Від початку повномасштабного вторгнення члени групи пошуку та евакуації Генштабу ЗСУ “На щиті” шукають та евакуюють тіла загиблих захисників з фронту додому. Нині вони приїхали до Запорізької області, де шукатимуть фрагменти останків військового Національної гвардії, який загинув два роки тому.
Про особливості їхньої роботи — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Андрій Чернявський — старший групи, розповідає: за три роки повномасштабної війни працювали на звільнених територіях Харківщини, Херсонщини та Сумщини.
"Раніше, коли не була така висока насиченість дронами, ну, ми могли заходити трошки далі. Зараз, на жаль, активність дронів настільки велика, що моя група старається не наближатися до небезпечної зони, тому що ми вже не раз були атаковані дронами".
Потрапляють пошуковці не тільки під приціл російських БПЛА. Так, під час роботи на звільнених територіях Харківської області разом із волонтерами натрапили на міну, згадує кінологиня Лариса Борисенко. Тоді, каже жінка, вже поверталися з завдання.
"Ми працювали, нас було троє і оця собака Бєша з нами. І стався вибух достатньо неочікувано. Група мене врятувала. І потім було три дні коми. В мене був геморагічний шок четвертого ступеню, 3,5 л крововтрати. Зараз в мене друга група інвалідності".
Лариса Борисенко розповідає: у складі пошукової команди працює 6-річна чотирилапа на прізвисько Бєша:
"Вона має таку відзнаку, як собака-герой України за те, що вона робить в житті. Вона також віцечемпіонка світу з пошуку живих людей 2021 року в командному чемпіонаті світу. Але її головний здобуток все ж таки не спорт, а те, що вона за своє життя повернула з небуття вже більше ніж 140 душ. Це такий великий досвід."
Нині пошукова група працює в Запорізькій області. Тут шукають нацгвардійця, який загинув два роки тому, розповідає Андрій Чернявський.
"Тоді був ракетний удар і, в принципі, позбирали, але однієї людини не вистачає. І ми зараз заходимо, розбираємо оці всі завали, щоб знайти цю людину. Насправді це дуже важка робота, того що треба все розгрібати, це будівельне сміття. Найлегше це було, якби ми заходили з самого початку".
Евакуюють пошуковці і загиблих окупантів. Андрій каже, через те, що тіло понівечене, ідентифікувати його одразу не можуть.
"Ми діємо згідно норм гуманітарного права. Ми їх шукаємо, збираємо і потім передаємо на ту сторону, а та сторона потім передає наших оборонців України. Якщо ми не розуміємо, хто це, ми тоді викликаємо слідчо-оперативну групу, яка проводить слідчі дії, відбирає біологічні зразки ДНК експертизи і далі вони вже виносять вердикт — це українець чи росіянин".
Весь час працювати з тілами загиблих важко й психологічно, каже Андрій. Тож навчились вимикати емоції.
"Інакше ніяк. Якщо будемо сприймати це дуже близько до серця, це буде дуже важко".
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube