Перейти до основного змісту

На окупованій ЗАЕС безпекова ситуація залишається нестабільною — МАГАТЕ

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) безпекова ситуація там залишається нестабільною. Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомили, що вчергове чули вибухи на різній відстані від станції.

Про це йдеться у пресрелізі Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) від 13 березня.

"Ситуація з ядерною безпекою на українській Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), де команда МАГАТЕ чула вибухи більшість днів на різних відстанях від майданчика, залишаєтся нестабільною", — йдеться в пресрелізі.

Команда продовжує стежити за ядерною безпекою, зокрема за поточною роботою з технічного обслуговування майданчика, зазначили в агентстві:

"На відкритій розподільчій станції 750 кіловольт (кВ) у лютому розпочато технічне обслуговування вимикача однієї з трьох ліній електропередач 750 кВ, які залишилися відключеними через конфлікт. Цього тижня розпочато технічне обслуговування головного трансформатора реакторної установки № 5".

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Раніше Суспільне повідомляло, що ситуація на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) залишається критично складною. РФ свідомо мілітаризувала майданчик ядерного об'єкта, розмістивши воєнну техніку та боєприпаси. Також росіяни продовжують викрадення й залякування персоналу станції, порушують правила ядерної та радіаційної безпеки.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції