Гендиректор МАГАТЕ Гроссі відвідав територію тимчасово окупованої Запорізької АЕС

Рафаель Гроссі, гендиректор МАГАТЕ, разом з колегами переходить через розмізовану зону до ЗАЕС. Х/Rafael MarianoGrossi

Сьогодні, 5 вересня, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі відвідав територію тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), зокрема й градирню, де була пожежа.

Про це Рафаель Гроссі повідомив у своєму акаунті X.

Рафаель Маріано Гроссі, гендиректор МАГАТЕ, вп'яте з початку повномасштабного вторгнення відвідав територію тимчасово окупованої ЗАЕС. Зокрема, під час візиту він побував у градирні №1, у якій сталася пожежа в серпні 2024 року:

"Я в середині градирні, де ми можемо побачити, що залишилося від споруди через пожежу. Цю споруду не зможуть використовувати в майбутньому, тож, ймовірно, з часом її буде знесено", — повідомив Гроссі, перебуваючи всередині градирні.
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі всередині градирні ЗАЕС, яка зайнялася у серпні 2024 року. Х/Rafael MarianoGrossi

Окрім цього гендиректор МАГАТЕ відвідав насосну станцію для охолодження ЗАЕС та сховище свіжого палива:

"Ми проаналізуємо те, що побачили сьогодні. Допоки конфлікт не закінчиться або не перейде у фазу, де не буде більше військової активності, на мою думку не варто виключати ймовірність серйозної загрози".
Рафаель Гроссі на території тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Х/Rafael MarianoGrossi

Раніше Суспільне повідомляло, що Рафаель Гроссі оцінив ситуацію на тимчасово окупованій ЗАЕС як "крихку та нестабільну".

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber