Перейти до основного змісту

На першому енергоблоці окупованої ЗАЕС завершили ремонт імпульсної лінії, де стався витік води — МАГАТЕ

Вид на реактори та градирню окупованої Запорізької атомної електростанції з міста Нікополь Дніпропетровської області 29 серпня 2024 року. Суспільне Запоріжжя

Представники тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) повідомили експертів міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які перебувають на атомному об'єкті, про завершення ремонтних робіт на імпульсній лінії першого енергоблока, де 31 жовтня стався витік води.

Про це йдеться у пресрелізі від 7 листопада на сайті агенції.

"На ЗАЕС блок № 1 повернули в режим холодної зупинки 2 листопада після успішного завершення зварювальних та радіографічних випробувань на одній негерметичній імпульсній лінії... Представники станції продовжують аналізувати основну причину дефекту, який не мав прямого впливу на ядерну безпеку", — йдеться у пресрелізі.

Окрім того, команда агенції продовжила щотижневий огляд території станції, зокрема:

  • досліджувала поточну конфігурацію електроенергії на ЗАЕС, яка залишається джерелом глибокої стурбованості щодо ядерної безпеки представники станції повідомили про вихід з ремонту двох резервних трансформаторів;
  • обговорила підготовку станції до зими, отримавши підтвердження, що всі шість реакторів залишаться в режимі холодної зупинки, а необхідне опалення забезпечуватиметься власними котлами;
  • відвідала реактор і захисну оболонку 4 блоку, не виявивши жодних проблем з ядерною безпекою, а також деякі аварійні дизель-генератори 1-го і 5-го енергоблоків.

Окрім цього експерти МАГАТЕ регулярно чули звуки вибухів поблизу території ЗАЕС, втім пошкоджень станції немає.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube

Топ дня

Вибір редакції