Перейти до основного змісту

Пережив теракт в Оленівці та був в ізоляторі Горлівської колонії: історія нацгвардійця Геннадія Харченка із Запоріжжя

Військовий Геннадій Харченко із Запоріжжя майже два з половиною роки був у полоні РФ. Торік росіяни засудили його до 25 років ув'язнення за нібито участь в терористичній організації, замах на вбивство цивільних і руйнування об'єктів цивільної інфраструктури. Та попри це, чоловіка вдалося обміняти. Нині він пройшов психологічну реабілітацію й планує повернутися до війська.

Про військову службу, полон та плани на майбутнє Геннадій Харченко розповів Суспільному.

Геннадій Харченко – військовослужбовець 12 бригади Нацгвардії України “Азов”. Свій бойовий шлях розпочав ще у 2014 році. Пішов служити добровольцем. Брав участь в АТО. Коли почалася повномасштабна війна, чоловік ніс службу в Маріуполі:

"Я був на нашій військовій базі. Ми бачили зранку, як почали нищити прилеглі приміські селища", – розповів Геннадій.
Геннадій Харченко. Особистий архів Геннадія Харченка

"Коли росіяни сказали, що азовці прикриваються цивільним населенням, це повністю не відповідало дійсності: росіяни блокували всі намагання вивести цивільних".
Геннадій Харченко

Геннадій Харченко. Суспільне Запоріжжя

Наприкінці квітня 2022 року Геннадій Харченко отримав кульове поранення ноги та потрапив до польового шпиталю на Азовсталі, а вже звідти в травні вийшов у так званий "почесний полон":

"Тримали оборону до останнього. Напередодні командир полку обійшов кожен бункер і особисто повідомив про здачу в полон".
Геннадій Харченко. Особистий архів Геннадія Харченка

Геннадія утримували в колоніях на тимчасово окупованій частині Донецької області. Майже п'ять місяців він був в Оленівці:

"Умови були дуже важкі, бо колонія довгий час не використовувалася. Системи опалення, водозабезпечення, електрики – не працювали взагалі. У нашому бараці, який був розрахований максимум на 80 осіб, знаходилося 333. Хлопцям доводилося лежати в проходах".

У ніч проти 29 липня 2022 року, коли росіяни вчинили теракт, Геннадій перебував саме в тому приміщенні, де стався вибух. Внаслідок цього чоловік отримав осколкові поранення й опіки другого ступеня:

"Більшість хлопців загинула одразу. Це абсолютно нетипово для влучання, навіть у велике скупчення військових снарядів, мінометів, навіть ракет".
Геннадій Харченко в російському полоні. Пропагандистське джерело

"Ми просили надати якісь перев'язувальні засоби, викликати лікарів. Але взагалі ніякої реакції не було – не надавалося нічого. Через це багато хлопців загинуло, бо навіть не було можливості надати медичної допомоги".
Геннадій Харченко

Геннадій Харченко в російському полоні. Пропагандистське джерело

Та найважчі умови для Геннадія були в Донецькому СІЗО та Горлівській колонії. Там чоловіка близько року утримували в штрафному ізоляторі. Чоловік розповідає, що бранців, котрі виходили з камер, щоранку били:

"Вони відібрали групу ідейних, як вони називали, і сказали, що ми будемо весь час знаходиться в штрафному ізоляторі. Виводили раз на прогулянку і раз в тиждень ходили в баню. Але кожен вихід з камери – це зайвий привід для побиття, обшукування. Кожне обшукування теж було побиття".

Не падати духом у неволі Геннадію Харченку допомагало цитування віршів Кобзаря:

"З хлопцями, які були поруч, постійно говорили про історію України, українську літературу, згадували вірші. Навіть намагалися складати такий малий кобзар на обривках з чого тільки можна. Знаходили якийсь уламок цвяха чи якийсь гострий предмет і продавлювали на папері, лишалися сліди".
Геннадій Харченко. Суспільне Запоріжжя

23 жовтня 2023 року росіяни засудили Геннадія Харченка до 25 років ув'язнення. Йому інкримінували участь у нібито терористичній організації, замах на вбивство цивільних й руйнування об'єктів цивільної інфраструктури. Та попри це, він став одним із перших засуджених, кого обміняли. Геннадія Харченка звільнили з полону 18 жовтня цього року:

"Це неймовірні відчуття радості, захоплення, вдячність тим людям, які приїхали вітати, дати знати близьким людям, що я поміняний і зі мною все гаразд".

За час, проведений у неволі, Геннадій схуд на 30 кілограмів, йому зламали ребра та вибили зуби. Нині чоловік пройшов психологічну реабілітацію й планує повернутися до війська.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtub

Топ дня

Вибір редакції