Перейти до основного змісту

"Вирішив, що це буде правильно": історії військових із Запорізького напрямку, які вирішили повернутись з СЗЧ

Ексклюзивно

Близько семи тисяч українських військових повернулись до Сил оборони після самовільного залишення частини (СЗЧ). До першого березня усі ті, хто залишив власний підрозділ — зможуть повернутись на службу за спрощеною процедурою та уникнути кримінальної відповідальності.

Суспільне поспілкувалось із військовими, які боронять Запорізький напрямок, та представником Державного бюро розслідувань (ДБР) аби дізнатись, як бійці повертаються з СЗЧ назад до війська.

Військовий на позивний "Батя" — нині виконує бойові завдання на Запорізькому напрямку у складі 118 окремої механізованої бригади. Чоловік вирішив повернутись з СЗЧ, бо знайшов підрозділ, який йому сподобався.

Військовий на позивний "Батя", боєць 118 ОМБр. Суспільне Запоріжжя
"З самовільним залишенням частини вийшла така ситуація: в мене з дочкою проблеми й прийшлось їхати додому. Мій (тодішній, — ред.) командир подав до СЗЧ і мене позбавили виплат на дитину. А мені ж дітей треба годувати. І я не повернувся — психанув, так от. Позиції не покидав, ми вже виводились", — розповів "Батя".

До СЗЧ військовий близько року брав участь у штурмових діях на Донецькому напрямку у складі зенітно-ракетного підрозділу. Після повернення на службу чоловік знайшов посаду суміжну з його цивільною професією.

"До війни я працював на шахті з видобутку руди. Приїхав командир батальйону (118-ї ОМБр — ред.) і запропонував мені посаду, пов'язану з проведенням підривних робіт, і я погодився. Закладаю вибухові пристрої на безпілотники", — додав військовий.
Військовий на позивний "Батя" тримає в руках безпілотник та вибуховий заряд, який кріпиться на нього. Суспільне Запоріжжя

Також на службу повернувся й військовий 108 бригади Тероборони на позивний "Манюній". Чоловік самовільно залишив частину близько двох років тому, однак вирішив повернутись, коли з'явилась можливість обрати інший підрозділ — вже у 108 бригади ТрО "Манюній" перекваліфікувався з кулеметника в гранатометники.

Військовий на позивний "Манюній", боєць 108 бригади Тероборони. Суспільне Запоріжжя
"Вирішив, що треба повернутися, допомогти хлопцям, це буде правильно. Зібрав речі, сів на поїзд і приїхав. Звичайно, звертався до своїх друзів, спитав, як правильно потрібно це зробити, щоб вернутися по документах. Ми кожен день разом. Хлопців на передньому краї теж підтримуємо завжди. Все робимо для їхньої безпеки", — розповів "Манюній".
Військовий на позивний "Манюній" тримає в руках боєкомплект до автоматичного гранатомета. Суспільне Запоріжжя

За словами заступника начальника теруправління ДБР в Мелітополі Олексія Брандиса, з моменту ухвалення закону про спрощене повернення на службу для тих, хто здійснив СЗЧ, до підрозділів Сил оборони повернулись близько семи тисяч військових.

Олексій Брандис, заступник начальника слідчого відділу ДБР у Мелітополі. Суспільне Запоріжжя
"Можна повернутись в частини, з яких вони пішли, або міністерством оборони створено 17 резервних батальйонів, куди вони теж можуть повернутись. Це так званий хаб, з якого потім будуть розподілятися по інших військових частинах. Також треба підкреслити, що це стосується лише осіб, які пішли у СЗЧ до прийняття закону (29 листопада 2024 року, — ред.)", — зазначив Олексій Брандис.

Спрощена процедура повернення після СЗЧ

У листопаді 2024 року була прийнята спрощена процедура повернення до військової служби військовослужбовців та звільнення їх від кримінальної відповідальності без рішення суду, якщо вони під час дії воєнного стану вперше вчинили СЗЧ чи дезертирство до 29 листопада 2024 року, і добровільно висловили бажання повернутись до військової служби до 01 березня 2025 року.

Для цього потрібно подати рапорт через застосунок Армія+, прикріпивши рекомендаційний лист від частини, яка потребує військовослужбовця та прибути до військової служби правопорядку (ВСП). Алгоритм наступних дій буде відрізнятись залежно від того чи внесені відомості про СЗЧ до Єдиного реєстру досудових розслідувань (алгоритм 1) чи не внесений (алгоритм 2).

У випадку, якщо військовослужбовець не знає, чи відомості про СЗЧ внесені до ЄРДР чи ні, рекомендуються прибути до ВСП ЗС України, де будуть зроблені відповідні запити до правоохоронних органів та розпочато процес повернення військовослужбовця на військову службу.

Що відомо про СЗЧ

Серед усіх військових кримінальних правопорушень в Кримінальному кодексі України, самовільне залишення частини до повномасштабного вторгнення Росії було найрідкіснішим видом злочину. Вже у 2022 році Офіс генерального прокурора зареєстрував понад шість тисяч таких справ. А лише за перші девʼять місяців 2024-го — у шість разів більше.

Причини самовільно покидати службу у військових різні — незадоволеність командуванням, психологічні та фізичні проблеми, страх загинути. Не кожне СЗЧ доходить до етапу кримінального провадження. І не кожне доходить до нього вчасно — справи про частину СЗЧ, з різних причин, відкривають запізно, вже коли людину важче знайти.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції