"Армія РФ лишає чимало "сюрпризів" у воді та на суші": як на Запоріжжі працюють піротехніки та які ВНП вилучають

У Запорізькій області від початку повномасштабного вторгнення піротехніки виявили та знищили майже п'ять тисяч вибухонебезпечних предметів. Під водою найчастіше знаходять мінометні снаряди часів Другої світової війни та залишки від РСЗВ “Ураган” та ЗРК С-300, а на суші — касетні боєприпаси.

Як їх знаходять та як працюють піротехніки — бачили журналісти Суспільного під час їхнього спецтренування.

Підозрілі предмети на дні річки водолази шукають та ідентифікують за допомогою відеозйомки та гідроакустичного зв’язку, розповів начальник групи водолазно-рятувальних робіт Олександр Пурик:

Відеокамера для відеофіксації під водою, щоб водолаз міг виявити, відзняти під водою об’єкт, який знайшов, і за допомогою безпровідного зв'язку ми його підкоригували та визначили подальші дії".
Олександр Пурик з відеокамерою, яку опускають під воду. Суспільне Запоріжжя

Техніка, за допомогою якої проводять під водою відеозйомку та тримають з водолазами гідроакустичний зв’язок. Суспільне Запоріжжя

Олександр Пурик за допомогою гідроакустичного зв’язку спілкується з водолазами. Суспільне Запоріжжя

Надалі ВНП піднімають на поверхню та знешкоджують, розповіли піротехніки.

Водолази ДСНС обстежують дно Дніпра. Суспільне Запоріжжя

Водолази дістали з річки ВНП. Суспільне Запоріжжя

Міна, яку виявили на дні Дніпра. Суспільне Запоріжжя

Після підриву росіянами Каховської ГЕС рівень води у Дніпрі знизився, тому кількість випадків виявлення вибухонебезпечних предметів часів минулих війн зросла, зазначив начальник відділення піротехнічних робіт Віктор Служивий:

"У тому році було дуже багато випадків біля річки Дніпро, коли вода трохи зменшилася, то було багато виявлено вибухонебезпечних предметів Другої світової війни. Вода відійшла, і вони поспливали".
Віктор Служивий. Суспільне Запоріжжя

Віктор Служивий тримає артснаряд калібром 100 мм. Суспільне Запоріжжя

На суші ВНП найчастіше рятувальники виявляють на територіях, наближених до фронту, здебільшого знаходять касетні боєприпаси.

Піротехніки шукають ВНП. Суспільне Запоріжжя

Також снаряди можуть бути в лісопосадках, полях або територіях, які були звільнені, каже начальник частини піротехнічних робіт підводного та гуманітарного розмінування Михайло Ільєв:

Обсяг робіт дуже великий. Російські військові лишають чимало "сюрпризів" у воді та на суші — і для саперів, і для цивільного населення. Як показала практика, росіяни використовують різноманітні іграшки, вогнегасники, термоси, мобільні телефони, також це можуть бути ліхтарі, щоб побільше заподіяти шкоди цивільним”.
Михайло Ільєв та пес Патрон. Суспільне Запоріжжя

Піротехнік та пес Патрон шукають ВНП. Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що в Запорізькій області від початку 2024 року сапери ДСНС знищили понад тисячу вибухонебезпечних предметів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber