У Запоріжжі батьки вимагають переглянути рішення щодо звільнення директорки гімназії №107 Галини Ємельянової. Натомість за словами посадовців міської ради, вони вдалися до подібних кроків через недопуск місцевого жителя до приміщення підземної школи під час повітряної тривоги.
У ситуації розбиралися кореспонденти Суспільного.
У Запоріжжі на базі 107 гімназії з середини січня 2025 року запрацювала підземна школа. Нині в ній у дві зміни навчаються понад 600 дітей.
Що сталося?
28 січня 2025 року запорізький журналіст Костянтин Алєксєєнко оприлюднив у своєму Фейсбуці відео, де він ввечері того ж дня, намагається під час повітряної тривоги потрапити до підземної школи гімназії № 107.
Так, у приміщенні, куди зайшов чоловік, можемо бачити двоє зачинених дверей:
- з написом "УКРИТТЯ";
- з написом"УКРИТТЯ" та знаком "для людей з інвалідністю".
Оскільки журналіст не зміг потрапити в укриття, він скористався кнопкою виклику поруч із дверима. На виклик відповіла жінка, яка запропонувала йому пройти до приміщення гімназії, в якій розташоване (інше — ред.) укриття.
Наступного дня, 29 січня, на Фейсбук-сторінці Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради повідомили, що "ухвалені відповідні кадрові рішення щодо директорки закладу" (йдеться про директорку Запорізької гімназії №107 Галину Ємельянову — ред.) :
"Керівникам закладів освіти, які не розуміють важливість доступності захисних споруд та їх стратегічне значення для збереження життя містян, точно не місце в нашій команді. У зв'язку з тим, що укриття однієї зі шкіл міста було зачинено під час тривоги, про що стало відомо з соціальних мереж, сьогодні зранку ухвалені відповідні кадрові рішення щодо директорки закладу", — йдеться у дописі департаменту.
Як пізніше пояснив у коментарі Суспільному Костянтин Алєксєєнко, команда їхньої редакції "ЗаБор"вже тривалий час займається тим, що перевіряє укриття на доступність:
"...Чесно, я хотів поглянути, як працює укриття і 88 школи, і 107 гімназії... Ми багато по районах ходили і в багато шкіл заходили. Ми створювали багато сюжетів, де ми ходили в укриття і неодноразово було, що вони були закриті в тривогу. Проте, раніше нікого не звільняли".
За його словами, мета таких перевірок була "змусити реагувати місцеву владу".
Що відомо про звільнення директорки 107 гімназії
29 січня перший заступник директора Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Віталій Лисенко на особистій Фейсбук-сторінці розмістив пост, де повідомив про ухвалені кадрові рішення.
30 січня у коментарі до власного посту посадовець зазначив, що звільнення директорки 107 гімназії Галини Ємельянової відбулося за її власним бажанням.
"Директор гімназії власноруч написала заяву на звільнення за власним бажанням, їй було запропоновано місце роботи в цьому ж закладі, зважаючи на її багаторічну роботу в системі освіти міста", — йшлося в коментарі посадовця.
Пізніше у коментарі Суспільному посадовець уточнив, що Галина Ємельянова написала заяву "за згодою сторін":
"Їй було запропоновано залишитись працювати в закладі на посаді заступника директора ... Проте наразі колишня директорка 107 гімназії від цієї пропозиції відмовилася".
Як розповіли Суспільному батьки учнів гімназії №107, на момент написання заяви про звільнення, директорка перебувала на лікарняному.
Відповідаючи на питання, чому Галина Ємельянова, перебуваючи на лікарняному, приїхала написати заяву, перший заступник Департаменту відповів:
"З власних мотивів, якби людина не мала змоги приїхати, вона б не приїхала... Я не знаю, чи перебуває вона на лікарняному, чи ні. Це ж заклад освіти з самостійною бухгалтерією і самостійною кадровою службою. Якщо людина виявляє бажання і пише заяву, або за власним бажанням, або за згодою сторін, то з точки зору закону, кодексу законів про працю — це не є порушенням. Це є бажанням людини..."
У коментарі Суспільному Галина Ємельянова розповіла, що з 27 січня 2025 року (нагадаємо, звільнення відбулося 29 січня — ред.) й станом на час написання матеріалу, перебуває на лікарняному. За її словами, необхідність звільнитися стала для неї шоком:
“Мені було сказано, що розумієте, цей ролик вже у ЗМІ, і тому ми пропонуємо звільнитися за згодою сторін... Я кажу :"за що звільнити? Ви хоч послухайте, як це все було"... Було здійснено психологічний тиск. Якщо я не напишу заяву за згодою сторін, тоді будуть звільняти іншу людину... І розумієте, слово порядність для мене — не просто 10 букв, тому...”.
Чи введена "підземна школа" в експлуатацію та чи перебуває вона на балансі Запорізької гімназії №107
За словами Галини Ємельянової, документів на введення укриття в експлуатацію ще немає:
"Документів на ведення в експлутацію протирадіаційного укриття ще немає. Але 14 січня на Раді оборони було прийнято рішення, і в мене є витяг, щодо роботи даного укриття — підземної школи в тестовому режимі".
На питання кореспондентів Суспільного, чи введена "підземна школа" в експлуатацію та чи перебуває вона на балансі Запорізької гімназії №107, Віталій Лисенко відповів наступне:
"Згідно з документами, наразі протирадіаційне укриття (підземна школа — ред.) працює в тестовому режимі. У звʼязку з тим, що останні два місяці в нас були збої в усіх державних реєстрах, державна інспекція архітектурного містобудування не мала змоги до відновлення роботоздатності всіх наших реєстрів".
