Житель Запоріжжя Максим Чуприна їхав на роботу у маршрутці, коли співробітники Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) попросили його вийти та відвезли для перевірки документів до районного ТЦК та СП.
Чоловік мав при собі довідки про те, що нині займається переоформленням документів на продовження відстрочки, адже його дружина, через вади зору не може обходитися без сторонньої допомоги та має другу групу інвалідності. Та попри це, Максима було призвано на військову службу та направлено до військової частини.
Що розповіла дружина мобілізованого, яка позиція ТЦК та як у таких ситуаціях радить поводити себе адвокат — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Що сталося?
13 грудня 2024 року Максим Чуприна повторно подав документи на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
17 грудня 2024 року ця заява була розглянута та погоджена, але отримати документи на руки чоловік мав 27 грудня.
19 грудня 2024 року співробітники ТЦК зупинили маршрутку, в якій Максим Чуприна їхав на роботу, та відвезли чоловіка для перевірки документів до одного з районних центрів комплектування у Запоріжжі.
"Як мені пояснили, згідно із законом у період від моменту подання документів до моменту приняття рішення, Максима не мали права забирати. Мій чоловік намагався це пояснити та показував співробітникам ТЦК повістку, яка ж і свідчила про те, що він тільки-но 13 грудня переподав документи й наступна явка — 27 грудня. Проте його ніхто не слухав і... ну просто запхали в бус...", — ділиться дружина Максима Чуприни Тетяна.
За словами Тетяни, її чоловіка протримали у приміщенні районного ТЦК весь день, а потім відвезли до військової частини. Своєю чергою жінка подала скаргу у поліцію про викрадення людини:
"У поліції заяву прийняли, але нічого не зробили. Наступного дня, 20 грудня, я поїхала з юристом у військову частину, куди мого чоловіка відправили, й надала весь пакет документів, що мала".
Тетяні повідомили, що її чоловіка мобілізували, оскільки він не мав при собі необхідних документів.
У військовій частині Тетяну попросили надати додаткові документи про те, що вона потребує додаткового догляду, а також, що окрім чоловіка в неї більше немає опікунів:
"Це якесь жахіття і беззаконня. Мені не дають з ним побачитись. Щодо тих документів, які в мене запросили, то згідно зі статтею 26 закону "Про мобілізацію", ці документи не потрібні. Достатньо довідки про те, що я є інвалідом другої групи. І наразі саме на цій підставі йому і надана відстрочка."
Обґрунтовання для відстрочки через ІІ групу інвалідності дружини
Дружина Максима Тетяна має другу групу інвалідності.
"В мене атрофія зорового нерва, дистрофія сітчатки, міопія, амбліопія, хоріоретинальна дистрофія. Там в мене на лист цих захворювань. Це в мене з дитинства і воно прогресує, зір погіршується. Ну, мене завжди попереджали, що я буду сліпа...", — розповіла Тетяна.
Мати Тетяни — літня людина, яка має чимало захворювань, внаслідок яких з'явилися когнітивні порушення, зокрема втрата пам'яті, розповідає жінка:
"Моїй мамі 78 років. Вона самостійно не виходить з дому понад 10 років, а два останні роки — навіть і у квартирі постійно падає. Ми лікуємося. Ну, останній раз це було довготривале лікування, бо мама впала і важко вдарилася. В неї дуже хитка хода, вона, ну, як дитина півтора року. Тобто ходить і хапається руками за повітря, як крильця ото у пташки й падає...".
Мати Максима Чуприни, після лікування онкології, має гіпертонічну хворобу і хворобу серця.
Тетяна звернулася до юриста, який підготував позови до суду щодо дій ТЦК.
"Я подала скаргу на лінію Міноборони. Ну, поки воно все працює. Але я залишаюсь дома сама. І це дуже складно. Я потребую допомоги мого чоловіка. Не тільки психологічно, але і фізично..."
У відповіді на інформаційний запит Суспільного в Обласному ТЦК та СП повідомили, що у РТЦК та СП на момент мобілізації не мали даних щодо надання відстрочки Максиму Чуприні.
Правова оцінка ситуації
За словами адвокатки Ольги Зелінської, дії працівників ТЦК не відповідають чинному законодавству:
"Дії працівників ТЦК не те що незаконні, а навіть злочинні. І я вважаю, що ці дії підпадають під ознаки кримінального правопорушення. Оскільки, якщо військовозобов'язаний має діючу відстрочку, або, навіть, якби він її і не мав, але подав пакет документів на цю відстрочку, то статтею 60 Постанови Кабміну №560 чітко передбачено, що до розгляду цієї заяви комісією військовозобов'язаного не мають права мобілізувати".
Ольга Зелінська повідомила, що Максим Чуприна був мобілізований тим же районним ТЦК, в який він і подав заяву на відстрочку.
Щодо подальших кроків, адвокатка радить два шляхи вирішення проблеми:
- Рапорт на звільнення з військової служби
Максим Чуприна після того, як вже потрапив на навчання, перейшов зі статусу військовозобов'язаного в статус військовослужбовця. Тому на нього вже не діє Постанова № 560 КМУ.
Проте, оскільки в нього є дружина з інвалідністю другої групи, яка потребує постійного догляду і він є єдиною особою, яка може здійснювати цей догляд — то це є підставою для звільнення.
Тобто, згідно зі статтею 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", він має подати своєму безпосередньому командиру рапорт на звільнення.
"Від подачі рапорту дається три місяці на звільнення. Тобто, його можуть звільнити і за місяць, а можуть і до трьох місяців. Строк може розтягнутися. Це треба враховувати", — наголошує правознавиця.
- Оскаржувати дії ТЦК через суд
З практичного погляду, наголошує Ольга Зелінська, оскаржувати дії ТЦК через суд правильніше, аби надалі притягнути тих людей, які порушували закон, до відповідальності:
"Адже в цій ситуації маємо справу в тому числі, з перевищенням службових повноважень, тобто це вже кримінальна стаття".
Проте адвокатка зазначає, що судовий розгляд може тривати близько пів року, і поки він триватиме, Максим і надалі проходитиме військову службу і не зможе опікувати дружину:
"У нас, як правило, такі справи розглядаються в спрощеному провадженні — 60 днів, але це з моменту відкриття провадження. Треба враховувати, що не завжди цих строків дотримуються, тому що нині дуже велике навантаження на суди. А ще місяць дається на оскарження до апеляційного суду, у якому дай Боже, через три місяці після оскарження призначать справу до розгляду...".
Нині Максим Чуприна призваний на військову службу і направлений до однієї з військових частин. В цей час, за словами дружини, його мали вже відправити на фронт, проте через захворювання на пневмонію, він лікується в стаціонарі.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube