95% абонентів на Запоріжжі мають підключене теплопостачання, втім роботи із запуском опалювального сезону тривають. Окрім цього продовжується підготовка до встановлення перших когенераційних установок, які очікують наприкінці листопада 2024 року.
Про це під час брифінгу розповів очільник ОВА Іван Федоров.
Ситуація із запуском опалювального сезону
Як зазначив Іван Федоров, 95% абонентів підконтрольної Україні території області мають підключене теплопостачання:
"95% відсоткам абонентів вже підключено теплопостачання, на сьогодні закінчується стравлення повітря з батарей, така стандартна ситуація у частині підключення теплопостачання. А також сьогодні ми закінчили чергові заміри електропотреб Запорізької області, склали нові переліки критичної інфраструктури, що може відключатися, що може обмежувати своє постачання".
Окрім цього триває встановлення та налаштування роботи нових котелень у Запоріжжі та області:
"На сьогодні вже введено в експлуатацію 15 котелень у наших закладах охорони здоров'я як міських, так і обласних. Продовжується встановлення дев'яти котелень у громадах Запорізької області — Широківській, Михайлівській та Біленьківській. Ми сподіваємось, що до 10 грудня вони будуть підключені. На всі ці роботи з підключення обласний бюджет уже виділив кошти і передав їх безпосередньо громадам", — зазначив Іван Федоров.
Жителям 20-кілометрової зони до лінії розмежування наразі надають грошову компенсацію для закупівлі твердого палива:
"На 20-кілометрову зону наразі отримали чи отримують ще компенсацію для придбання твердого палива. У деяких громадах ще не повністю розпочався опалювальний сезон, тому що деякі громади економлять свій ресурс у частині фінансовій, але всі готові для початку опалювального сезону".
Когенераційні установки
За словами очільника ОВА, перші когенераційні установки заплановано встановити на об'єкти інфраструктури Запоріжжя наприкінці листопада, наразі триває підготовка для запуску їхньої роботи:
"Ми розраховуємо, що наприкінці листопада вже перші когенераційні установки від наших партнерів почнуть надходити на об’єкти інфраструктури Запоріжжя та області. Ми плануємо ввести їх в експлуатацію до кінця цього року. Всі підготовчі роботи з мереж електричних, теплових та газових продовжуються силами комунальних підприємств".
Так, як повідомив Іван Федоров, ціна однієї такої установки сягає від 600 тисяч до одного мільйона євро, втім вони закуповуються коштом донорів. Нині область очікує щонайменше 15 когенераційних установок:
"Три когенераційні установки ми очікуємо від уряду Нідерландів, три когенераційні установки, які для нас придбало ЮНІСЕФ, вісім когенераційних установок, які для нас придбали коштом уряду Данії. Ще декілька когенераційних установок будуть поставлені коштом наших донорів до наших медичних закладів. Загалом ми очікуємо у цьому опалювальному сезоні запуск 15 когенераційних установок сумарною потужністю близько 35 мегаватів".
Окрім цього нині у керівництві області розробляють план для компенсації місцевому бізнесу встановленню когенераційних установок:
"Ми переслідуємо декілька цілей. Перша — якщо бізнес буде без електрики, то робочі місця точно будуть звільнятися. Якщо бізнес встановить когенераційну установку, то це буде можливість не зупиняти роботу підприємства навіть у випадку короткострокових або довгострокових відключень світла. Така сама ситуація і компенсація буде з маленькими генераторами, які будуть використовуватися для електроживлення бізнесу".
Когенераційні установки від ТОВ "УКРПАЛЕТ ЕНЕРДЖИ"
У вересні 2024 року депутати Запорізької міської ради проголосували за надання земельних ділянок для ТОВ "УКРПАЛЕТ ЕНЕРДЖИ" для будівництва когенераційних установок, які мали поставити протягом 80 календарних днів. Втім, ймовірно, роботи розпочнуться наступного року:
"Наразі приватне підприємство, якому Запорізька міська рада надала можливість надати свої комерційні пропозиції, проводить проєктно-вишукувальні роботи, і вони ще не закінчені. Буквально півтора тижня тому у нас була спільна ZOOM-конференція, коли ми очікували графік втілення в життя. Вже графік надано, але мені ще його не показали, але я не думаю, що цьогоріч будуть встановлені".
Вироблена такими когенераційними установка електроенергія буде продаватися, втім ціну наразі не встановили:
"Електроенергія буде продаватися не місту і не області. Електроенергія буде продаватися безпосередньо в ринок. А по якій ціні ринок його буде купляти, то це їх домовленості вже з трейдерами або безпосередньо з Укренерго", — зазначив Іван Федоров.
Про підготовку до можливих обстрілів
За словами Івана Федорова, нині керівництво області має три сценарії дій на опалювальний сезон 2024-2025 років:
- Перший — без відключень, у якому всі теплогенераційні установки працюватимуть у штатному режимі;
- Другий — з відключеннями електроенергії до восьми годин на добу, з використанням генераторів для швидкого перезапуску котлів для теплопостачання;
- Третій — довгострокові відключення електроенергії.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube