У Запорізькій області працюють п'ять помічників ветеранів та демобілізованих. Один із них – у Широківській громаді. Він консультує щодо питань працевлаштування, навчання, соціального захисту та реабілітації, прав та пільг ветеранів у різних сферах.
Що нині найбільше турбує людей, котрі звертаються по допомогу до помічника, – дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Оформлення документів, отримання пільг, реабілітація та психологічний супровід – з такими запитами найчастіше звертаються до помічника ветеранів та демобілізованих Дмитра Рябушка:
"Питання пов'язані з пільгами – найбільші проблеми. Є хлопці не по своїй волі у СЗЧ, то допомагаю їм пройти цей шлях. Як після важкого поранення йому треба на милицях, на кріслі колісному приїхати в інший кінець міста, щоб поставити відмітку, бо якщо він це не зробив, він у СЗЧ. Треба йому допомогти, це вже йде юридична допомога", – розповідає Дмитро Рябушко.
Крім того, Дмитро інформує, де військові можуть безоплатно отримати медичну допомогу:
"Було, що ветеран каже: “Мені потрібен психолог. Я розумію, що в мене починає їхати дах”. Це добре, коли вони це розуміють..."
Також помічник ветеранів допомагає й родинам зниклих безвісти. Зокрема розповідає, як діяти після отримання сповіщення від ТЦК.
Дмитро Рябушко – колишній військовий. Він 13 років воював, брав участь в АТО/ООС. На початку повномасштабного вторгнення дістав важке поранення й змушений був комісуватися. Особистий досвід, каже, допомагає краще знайти спільну мову з тими, хто повернувся з фронту:
"На четвертий день повномасштабного вторгнення я отримав поранення, ми здійснювали охорону стратегічного об'єкта, а нас атакувала невідома група. Через 8 місяців мене було списано з військової служби за станом здоров’я. І от потім у мене було багато труднощів, коли вже звільнився. Знаєте, нікому не потрібен. І я сам цей шлях подолав і вирішив допомагати іншим."
Інколи доводиться працювати й у позаробочий час, навіть коли люди вже розв'язали свої питання, каже Дмитро:
"3 багатьма ветеранами й у вихідні дні просто телефоном спілкуємось. Вчора ветеран мені подзвонив, йому скучно було вдома. Просто подзвонив, ми з ним спілкувались, мабуть, хвилин 20-30".
Що відомо про роботу фахівців із соціального супроводу в Запорізькій області
- З липня 2024 року у Широківській громаді Запорізької області працює один фахівець із соціального супроводу ветеранів.
- 5 липня Кабінет Міністрів України затвердив кошторис на 2024 рік у розмірі понад 2,9 мільярда на оновлений проєкт фахівців із соціального супроводу ветеранів та демобілізованих осіб, зокрема програма реалізується на території Запоріжжя та Запорізької області.
- 11 червня радниця голови Запорізької облдержадміністрації з питань ветеранської політики Олена Сороченко зазначила, що у Запорізькій області планують створити ветеранський простір та запровадити Інститут помічника ветерана.
- 25 січня у Запоріжжі запрацював Центр ветеранського розвитку. На урочистому відкритті міністерка з питань ветеранів Юлія Лапутіна зазначила, що в Україні планують підготувати до 15 тисяч помічників ветерана.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube