Релокував бізнес з-під обстрілів: історія підприємця з прифронтового Оріхова

Житель прифронтового Оріхова Запорізької області Геннадій Петров у рідному місті мав власне підприємство, яке спеціалізується на сільському машинобудуванні. Та коли почалися активні російські обстріли, чоловік був вимушений покинути місто, адже підприємство, яке він власноруч будував протягом 16 років знищили окупанти. Нині у Запоріжжі Геннадію вдалося з нуля відновити бізнес, зберегти колектив та наново запустити робочі процеси.

Геннадій згадує, у квітні 2022 року почалися перші обстріли по підприємству, на якому виробляли обладнання для прибирання та перевезення органічних добрив в тваринницьких фермах, а також для внесення органіки на полях.

Зруйноване російськими обстрілами підприємство в Оріхові. Особистий архів Г.Петрова

Чоловік разом із колективом був змушений виїхати до Запоріжжя. Вже у травні працівники почали евакуйовувати і обладнання:

Станок, який евакуювали з Оріхова. Суспільне Запоріжжя
"Коли ми починали евакуацію, ми думали, що виїжджаємо на два тижні. Все, що ми могли — забрали. Навіть станок, який було дуже важко евакуювати, тому-що в нього немає центру ваги. Його не можна прямо підняти краном і при евакуації можна було просто травмувати людей. Його евакуація зайняла близько двох тижнів".
Зруйноване російськими обстрілами підприємство в Оріхові. Суспільне Запоріжжя

"До нас прилітали різні авіабомби, касетні снаряди, РСЗВ. Перші обстріли були у квітні 2022 року з вертольота".

Валерій Сердюк, головний інженер підприємства, був одним із восьми працівників, хто евакуйовував техніку з Оріхова. Чоловік каже: евакуація підприємства відбувалася під масованими обстрілами артилерії та керованих авіабомб:

Валерій Сердюк, головний інженер підприємства. Суспільне Запоріжжя
"Евакуація починалася з 5 години ранку щодня та проводилась силами нашого підприємства у складі 8 працівників. Було страшно, але ми розуміли, що від нас залежить доля підприємства. По 2-3 години ми були у підвалах, бо були масивні обстріли артилерією".

Складність евакуації полягала у тому, що обладнання важить десятки тон, погрузити його до спецтранспорту було майже неможливо, розповідає Валерій:

Прес кривошипний, який евакуювали з Оріхова. Суспільне Запоріжжя
"Щоб евакуювати обладнання треба було демонтувати його, вивезти на вулицю, погрузити в машину або спецтехніку. Для різного обладнання потрібен був різний час. Наприклад, на евакуацію преса кривошипного 100 тонного, було витрачено близько тижня. Не було електроенергії і не було можливості пригнати спецтехніку, тому це робилося вручну".
Евакуйоване з Оріхова підприємство. Суспільне Запоріжжя

Керівник відділу збуту Сергій Кучеренко розповідає, що їхнє підприємство почало своє існування у 2007 році:

Сергій Кучеренко, керівник відділу збуту. Суспільне Запоріжжя
"Починали з обладнання для прибирання гною в тваринницьких фермах. Через декілька років ми освоїли причіпну техніку для перевезення рідких вантажів, а саме гною. Це герметичні причепи від 5 до 12 тонн. На даний момент ми виробляємо від 7 до 14 тонн вантажопід'ємністей, вони вивозять будь-яку органіку на поля".
Обладнання, яке виготовляють на підприємстві. Суспільне Запоріжжя

Підприємство, яке нині знаходиться за вісім кілометрів від лінії фронту, військові РФ обстрілюють чи не щодня. Зараз воно знищене на 80%, обсяги роботи впали в десять разів, а збитки сягнули мільйони гривень, — розповідає Сергій Кучеренко:

"До війни в нас працювало більше 60 працівників. Після евакуації, ми зберегли лише половину цього персоналу. По площі підприємства в нас в Оріхові територія займає 20 тисяч квадратних метрів, а в Запоріжжі ми зараз розташовані всього на всього на 1500 тисячі квадратних метрів".

Попри труднощі, релокувати бізнес таки вдалося, каже Геннадій Петров:

Геннадій Петров, директор підприємства. Суспільне Запоріжжя
"Головне для нас — зберегти дане підприємство і те, що ми робили. І головне — це зберегти наш колектив, наших людей, з якимими можемо працювати у будь-якому місті. Все залежить від нашого колективу, тим паче люди, які працюють на нашому підприємстві до 15 років. Це спеціалісти, яких ми самі виховали".
Колектив підприємства. Особистий архів Г.Петрова

Вже третій рік колектив активно надолужує обсяги роботи та відновлює процеси, каже Геннадій. Але понад усе люди мріють скоріше повернутися до Оріхова і відбудувати знищене підприємство.

“Ми хочемо повернутися у місто. І до сьогоднішнього дня в нас надія ця є. У рідному місті все по-іншому. У підприємство в Оріхові було вкладено душу, воно будувалося з душею"

Підписуйтесь на Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber