У Запоріжжі близько 90% укриттів не пристосовані для людей з інвалідністю. За словами Маріанни Смбатян, яка від народження користується кріслом колісним, від початку повномасштабного вторгнення вона жодного разу не змогла самостійно потрапила до укриття.
Кореспонденти Суспільного спробували разом з Маріанною потрапити хоча б до одного укриття, та особливо тих, які були збудовані нещодавно. Що в нас вийшло — читайте у матеріалі Суспільного.
Нині у Запорізькій області функціонує 1403 споруди цивільного захисту, з них близько 90% укриттів — не придатні для маломобільних груп населення, розповів заступник голови облдержадміністрації Євген Мироненко.
За словами Євгена Мироненка, потреби людей з інвалідністю враховують під час ремонту або будівництві нових укриттів. Зокрема, пандуси передбачені в підземних школах, які нині облаштовують у Запоріжжі. Ними містяни зможуть скористатися у вечірній та нічний час, коли в навчальному закладі немає учнів.
Натомість жителька Запоріжжя Маріанна Смбатян, яка від народження прикута до візка, розповіла, що під час сигналу тривоги просто продовжує робити свої справи:
"Сиджу на своєму диванчику, роблю свої справи. Якщо дуже близько гепає можу скрикнути, але продовжую... Я розумію всю небезпечність цього, але, навіть, перейти в коридор у мене можливості немає. Сама я не можу пересісти у візок, для цього мені потрібна фізична допомога. Та і я не знаю про жодне укриття пристосоване для того, щоб людина на візку змогла спуститися".
Разом з Маріанною ми спробували потрапити до найближчих до неї укриттів.
Модульне сховище, або кав'ярня-укриття
Попри те, що це укриття запрацювало вже під час повномасштабного вторгнення, а саме 26 липня 2024 року, самостійно потрапити до нього Маріанна не змогла:
"На вулиці є пандус, але сама двері я не відчиню. Припустимо, що зі мною хтось є, і двері мені відчинять. А далі бордюр. Тобто на візку, може я і спущусь, трошки гепнуся, але можу спуститися. Назад, без чоловічої допомоги, я не повернусь. Я залишусь там жити".
"Проте там можна було б зробити спуск, невеликий пандус. Хоча, воно від бомби не врятує, тільки від скла. Якщо воно є, воно заявлене як доступне для всіх людей, то я вважаю його треба доробити. Щоб воно дійсно відповідало цьому, щоб хоча б від скла люди могли врятуватися. Хоча б психологічно".
Укриття у міській лікарні
Це укриття, яке нам першим порадили в контакт-центрі 15-80. За словами працівниці контакт-центру, воно найближче до помешкання Маріанни. Аби до нього дістатися знадобилося 16 хвилин. Втім потрапити також не вдалося, навіть за допомоги сторонніх людей:
"Через те, що в укритті дуже круті сходи, ми не змогли потрапити в укриття. Людина на візку не спуститься. Наприклад, такий візок, як мій, треба брати з двох сторін, а ширина не дозволить цьому бути".
Укриття в підвалі будинку
У Запоріжжі укриття здебільшого — у підвальних приміщеннях. Тож вирішили перевірити і найближче до помешкання Мар'яни. Проте там також завузький та завеликий кут нахилу сходів, відсутні пандуси. До того ж саме приміщення, ймовірно раніше використовувалося для зберігання будівельних матеріалів.
"Ніяк... Взагалі ніяк не спуститися. Знову ж таки, дуже крутий кут нахилу. І немає де людині схопитися за візок, щоб його спускати".
Маріанна Смбатян розповіла, що нещодавно долучилося до Ради безбар’єрності при міському голові.
"І як мені пояснили, будь-які зміни упираються в гроші. Це насправді складно, бо це ж старі будинки. Вони будувалися за іншими стандартами. На мою думку, потрібні електропідйомники. Пандуси не допоможуть, бо сильно крутий кут нахилу і людину може просто покалічити. Електропідйомники дорожче, ніж пандуси. На це потрібні кошти".
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube