Через складну ситуацію в об’єднаній енергосистемі внаслідок російських атак, у Запорізькій області діють графіки погодинних знеструмлень. Місцеві жителі перебувають без електропостачання від 8 до 12 годин на добу.
Як містяни пристосовуються до регулярних вимкнень світла та які практичні поради допоможуть залишатись на зв’язку та мати електроенергію під час блекаутів — у матеріалі Суспільного.
Як забезпечити живлення без генератора
Запоріжець Олексій облаштував на даху свого приватного будинку сонячну мініелектростанцію. Чоловік каже, що панелі накопичують енергію, інвертор трансформує її та видає необхідні 220 V:
"Цих панелей вистачає на комп’ютер, і навіть на холодильник, щоб не розморожувався. Суть не тільки в тому, які панелі, але ще ж який акумулятор. Якщо гарний акумулятор, то навіть однієї такої панелі в сонячний день вистачить на те, щоб якщо чотири години відключення, працювало все, що потрібно. По суті, якщо сонячний день, то мені живлення 220 V взагалі не потрібно".
Олексій зазначає, що його міністанція працюватиме і взимку, якщо будуть сонячні дні:
"Якщо є сонце, видобуток енергії є. Залежить від кута сонця. Узимку бажано його змінити, щоб вони були під 90°. Взимку, теоретично, мабуть, краще будуть давати електрику, тому що вони будуть холодні. Якщо сонця немає, вони дають дуже мало. Кожна може 10 - 15 Вт дає. Коли взимку сонячно, вони будуть працювати, так само як влітку. Вони не від спеки ж працюють".
Щонайменше така станція вартує 16 тисяч гривень, каже Олексій:
"Дві панелі — це 5000 грн, дроти — десь 1000 всі, що є. Інвертор коштував мені 7000 гривень. І акумулятор я знайшов новий за 3000 грн".
Джерела живлення під час відсутності електрики
Місцева жителька Нінель Матухно каже, що на випадок екстреної ситуації має зарядні пристрої, які завжди тримає повністю зарядженими, а також запаслася батарейками та ліхтариками на акумуляторах:
" Є в мене повербанк. Є великий ліхтарик, що від сонця заряджається.Є ліхтарики й на батарейках, і на акумуляторах."
А ось Олена Пархоменко користуються акумуляторними лампочками з датчиками руху:
"Ми їх заряджаємо, коли є світло, і користуємося. Розвішані по всій квартирі: і у ванній, і на кухні. Слабеньке світло, але є".
На одному з місцевих ринків ціни на акумуляторні ліхтарики та USB лампи стартують від 150.
Чим замінити електричну плиту під час відключень
Підприємець Степан рекомендує використовувати виносні газові плитки. Вони бувають різні за розміром: компактні, стандартні й великі, а працюють від різних типів балонів.
За допомогою виносної газової плити можна без особливих зусиль приготувати їжу, каже Степан:
" Наприклад, виносна газова плитка, що працює від балончика на 220 мл. Балона вистачає на кастрюлю борщу зварити. Він коштує 65 грн, а пальник — 250 грн".
Як забезпечити доступ до інтернету
Немає світла — немає інтернету. Але й цю проблему можна вирішити за допомогою оптоволокна.
Представник компанії-провайдера Дмитро Марковський пояснює, що система працює на спеціальних кабелях. Нині попит на підключення такого інтернету високий. Наприклад, у його компанії термін очікування може досягати до місяця:
"У нас оптичні лінії, оптоволокно. Для нього не потрібне живлення. Ви під’єднаєте термінал та роутер до безперебійного живлення — акумулятор, повербанк. Ви зможете користуватися інтернетом незалежно від того, є у вас світло чи немає. У нас стоять на вузлах також акумулятори, які підтримують це все в мережі".
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber