Перейти до основного змісту

У прифронтовій Комишувасі на Запоріжжі, за 20 кілометрів від лінії розмежування, відновили будівництво підземної школи. Роботи довелося зупиняти на два місяці — не всі жителі громади вважали підземну школу доцільною.

Нині ж будівництво продовжили — оголосили тендер для проведення робіт. Заклад планують зробити на глибині семи метрів, аби пів тисячі учнів мали змогу навчатися у дві зміни. Також за словами голови Комишуваської селищної ради Юрія Карапетяна підземна школа виконуватиме не лише функції освітнього закладу, а й сховища.

Що говорять батьки учнів, вчителі та влада щодо будівництва підземної школи в Комишувасі — дізнавались кореспонденти Суспільного.

Тендери та місце укриття

У вересні 2024 року державне підприємство "Місцеві дороги" провело тендер на створення проєктно-кошторисної документації протирадіаційного укриття — підземної школи в Комишувасі. Ціна — 529 тисяч гривень.

Тендер на проєктно-кошторисну документацію для будівництва протирадіаційного укриття школи в Комишувасі. платформа публічних закупівель "Prozorro"

За словами голови Комишуваської селищної ради Юрія Карапетяна, будівництво школи тимчасово призупиняли — не всі жителі вважали роботи доцільними:

"Розроблена була проєктно-кошторисна документація, були виготовлені всі необхідні документи, пройдена експертиза. Але перед початком будівництва, в суспільстві чомусь порізнилася думка. В соцмережах багато хейту з’явилося щодо будівництва. Чи необхідності, навіть сказати, будівництва".
Юрій Карапетян, голова Комишуваської селищної ради. Суспільне Запоріжжя

Будувати підземну школу планують на території Комишуваської гімназії "Джерело", приміщення якої частково зруйноване російським обстрілом у 2023 році:

"У комишуваську школу "Джерело", в корпуси молодших класів було влучання двох ракет, корпуси зруйновано. Залишилася лише груда каміння. Хоча школа була збудована у 1903 році. Тут сформована земельна ділянка. Тут саме цільове призначення і купа ще таких факторів. Тут проведено було геологічну розвідку щодо ґрунтових вод. Досить багато таких факторів, які допомагають нам саме на цьому місці будувати протирадіаційне укриття".
Комишуваська гімназія "Джерело", зруйнована російським обстрілом, січень 2025 року. Суспільне Запоріжжя

Шкільне приладдя, розкидане на місці зруйнованого корпусу гімназії "Джерело" в Комишувасі, січень 2025 року. Суспільне Запоріжжя

Стенд "Сьогодні на уроці", який висить на зруйнованій стіні корпусу початкових класів. Комишуваська гімназія "Джерело", січень 2025 року. Суспільне Запоріжжя

16 січня 2025 року ДП "Місцеві дороги" оголосило новий тендер — безпосередньо для будівництва підземної школи в Комишувасі. Очікувана вартість — 109 110 835 гривень.

Тендер про будівництво протирадіаційного укриття Комишуваської гімназії "Джерело". платформа публічних закупівель "Prozorro"

На пропозицію зголосилася одна компанія — товариство з обмежною відповідальністю "Віват буд". Станом на 17 лютого договір за результатами тендеру не підписаний, втім ТОВ повідомила про намір укласти угоду та надала необхідні для цього документи.

Думка батьків

На початку січня 2025 року на офіційному сайті Комишуваської селищної ради з'явилося звернення від батьків до очільника обласної військової адміністрації Івана Федорова. У листі жителі просять відновити будівництво підземної школи через недостатні умови для онлайн-навчання:

"Постійні тривоги, аварійні вимкнення світла та безпекова ситуація не можуть забезпечити навіть повноцінне онлайн-навчання вдома. Підземна школа зможе забезпечити як безпеку, так і освітні потреби. Діти нарешті зможуть зустрітися з однокласниками — їм не вистачає живого спілкування, різноманітні спортивні заняття", — йдеться у тексті звернення.
Звернення батьків учнів Комишуваської територіальної громади до очільника ОВА Івана Федорова. Сайт Комишуваської територіальної громади

Серед тих, хто підписав таке звернення, — Олена Залозна, мама двох учнів середньої школи. Жінка розповіла, що її дітям найбільше не вистачає живого спілкування з однолітками, тому хоче, аби вони навчалися очно в укритті:

"Коли донька зустрілася зі своїми однолітками в селищі — діти розучилися спілкуватися між собою. Вони звикли переписуватися. А отак вони стали і думають, що їм зробити, що їм сказати? І, чесно, це трошки не нормально. Острах є завжди. Але ми не знаємо, де прилетить. І коли прилетить. Діти вже пристосовані до війни. А школа — це спілкування. Дуже необхідне спілкування. І з вчителем, і з дітьми".
Олена Залозна, мама двох школярів. Суспільне Запоріжжя

Батьки учнів поблизу зруйнованої гімназії в Комишувасі. Суспільне Запоріжжя

Є серед батьків і ті, хто проти будівництва підземної школи. Так, житель Комишувахи Артем, батько трьох дітей, переконаний — до такого укриття неможливо безпечно дістатися:

