Експерти МАГАТЕ вкотре чули вибухи неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС

Ситуація на ЗАЕС 7 червня, ілюстративне фото Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Фото: Енергоатом/Запорізька АЕС

Експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики (МАГАТЕ), які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що чули вибухи на деякій відстані від станції.

Про це 6 червня повідомили в пресрелізі на сайті Міжнародного агентства з атомної енергії.

"Команда агенції продовжувала чути вибухи на деякій відстані від майданчика ЗАЕС, що регулярно нагадує про прифронтове розташування станції", — йдеться у звіті.

Окрім того, команда міжнародної агенції провела черговий обхід території Запорізької АЕС, шість реакторів якої перебувають в стані "холодної зупинки" та зазначили, що станція отримує воду для охолодження, необхідну для реакторів — з 11 колодязів підземної води, які були побудовані для подачі води до спринклерних ставків.

Також команда МАГАТЕ продовжує уважно стежити за діяльністю персоналу технічного обслуговування на станції, зокрема експерти відвідали відкриту розподільчу станцію електроенергії 750 кВ і обговорили поточне технічне обслуговування релейного захисту трансформатора реакторної установки №2:

"Експерти МАГАТЕ побачили, що деякі з пошкоджених у 2022 році елементів однієї з ліній 750 кВ були демонтовані. Однак наразі представники ЗАЕС не планують завершувати ремонт, оскільки лінія залишається недоступною через пошкодження, завдані раніше, далі від майданчика. На Запорізькій АЕС до повномасштабного вторгення РФ було доступно чотири лінії 750 кВ, але залишилася лише одна", — зазначили в пресрелізі.

Далі команда агенції відвідала два сховища свіжого ядерного палива та будівлю турбіни 6 реактора станції, однак знову не отримала доступу до західної сторони будівлі.

"Представники ЗАЕС поінформували експертів МАГАТЕ про стан станцій радіаційного моніторингу на території Запорізької АЕС та за її межами. Групі повідомили, що всі чотири станції радіаційного моніторингу на ЗАЕС працюють, але три станції, які знаходяться за межами майданчика залишаються пошкодженими внаслідок військових дій", — йдеться у звіті.

Раніше Суспільне повідомляло, що міністр енергетики України Герман Галущенко зустрівся з генеральним директором Міжнародного агентства з ядерної енергії Рафаелем Гроссі та обговорив ситуацію на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.

  • 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
  • 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
  • 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
  • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
  • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber