Через відсутність доступу до рівня розподілу водяного сопла та басейну холодної води, експерти міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) не змогли поки встановити причини пожежі на градирні тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), що сталася 11 серпня.
Проте команда міжнародної агенції оцінила, як малоймовірне, що місце займання пожежі виникло біля основи градирні.
Про це йдеться у пресрелізі агенції від 12 серпня.
"Вранці 12 серпня на вимогу негайно оцінити наслідки пожежі місія підтримки та допомоги МАГАТЕ в Запоріжжі відвідала територію градирні. За словами генерального директора агенції Рафаеля Гроссі, на основі спостережень, команда оцінила, як малоймовірне, що місце займання пожежі виникло біля основи градирні", — йдеться у пресрелізі.
У звіті зазначається, що під час візиту команди агенції до градирні Запорізької АЕС було встановлено, що пошкодження від пожежі були зосереджені у внутрішній частині башти — на рівні водорозподільчого сопла, розташованого на висоті приблизно десяти метрів.
"Команда МАГАТЕ надіслала запит на доступ до рівня розподілу водяного сопла. Звідки можна спостерігати нижню частину рівня розподілу водяного сопла з бетонних фундаментних колон. Команда також попросила отримати доступ до басейну холодної води — доступ до цих двох місць не було дозволено з міркувань безпеки".
Міжнародні спостерігачі, які оглянули градирню ЗАЕС, помітили вигорілі ділянки у внутрішньому обладнанні градирні, що знаходиться біля рівня розподільчої форсунки. Втім, в агенції зазначили, що слідів обстрілу та спеціального підпалу не виявили:
"Також спостерігали краплі згорілого пластику та фрагменти бетону, що впали, розподілені по басейну з холодною водою. Команда агенції оцінила, що ці краплі відповідають розплавленій від вогню пластиковій сітці. Були зібрані зразки сміття, в тому числі спалений та розплавлений пластик. Команда оцінила стійкий запах від вогню та визначила, що він спричинений горінням пластику. Команда підтвердила, що не було значних ознак пошкодження уламків, попелу чи сажі, розташованих біля основи градирні".
Також у звіті агенції зазначили, що фахівці, які оглянули основу градирні, не помітили "залишків ні шин, ні дронів".
Окрім того, представники агенції підтвердили, що значних ознак пошкодження — уламків, попелу чи сажі, розташованих біля основи градирні — не виявлено.
"Ядерна безпека станції не постраждала, оскільки градирні нині не працюють. Градирні не потрібні як частина механізму охолодження для реакторів, які всі знаходяться в стані холодної зупинки. У районі градирень, які розташовані приблизно за 1,5 кілометра від реакторних блоків ЗАЕС, радіоактивних речовин немає. Команда провела радіаційний моніторинг в районі градирень і реакторів та підтвердила відсутність ознак підвищеного рівня радіації", — зазначено в пресрелізі.
Для збору додаткової інформації та перевірки на правдивість доказів, міжнародні спостерігачі звернулись до представників Запорізької АЕС з проханням супроводжувати персонал станції під час фотографування верхньої частини рівня розподілу водяного сопла.
Раніше у коментарі Суспільному міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що пожежа на градирні ЗАЕС, що сталася 11 серпня, ймовірно є чергового провокацією з боку російської окупаційної влади задля звинувачення України в спричиненні аварії на атомному об'єкті.
Пожежа на ЗАЕС 11 серпня: що відомо
11 серпня мережею почали поширювати фото ймовірної пожежі на Запорізькій атомній електростанції. За даними ДСНС, станом на 00:00 12 серпня змін радіаційного стану — немає.
Начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко спростував інформацію. За його словами, військові РФ ймовірно підпалили в градирні станції автомобільні шини.
Експерти МАГАТЕ (міжнародного агентства з атомної енергії) повідомили на сторінці у соціальній мережі Х, що стали свідками сильного темного диму, який піднімається із північної частини ЗАЕС після багаторазових вибухів, які було чутно ввечері.
Як повідомляло пропагандистське кремлівське медіа "РИА Новости", Запорізька АЕС працює штатно. Всі шість енергоблоків у стані "холодної зупинки", порушень умов безпечної експлуатації не зафіксували. За їхньою версією, пожежа виникла "в результаті обстрілу Енергодара з боку ЗСУ".
11 серпня, президент України Володимир Зеленський повідомив, що російські окупанти влаштували пожежу на території Запорізької атомної електростанції.
Енергоатом повідомив на своїй сторінці у Telegram, що займання сталось на обʼєкті технічного водопостачання Запорізької АЕС близько 20:00, в результаті чого сталося загоряння градирні номер один, яка розташована приблизно в кілометрі від енергоблоків станції, та пошкодження технологічного обладнання.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber