"Росіяни просто ненавидять українців як націю": історія Ірини Липки з Молочанська, яку майже місяць утримували в полоні

До помешкання Ірини Липки — начальниці Молочанської міської військової адміністрації (МВА) — російські силовики вдерлись на початку повномасштабного вторгнення. Жінку вивезли до окупованого Токмака та 24 доби утримували в місцевому відділку поліції, схиляючи до співпраці з російською владою.

Власною історією російського полону жінка поділилась із кореспондентами Суспільного.

Ірина Липка, начальниця Молочанської міської військової адміністрації. Особистий архів Ірини Липки
"Вони прийшли до мене, прийшли додому 31 березня 2022 року о 6 годині ранку. У токмацькому відділку, в камері Служби безпеки України, що при відділку поліції, я просиділа 24 доби. Вони схиляли до співпраці — вимагали звернутись до людей по відеозв'язку, щоб місцеві не противились російській окупації. Говорили, що будуть мене судити й вивезуть до Росії", — розповіла Ірина Липка.

Через тиждень перебування в полоні, окупаційні силовики змусили жінку скласти повноваження міського голови Молочанська, що на Запоріжжі:

"В залі засідань росіяни мене допитали — я там написала заяву на складення повноважень. Поїхали у міську раду — намагалися зібрати сесію, але сесія не зібралася і рішення це не винесли на порядок денний. Вони ж розуміли, що я не буду співпрацювати", — згадувала Липка.

Впродовж незаконного утримання в райвідділку Токмака, жінку майже щодня допитували та шантажували силовики РФ, аби та погодилась на співпрацю:

"Мене завжди допитували пізно ввечері. Кожного разу коли приходила назад до ізолятора — сідала на ліжко, обхоплювала руками голову, нахилялася та сиділа годинами — просто в голові був "холодець". Я за себе боялась, не можу сказати , що я не боялась, але найбільше боялася за дітей. Адже вони казали: "Ти ж знаєш, що твій син Дмитро надавав бензин для коктейлів Молотова. Розумієш, що ми з ним зробимо", — розповіла начальниця МВА.

Зі слів Ірини Липки, пройти російський полон та не зламатись психологічно їй допомагала творчість — у камері райвідділку окупованого міста жінка написала шість віршів:

"Перший я написала 2 квітня — про роботу, думки, а потім моїм дітям, моїй родині, моїм друзям. Біографію у віршованій формі на 36 куплетів. Розуміла, що в мене шансів вийти 50 на 50 і хотіла цими віршами сказати те, що я не встигла".

Через 24 доби російські військові випустили Ірину Липку так і не схиливши її до співпраці з російською окупаційною владою. Надалі жінка виїхала з тимчасово захопленої території Запорізької області через блокпост поблизу Василівки:

"Вийшла з ізолятора 23 квітня — мене випустили з умовою, що я не повернусь до роботи та не буду вести агітаційну діяльність проти Росії та буду здавати українців. А вже 10 травня я виїхала до Запоріжжя, попередньо проїхавши 8 блокпостів", — підсумувала Липка.

"Росіяни просто ненавидять українців як націю. У їхніх головах закладено з молоком матері те, що вони велика нація, що вони мають право вказувати: кому як жити та що робити"
Ірина Липканачальниця Молочанської МВА

Що відомо про викрадення цивільних на окупованих територіях Запорізької області

  • 17 квітня ГО "Медійна ініціатива за права людини" повідомила, в тимчасово окупованому Енергодарі росіяни дев'ять місяців утримують у полоні в місцевому відділку поліції працівника Запорізької атомної електростанції Сергія Спартесного, якому понад 60 років. Стан здоров'я чоловіка достеменно невідомий.
  • 12 квітня Інститут масової інформації повідомив, що росіяни викрали та майже 8 місяців утримують у полоні журналістку Анастасію Глуховську з тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області. Спроби рідних розшукати жінку виявились марними, адже окупанти не надають жодних даних про її стан та місцеперебування.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber