Ікони для храмів Запорізького краю створює майстриня з іконопису Марина Фесенко. Цьогоріч, після карантину, планує організувати в Запоріжжі персональну виставку – до 20-ліття своєї творчості. Для майбутньої експозиції вже написала 10 ікон – 8 зображень святих і 2 - Богородиці.
Окрім створення нових ікон, Марина реставрує старі й робить ескізи святих для майстринь-вишивальниць. Зображує канонічних біблійних святих та осіб, котрі постраждали у минулому столітті під час антирелігійних кампаній - відтворює їх зі старих світлин.
Всі лики виконує у візантійському стилі, його опанувала у Криворізькій єпархіальній іконописній школі, котру закінчила у 2004-му році.
"Якщо людина знає святого з фотографії, і він не буде схожий на себе на іконі, то це не буде допомагати молитві. А якщо у нас святі древні, і навіть не залишилось їхніх зображень, приміром, Зінаїда і Філоніла, дуже мало їхніх зображень, але є таке керівництво для іконописця, де всі святі описані – кому яку бороду малювати, якого кольору одяг має бути, який текст в хартію," - розповідає майстриня.
Пише Марина Фесенко також ікони для себе. В особистій колекції мисткині 10 зображень, котрі стануть основою її майбутньої персональної виставки. Кожна з них має свою особливу історію створення, - розповідає Марина. Приміром, ідея написати ікону Спірідона Триміфунтського виникла після передання їй подругою частинки взуття з мощей святителя.
"Мені подарували шматочок його чобітка. Кожного року мощі святого Спірідона перевзувають, перевдягають. Вони у нього такі бархатні. Їх розрізають на шматочки й роздають вірянам. І от моя подруга була на острові Корфу, і привезла такий шматочок."
Одночасно майстриня працює й над великою життійною іконою Преподобного Олексія. Сама розробила концепцію кожного з 20 ескізів, що відображують певні віхи його життя. Планує завершити роботу до весни.
Крім теоретичних знань, іконопис вимагає від художника самодисципліни, а також дотримання церковних канонів, - розповідає мисткиня.
Що відомо
- У грудні 2018-го року, за ініціативи подружжя Фесенків (чоловік Марини – також професійний іконописець), у Запорізькому художньому музеї експонувалась виставка «Тобі, Господи». Тоді свої роботи представили півсотні майстрів різних іконописних шкіл і майстерень України.