"Ми категорично проти. Тут прильоти ледь не щодня. Про яку школу може йти мова? У мене, наприклад, дитина маленька і ще двоє. Особисто я ні за якого бажання не віддам сюди навчатися дитину. Навіть якщо там буде підземна школа 10 кілометрів у глибину. Дитина все одно колись вийде на вулицю, туди вона має дійти чи доїхати".
Артем, батько трьох дітей. Суспільне Запоріжжя

Артем з донькою в Комишувасі. Суспільне Запоріжжя

Позиція вчителів

Вчителі з різних закладів загальної середньої освіти Комишуваської ТГ також написали звернення до очільника ОВА Івана Федорова з вимогою відновити будівництво підземної школи:

"Деякі освітні заклади, які знаходяться на території Комишуваської селищної ради, зруйновані або частково пошкоджені. Відсутність укриття спричинило систематичний відтік дітей, а також вчителів, які вимушені їхати з території для того, що їх діти мали змогу навчатись у безпечному освітньому середовищі".
Звернення вчителів з освітніх закладів Комишуваської територіальної громади до очільника ОВА Івана Федорова. Суспільне Запоріжжя

На думку вчительки початкових класів Любові Галузи, підземна школа необхідна для дітей як простір для спілкування:

"Людина розвивається в соціумі. У дитини є потреба ділитися зі своїми однолітками, саме з однокласниками, і переживаннями, успіхами, досягненнями. Діти ж бачать одного тільки через екран. А їм хочеться перерв, їм хочеться спілкуватися. І, звичайно, спілкування з вчителями наставниками. Це і етикет мовлення, це і вміння вести діалог, це вміння поважати співрозмовника".
Любов Галуза, вчителька початкових класів. Суспільне Запоріжжя

Про те, що підземна школа в Комишувасі необхідна, розповіла й вчителька хімії Наталія Швець. Та попри це, на думку освітянки, батьки більше бояться процесу підвозу дітей до укриття:

"Зараз дрони роблять скиди. І де гарантія? Це буде безпека наших дітей. І більшість батьків говорили. Я зустрічалася з батьками, коли ми збирали оці всі підписи, і більшість батьків говорили, що вони не відпустять дітей, якщо будуть там, раз у місяць возити".
Наталія Швець, вчителька хімії. Суспільне Запоріжжя

Що говорить влада

За словами Юрія Карапетяна, підземна школа виконуватиме не лише функції освітнього закладу, а й сховища — вона першим повноцінним укриттям в Комишувасі:

"Наша територія знаходиться у безпосередній близькості до лінії зіткнення, і лінія фронту майже не змінювалася з початку повномасштабного вторгнення. Тому ми у такому стані проживаємо досить довгий проміжок часу, і невідомо, скільки ще будемо проживати. І на сьогодні в центрі нашої громади немає жодного сертифікованого укриття. Яке можна було б назвати повноцінним укриттям".
Юрій Карапетян, голова Комишуваської селищної ради. Суспільне Запоріжжя

Підземна школа зможе одночасно вміщувати до 500 учнів, які навчатимуться у дві зміни, розповів Юрій Карапетян. За його словами, дітям створять безпечний маршрут, аби підвезти до освітнього закладу:

"Школа розрахована буде на всі чотири загальноосвітніх заклади: Комишуваська гімназія "Джерело", Яснополянська, Зарічненська та Новотаврійська гімназії. Дітей з інших населених пунктів возитимуть шкільними автобусами. Безпековий момент — це все буде розраховано. Проводитимуться попередні консультації і з правоохоронними органами, і з військовими. Буде розроблена маршрутна карта, це не буде зроблено, аби як".
Руїни частини приміщення гімназії в Комишувасі, на місці якої планують будувати підземну школу. Суспільне Запоріжжя

Роботи з будівництва підземної школи планують завершити до 1 вересня, повідомив очільник ОВА Іван Федоров:

"Мною дано доручення ДП "Місцеві дороги", які виконують функції замовника будівництва, розпочати тендерну процедуру. Для того, щоб ми могли розпочати будівництво. Діти не лише цієї школи зможуть ходити до конкретно побудованої школи, а й навколишніх шкіл. Наша мета — побудувати до 1 вересня вже підземну школу".
Іван Федоров, очільник Запорізької ОВА. Суспільне Запоріжжя

Влітку 2024 року для будівництва підземної школи в Комишувасі з державного бюджету України виділили додаткову дотацію у розмірі 111,4 мільйона гривень.

Виділення додаткової дотації для освітніх закладів з державного бюджету України. ВРУ

Зокрема, це пов'язано зі стратегією уряду щодо створення на базі кожного освітнього закладу укриття, пояснив експерт Асоціації міст України Михайло Гончар:

"Є стратегічна лінія уряду, Міністерства освіти, що кожна школа, кожний дитячий садок, заклад професійної освіти, повинен мати в якійсь часовій перспективі повинен мати укриття. Бо поруч з нами знаходиться не зовсім стандартний сусід, який в будь-який момент може відновити бойові дії. Навіть якщо рано чи пізно буде досягнуто перемир’я. Уряд взяв курс на максимальне залучення дітей до навчання офлайн".
Михайло Гончар, експерт з питань освіти Асоціації міст України. Асоціація міст України

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня
Вибір редакції