На уточнювальне питання Суспільного: "тобто наразі протирадіаційне укриття не перебуває на якомусь балансі?" посадовець пояснив:
"Дане укриття відноситься до 107 гімназії. Побудовано саме для 107 гімназії. Розташоване на земельній ділянці на території, яка належить цьому закладу освіти".
За словами Віталія Лисенка, за "абсолютно всю роботу", яка проводиться в гімназії, відповідає її керівник:
"Тобто, там щоденно проводяться уроки, там перебувають діти, там перебувають співробітники школи. Вночі там чергують у школі".
Посадовець підкреслив, що для гімназії №107 міськрада виділила кошти на додаткові ставки:
"Від початку функціонування цієї школи (йдеться про підземну — ред.) додатково було введено шість ставок для допоміжного технічного персоналу. Для того, щоб збільшити кількість штатних одиниць і був додатковий сторож щодня, який присутній саме в укритті і додатковий технічний персонал, який буде прибирати в цьому укритті. Ми розуміємо, що кількість площі, яка зʼявляється у школі, збільшується вдвічі".
Натомість директорка гімназії №107 Галина Ємельянова пояснила, що на той час (28 січня — ред.) у приміщенні ще не було "тривожної кнопки".
На думку Галини Ємельянової, оскільки тоді, коли журналіст намагався потрапити до підземної школи (28 січня — ред.), чергувала жінка, а "тривожної кнопки" ще не було, то саме тому вона і порадила користуватися укриттям, яке є безпосередньо у школі:
"В нас спочатку війни облаштоване чергування в укритті, попри те, що наше найпростіше укриття не пристосоване (його немає на мапі укриттів Запоріжжя), але воно функціонувало, і з першого дня повномасштабної війни було відкрите для мешканців нашого мікрорайону цілодобово".
"Ми приймали від початку повномасштабної війни дуже багато людей, десь, до тисячі. Вони тут були скрізь: і в нашому технічному підвалі, і в їдальні. Ми з ними перебували, жили, чергували. Тобто, приймали людей протягом всієї доби".
Про роботу укриттів на території освітніх закладів у Запоріжжі
Віталій Лисенко в коментарях до свого допису у Фейсбуці зазначив, що протирадіаційним укриттям цілодобово мають право користуватися "усі мешканці без винятку".
Так, за словами посадовця, хоча уряд і регламентуєЙдеться про Постанову КМУ № 138 "Деякі питання використання об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту" використання укриттів поза освітнім процесом, міська рада ухвалила рішення щодо використання укриттів і під час освітнього процесу:
"В місті ухвалено рішення, що, навіть, під час освітнього, процесу кожен керівник закладу забезпечує можливість доступу населення до укриттів."
Кореспонденти Суспільного попросили Віталія Лисенка надати номер відповідного рішення Запорізької міської ради, натомість посадовець відповів, що надасть його згодом. Ми також відправили інформаційний запит щодо цього до міського Департаменту освіти.
Втім за словами адвоката Дмитра Гладкого, рішення міської ради мають підпорядковуватися і не суперечити нормативно-правовим актам уряду.
"Відповідно до норм українського законодавств, акти, які належать до повноважень органів місцевого самоврядування, мають повністю підпорядковуватися нормативно-правовим актам вищого рівня, тобто і постановам Кабінету Міністрів, і законам України, і звісно ж, не суперечити Конституції України".
Позиція батьків учнів гімназії №107
Представниця батьківського комітету Олеся Максименко наголошує, що нині відсутній механізм співіснування учнів і сторонніх людей у подібних підземних школах:
"Перше, що хотілося б, аби була чітка інструкція, як у підземній школі будуть одночасно перебувати діти і сторонні люди. Тобто дітям можна заходити тільки з відповідними довідками, у змінному взутті, і одночасно з цим, будь-хто може зайти в школу? Тобто як це?"
"Адже, якщо може заходити будь-хто, то умовно поруч з дітьми може перебувати людина з відкритою формою туберкульозу?! У приміщенні, де немає вікон? Чи проходили такі ідеї наших посадовців контроль санітарно-епідеміологічної експертизи?", — запитує мати двох учнів цієї гімназії Олесія Максименко.
Поділяє думку Олесі щодо безпекових гарантій і батько учениці 6 класу гімназії №107 Нестеренко Володимир:
"На мою думку в кожній такій підземній школі повинен бути представник поліції, але його немає. Після закінчення уроків в школі залишається один сторож і все, або жінка, або чоловік похилого віку, бо на ці гроші, які міська рада пропонує, фізично здоровий чоловік працювати не буде".
"Плюс, на той момент (28 січня — ред.) не була встановлена тривожна кнопка, щоб за будь-яких обставин можна було викликати наряд поліції. Класи там не зачиняються, там відкритий простір. Люди будуть ховатися, де їм буде зручно. А там техніка, компʼютери, нові меблі, новий ремонт. Тобто, якщо хтось пошкодить, або вчинить крадіжку. Хто за це буде відповідати?"
Нині батьки зібрали вже понад 500 підписів на підтримку Галини Ємельянової та, за їхніми словами, не планують відступати.
Отже, попри звільнення директорки 107 гімназії, відкритим залишаються декілька питань, а саме:
- Які вимоги до безпекової організації приміщень протирадіаційних укриттів - підземних шкіл, де мають перебувати учні освітнього закладу та сторонні люди?
- Які обов'язкові умови щодо убезпечення дітей мають дотримуватися у таких типах приміщень?
Суспільне звернулося з відповідними запитами до Міністерства освіти України, Запорізької міської ради та Департаменту освіти ЗМР.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube