільному розповіла Ірина Домс, місцева жителька.
За її словами, місцеві жителі збирають підписи на відкликання депутатів Новогуйвинської селищної ради Сергія Котвицького, Віталія Приведьона та Лілії Мельник. За її словами, 24 травня буде місяць після обстрілу. А питання допомоги тим, чиї домівки постраждали, і досі не вирішено.
"Ми почали збирати підписи, бо є дуже багато того, чим ми не задоволені у роботі цих депутатів. Не ми маємо просити зібратися на сесію, не ми маємо просити вирішити питання та допомогти нам. А вони самі мають зібратися в першу чергу, коли тільки сталась така подія. Зібралися, виділили кошти, комісія розподілила між людьми і вирішили питання для людей", — сказала Ірина Домс.
Місцевий житель Василь Левченко сказав Суспільному, що умов для життя у зруйнованих будинках після російської атаки немає. Тому гроші на ремонт селищна рада має виділити якнайшвидше.
"Те, що ми пережили після прильоту цих ракет — це не передати. Дах уже повністю протік, уже протекли третій, другий поверхи і пробирається на перший. Попереду літо, осінь, зима. А те що місцеві депутати нічого не роблять абсолютно це факт", — сказав Василь Левченко.
Місцева жителька Тетяна Царьова показала, у якому стані перебуває її квартира після російського ракетного обстрілу в ніч з 23 на 24 квітня 2025 року. Вона розповіла, що в її помешканні вікон взагалі немає, вхідні двері пошкоджені, у ванній кімнаті тріщини по стінах, меблі побиті, в будинку жодні двері не закриваються, тому що всі перекошені. За її словами, Акту на обстеження із селищної ради вона не отримала.
"Сказали, що не встигають і ще нічого не зробили. Тиждень назад ми подали запит на секретаря селищної ради на Ловинюка — відповідь ще не прийшла", — сказала Тетяна Царьова.
Кореспонденти Суспільного звернулись за коментарем до Олександра Ловинюка, виконувача обов’язків Новогуйвинської селищної ради — він відмовився коментувати ситуацію.
"Дану ситуацію коментувати я не буду, тому що це питання політичне", — відповів Олександр Ловинюк.
За словами місцевої жительки Наталії Бондар, люди почали збирати підписи на відкликання депутатів, тому що обранці не виділяють гроші на відновлення будинків після російської атаки та не приходять на засідання селищної ради.
"А кошти залежать від ухвалення рішення на сесії — депутати повинні дати нам на це добро. А сесії не відбуваються, бо немає кворуму", — сказала Наталія Бондар.
Кореспонденти Суспільного приїхали до депутатки Новогуйвинської селищної ради Лілії Мельник за місцем її роботи. Коментувати ситуацію вона відмовилася. Пізніше на телефонні дзвінки не відповідала, також на телефонні дзвінки не відповів і депутат Віталій Приведьон. Суспільне залишає можливість їм висловити свою точку зору щодо цієї ситуації.
Сергій Котвицький, депутат Новогуйвинської селищної ради, у телефонній розмові розповів, що він відвідує майже всі сесії селищної ради.
"З приводу того, ходять депутати чи не ходять — основна претензія. У мене відвідуваність 95 відсотків. Це можна сказати, що людина не ходить на сесію? Так само і у Приведьона", — сказав Сергій Котвицький.
Олександр Ловинюк, виконувач обов’язків Новогуйвинського селищного голови, надіслав Суспільному документ про відвідуваність пленарних засідань сесій депутатами від політичної фракції партії "Слуга народу" у 2024 році. З 11 пленарних засідань Сергій Котвицький та Віталій Приведьон відвідали 4, Лілія Мельник — 1 засідання.
Сергій Котвицький сказав, що бюджет на відшкодування майна через російську атаку є, комісія про виділення коштів постраждалим вже засідала і там всі питання пройшли. Але, з його слів, цим бюджетом розпоряджається голова селищної ради або виконувач обов’язків голови.
"Якщо ви відкриєте положення програми "Про матеріальну допомогу", то ви там прочитаєте, що це компетенція селищного голови або виконувача обов’язків. Депутати не беруть участі у розподілі коштів на постраждалих. Що не може зробити секретар чи він не може внести зміни в бюджет? І зараз ми не говоримо про матеріальну допомогу, бо ми виділили 3 мільйони на цю програму на минулій сесії. Вони ще не витрачені і є на рахунках селищної ради. Він ці три мільйони може витрачати на допомогу громадянам", — сказав Сергій Котвицький.
Павло Романюк, радник з правових питань Громадянської мережі ОПОРА сказав, що для відкликання депутатів у Новогуйвинській селищній раді, громадськість має зібрати мінімум 315 підписів. Проте, якщо депутати обиралися за партійними списками — процедура відкликання інша, говорить Павло Романюк.
"Для депутатів, які обиралися за партійними списками, остаточне рішення ухвалюють не виборці, а вищий керівний орган політичної партії. Навіть, не місцева організація партії, а вищий керівний орган політичної партії. Тобто збираються всі підписи, передаються територіально-виборчій комісії. Територіально-виборча комісія перевіряє і не вона приймає рішення, а вона звертається до політичної партії на центральний рівень для того, щоб та ухвалила рішення", — розповів Павло Романюк.
ОНОВЛЕНО на 22 травня — додано ще один коментар Олександра Ловинюка
Олександр Ловинюк 22 травня підтвердив Суспільному, що раніше на сесії селищної ради були виділені три мільйони гривень для надання матеріальної допомоги людям, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ. Але на сесії при затвердженні бюджету громади пропозицією депутата Сергія Котвицького було ухвалене рішення про обов'язкове затвердження даних сум під час сесійних засідань.
"Відповідно до програми я можу їх розподілити. Але так як на сесії було запропоновано затвердити пропозиції комісії сесією, то я не можу переступити рішення сесії. Сесія зобов'язала затверджувати сесійно рішення комісії по виділенню цих коштів. І тому дане питання я виношу на сесію по рекомендації Котвицького", — сказав Олександр Ловинюк Суспільному.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp