До державного реєстру нерухомих пам’яток України внесли чотири об’єкти культурної спадщини національного значення із Запорізької області: будівлю колишньої Олександрівської земської управи, житловий будинок (студентська поліклініка), які розташовані в Запоріжжі, та укріплення Захар’ївської фортеці й Троїцьку церкву – вони нині на тимчасово окупованій території.
Чим визначні пам'ятки – дізнавались кореспонденти Суспільного.
Будівля колишньої Олександрівської земської управи (нині Запорізький обласний краєзнавчий музей)
Триповерховий будинок, де нині розташований Запорізький обласний краєзнавчий музей, має понад столітню історію. Його зводили протягом трьох років (1913-1915 рр.) для Олександрівської земської управи, розповідає історик Валерій Стойчев:
"Тут був відділ технічний, зоотехнічний, архівна справа, канцелярська справа, залучалось багато передових технологій щодо допомоги сільському населенню".
Після революції 1917 в будівлі розмістився Олександрівський повітовий виконавчий комітет громадських організацій:
"У 1917 починаються події визвольних змагань. Чого тут тільки не було: і штаби Махна, і резиденції різних рад, і розміщувались штаби армій. А із встановленням радянської влади тут був окружком, згодом – міська рада", зазначає Валерій Стойчев.
А під час Другої світової війни, окупації міста (1941-1943 рр.), там працювала міська міліція – це були найтрагічніші події для будівлі, каже Валерій Стойчев:
"У підвалах цієї будівлі тримали тимчасово затриманих громадян. На подвір’ї було одне з місць утримання єврейського народу, для подальшого поводження на розстріл на території сільгоспу імені Сталіна – це територія в районі дослідної станції".
Статус пам'ятки архітектури національного значення будівля колишньої Олександрівської земської управи отримала в 1979 році.
Протягом 1985-1990 рр. будівля була капітально відремонтована: там замінили частину балок, облицювали підлогу та стіни вестибюля, відновили дах та фасад. Однак в останні роки вона потребувала реставрації, та завадила повномасштабна війна. Нині пошкоджень додали й російські обстріли, зокрема в січні 2025 року:
"Вже не перший раз прилітають КАБи. Січневий приліт пошкодив понад 20 великих вікон, а це лише одна частина тих руйнувань, які відбуваються, бо розуміємо, що від таких потужних хвиль маємо пошкодження стін, бо вони й так мають аварійний стан", – каже Валерій Стойчев.
Міська садиба Якова Бадовського (колишня студентська поліклініка)
Міська садиба Якова Бадовського – один із яскравих прикладів архітектури початку XX століття.
Будівлю звели в 1882-му році для німецького власника заводу землекопних машин та знарядь Якова Бадовського, розповідає Валерій Стойчев:
"Не збереглися ні креслення, ні листи, але збереглася велика кількість документів, присвячених будівництву заводу. Напроти цього будинку були побудовані напівквартали, приміщення цехів майбутнього заводу. Ця будівля має великий історичний попит".
На початку Першої світової війни родина Бадовських змушена була виїхати до Німеччини, тож потім будівлю використовували по-різному, зазначає Валерій Стойчев:
"Майно було реквізовано на потреби громади й потреби воєнного стану, а в 1917 в цих стінах перебували різні штаби: Вишиваного, відомого експерта Австро-Угорщини, різних радянських частин, у тому числі й Нестора Махна. До речі, є відомості, що саме махновці спалили цехи в заводі Бадовських, тому що є фотографія 1919 року, де написано: "Спалені махновцями".
Після Другої світової війни тут розміщувався краєзнавчий музей, і лише в 1970-х приміщення переробили для студентської поліклініки. Статус пам'ятки архітектури національного значення житловий будинок отримав у 1979 році.
З 2016 року будівля перебуває на реставрації. Там планують відкрити Центр сучасного мистецтва, зазначає Валерій Стойчев:
"Дуже добре, що в історичній будівлі буде розміщуватися сучасний музейний простір".
Земляні укріплення Захар'ївської фортеці (на території тимчасово окупованого Троїцького Бердянського району)
Захар’ївська фортеця була збудована в другій половині XVIII століття на місці, де річка Каратиш впадає у Берду.
Ця фортеця одна із семи споруд оборонної Дніпровської лінії укріплень у часи російсько-турецької війни (1768-1774 років), розповідає директор обласного центру охорони культурної спадщини Артур Середін:
"Починалася вона саме з Олександрівської фортеці, від якої пішло місто Запоріжжя, і перекривала ця лінія дорогу до Азовського моря. Це були земляні укріплення. Вона не відіграла своєї ролі, оскільки російсько-турецький період швидко закінчився".
У 1780-х роках Захар'ївську фортецю було ліквідовано згідно з царським указом. До нашого часу збереглися земляні укріплення у формі зірки висотою до 4- 5 м.
Свято-Троїцька церква (у тимчасово окупованому Приморську Бердянського району)
Свято-Троїцький храм був закладений у 1814 році на березі р. Обіточна на честь перемоги у війні над Наполеоном 1812 року.
Спочатку храм був дерев’яним, а в 1818 році розпочалося будівництво кам’яної будівлі, яке тривало 18 років. У 1838 році тут були вже перші служби. У 30-х роках ХХ ст. храм закрили, а дзвіницю підірвали. Настінні розписи сховали під товстим шаром штукатурки, – так церква перетворилася на склад, розповідає начальниця міської військової адміністрації Світлана Македонська:
"Ця будівля використовувалася, як складське приміщення. І вже у 1991-му році будівлю передали до православної церкви й розпочався процес її реконструкції. Ця церква – це московський патріархат і, на превеликий жаль, єпархія цієї церкви зайняла позицію РФ. Будівля збережена повністю, там і зараз відбуваються служби.
За словами Артура Середіна, оскільки будівлю колишньої Олександрівської земської управи, житловий будинок (колишня студентська поліклініка), укріплення Захар’ївської фортеці та Троїцьку церкву внесли до Держреєстру нерухомих пам'яток України, будь-які зміни у їхньому зовнішньому або внутрішньому оздобленні мають узгоджуватись з Міністерством культури. Порушникам загрожуватиме штраф у понад 150 тисяч гривень або ув’язнення від 3 до 8 років.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube