"Він знов охороняє місто": до Гуляйполя повернули відреставрований пам’ятник Нестору Махну, зруйнований обстрілами РФ

До Гуляйполя Запорізької області повернули відреставрований київським скульптором пам’ятник Нестору Махну, який у травні пошкодило уламком внаслідок російського обстрілу. Відтепер символ спротиву та незламності знову прикрашає прифронтове місто.

Хто та як відновлював історичну пам'ятку — дізавалися кореспонденти Суспільного.

Сергій Ярмак, начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації каже: жителі радіють, адже символ спротиву знову прикрашає центр міста:

Сергій Ярмак біля пам’ятника Нестору Махну. Facebook/Гуляйпільська міська територіальна громада
"Нестор Іванович Махно — це гуляйполец, він народився, проживав і воював у Гуляйполі. Це наш герой. Його поважають, відносяться до нього з величезною симпатією, всі військові, і цивільні. Дух Махно і зараз вітає біля нас, завдяки ЗСУ ми тримаємо Гуляйполе і воно завжди буде не підступним для росіян".

Цьогоріч у травні історичну цінність пошкодило уламком снаряду РСЗВ, внаслідок обстрілу. Пам’ятнику відсікло голову, — згадує Сергій Ярмак:

Зруйнований внаслідок обстрілу пам'ятника Нестору Махну у Гуляйполі, травень 2024 рік. Telegram/ Іван Федоров
"Один із уламків "травмував" нашого Нестора Івановича, а саме, на жаль, голову. Тому він був близько 3 місяців на "лікуванні" і у скульптура з Києва, який згодився нам допомогти. Ми поїхали до Києва, забрали голову і силами наших комунальщиків повернули пам’ятник на своє місце і він знов стоїть на охороні нашого міста".
Відреставрована частину скульптури Нестора Махна. Особистий архів Олександра Березовчука

Скульптор із Києва Олександр Березовчук погодився безоплатно відтворити образ Нестора Махна:

"Я сам розумію, що це символ є для людей, це потребує відновлення, тому-що це і підняття морального духу і як образ такий переможний, він має бути, має стояти".

Робота тривала близько місяця, — каже Олександр.

Олександр Березовчук з пам’ятником Нестору Махну. Особистий архів Олександра Березовчука
"Спочатку робилися ескізи, потім я ліпив цю роботу із глини, з м'яких матеріалів, знімав форму і потім вже заливав із бетону. Трошки додав ще свого відчуття, модернізувавши під теперішній час, щоб це був більш монументальний, мужній образ. Я читав біографію, фото шукав в інтернеті, дивився оригінальні світлини і складав в голові образ".
Зараз пам’ятник заграв новими фарбами і я думаю, що він принесе для людей багато емоційної підтримки.
Олександр Березовчук, скульптор

Як тільки частину скульптури Нестора Махна привезли до Гуляйполя, комунальники взялися реставрувати пам’ятник. Олександр Ведмідь, який брав участь у роботі каже: голова важить близько 30-ти кілограмів, до того ж доводилося працювати під обстрілами:

Комунальники встановлюють частину скульптури Нестора Махна. Facebook/Гуляйпільська міська територіальна громада
"Технічно демонтували те, що розбите було, приварювали, заливали церезітом. Один день виводили його, щоб поставити, потім поставили, замазували, зачищали, мили, все потроху".

Результатом задоволені всі, відтепер легендарна постать Гуляйполя знову надихає місцевих на українську перемогу, додав Сергій Ярмак.

Відреставрований пам’ятник Нестору Махну. Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що у травні внаслідок обстрілів армії РФ був зруйнований пам'ятник Нестору Махну в центрі прифронтового міста Гуляйполя Запорізької області.

Що відомо про пам'ятник Нестору Махну у Гуляйполі

Пам'ятник Нестору Махну в Гуляйполі був встановлений у 2009 році в рамках святкування Дня Незалежності. Він став символом та туристичною атракцією міста.

До святкування Дня вишиванки пам'ятник Нестору Махну рятувальники вперше вдягли у вишиванку. Напередодні Дня прапора та Дня Незалежності вишиванку на пам'ятнику замінили та оздобили йогожовто-блакитним стягом.

Раніше Суспільне повідомляло, що Меморіальний музей-садибу родини Махна у Гуляйполі Запорізької області вкотре обстріляли російські військові. Останнє влучання снаряда армії РФ було у двір самої садиби.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber