Після початку повномасштабного вторгнення 139 шкіл Запорізької області були пошкоджені або зруйновані вщент. Найбільше руйнувань зазнали навчальні заклади у прифронтових громадах. Так, у жовтні 2022 року армія РФ обстріляла важкою зброєю єдину школу в селі Воздвижівка. Також під прицілом окупантів опинилася і найстаріша школа у Гуляйполі, якій більше сотні років. По ній російські військові влучили керованою авіабомбою.
Як нині виглядають та чи підлягають відновленню навчальні заклади — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
У жовтні 2022 року армія РФ вгатила важкою зброєю по єдиній школі у селі Воздвижівка, — розповідає її директорка Оксана Стасик. До повномасштабної війни тут навчалися понад сто учнів та працювали 17 вчителів:
"Школа була підготовлена до нового навчального року, педагогічний колектив тут викладав в робочі дні, діти ходили. З 15 на 16 жовтня 2022 року о 1:43 години ночі сталися чотири “прильоти”. Чим я не знаю, але чимось потужним, тому-що вирви в парку були метрів 5 в глибину. Це була найжахливіша ніч в моєму житті. Вирвана душа, вирване серце".
Заступник директорки з навчально-виховної роботи Геннадій Літній присвятив закладу 30 років життя і був першим, хто побачив школу одразу, після обстрілу:
"Я був одним із перших, хто підійшов сюди до школи та побачив, що тут сталося. Це були суцільні розвалини. Чесно кажучи, соромно про це казати, але хотілося плакати. Це перша емоція, яка була у мене. Навіть зараз згадую і сльози навертаються на очі…"
Найбільшої руйнації занав перший поверх школи, де були розташований клас для навчання за стандартами НУШНова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті, розповідає директорка:
"Нові гарні меблі, смарт-дошка, комп'ютери, клас великий. Клас був дуже гарно начинений й технікою, й меблями, повністю новий. Батьки вклалися у ремонт. Зверху — це просто класні кімнати, вони три пошкоджені: одна велика і ці напівпошкоджені. Просто класні кімнати, старшокласники там були".
Оксана Стасик каже, тоді, щоб розібрати завали, на допомогу пришло багато батьків та селян:
"Проломлені стіни, двері всі повиривало, вирвані парти лежали, книжки по всюди розкидані були. Ми зайшли, де можна було почали прибирати. Перше, це ми бібліотеку рятували, тренажерний зал, комп'ютери, смарт-дошки".
За словами Оксани Стасик, це була єдина школа, яка знаходиться на території села Воздвижівка, і є найбільшою для прийому учнів.
Нині заклад освіти відновити можливо, приблизна вартість ремонтних робіт 20 мільйонів гривень, — запевняє директорка:
"Зараз із сучасними технологіями, із сучасними будматеріалами, це можна зробити все за два місяці, але потрібні кошти та інвестори, і потрібна безпека. А зараз сюди навіть демонтаж зробити приїхати, просто напросто бояться"
Жоден з вчителів школи не виїхав за територію громади, зазначив заступник директорки з навчально-виховної роботи Геннадій Літній:
"Всі знаходяться на території і всі чекають завершення війни і відновлення школи. Це, мабуть, єдина школа в нашій громаді, де майже ніхто з дітей не виїхав. Дай Бог, відремонтуємо, відновимо школу, але це все залишиться в нашій пам'яті назавжди".
Під прицілом окупантів опинилася і найстаріша школа у Гуляйполі, якій більше сотні років. Теж у жовтні 2022 року керованою авіабомбою військові РФ зруйнували класні кімнати, кабінет директорки, їдальню, — розповідає начальник міської військової адміністрації Сергій Ярмак:
"В цій школі до війни навчалося до 80 дітей. Діти навчалися, вчителі працювали, все було цивільне та мирне життя. Орієнтовно в 1905 році ця школа була збудована, але під час другої світової війни вона була зруйнована, потім заново відновлена, ця школа, вона з найстарших в нас" .
Школярі та вчителі наразі всі евакуйовані з міста та працюють онлайн. А територія закладу продовжує щоденно піддаватися російським обстрілам, — каже Сергій Ярмак:
"Після обстрілу школи ми максимально те майно, яке змогли вивезти евакуювали. Зараз робити технічний звіт чи ще щось немає сенсу, бо це небезпечно. Все висить, може впасти на голову комусь під час розбирання завалів. Все це вже буде після війни. Збитки ще не підраховувалися".
Загалом 139 шкіл атакували окупанти у Запорізькій області з початку повномасштабної війни. Попри руйнації кожний заклад освіти підлягає відновленню. Втім через постійні обстріли розпочати ремонтні роботи у більшості з них наразі неможливо, повідомили у Департаменті освіти і науки обласної державної адміністрації повідомили.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber