"Болотяний ліс": який вигляд має Каховське водосховище на Запоріжжі за рік після підриву ГЕС армією РФ

Через підрив росіянами греблі Каховської гідроелектростанції (ГЕС) Каховське водосховище в межах Запорізької області повністю обміліло. Так, поступово територія колишнього Великого лугу перетворюється на ліс. Зокрема тут тепер ростуть верби, тополі, осоки. Кількість рослинності в цій місцевості невпинно збільшується.

Про стан водойм і екосистем на Запоріжжі — дізнавались кореспонденти Суспільного.

Колишнє дно Каховського водосховища покрилося паростю, молодняком верби, тополі та інших рослин. Величезна кількість поживних речовин — азоту, фосфору, які вивільнилися, сприяли швидкому росту рослинності. Але з часом води нижнього Дніпра будуть засмічуватись, розповів еколог Максим Сорока.

За словами еколога, ця рослинність десь через 15 років може перетворитися на ліс.

Фото: Суспільне Запоріжжя
"Уявимо осінь. Величезна кількість опалого листя з верб і тополь ляжуть на дно. Наступні заливи води можуть знести в залишкові води Дніпра велику кількість вуглецю".
Максим Сорока, еколог

Який вигляд має Каховське водосховище за рік після підриву Каховської ГЕС. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Змінюються гідро-геологічні умови, і починають бити ключі, струмки. Підземні води, які накопичувалися в цих масивах – вони хочуть вийти назовні. І це є все джерельця. Водосховище спало – воно почало промиватись", – зазначає Максим Сорока.

Ліс що утворився, не схожий на рослинність, яка тут була до побудови Каховської ГЕС. На дні колишнього водосховища, після обміління формується інша екосистема:

"Це був просто Марсіанський якийсь пейзаж. І мене бентежило щодо і коагуляції донних відкладень і вивільнення з тих відкладень різноманітних сполук. Я очікував побачити може такий самий пейзаж, просто покращену версію. Але зараз ми бачимо, як природа за цей рік виконала домашнє завдання. І русло – в режимі оновлення".
Який вигляд має Каховське водосховище за рік після підриву Каховської ГЕС. Фото: Суспільне Запоріжжя

Після підриву росіянами греблі плавні на Запоріжжі суттєво обміліли, а їхні береги почали зсуватися. Це також негативно впливає на екологію місцевості, зазначив еколог.

Facebook/ Запорізький рибоохоронний патруль
За прогнозами гідрометцентру, може бути гідрологічна посуха в нас, буде жарке літо. Якщо перегріється вода — буде масовий замор риби. Не через хімічні обставини, а через те, що просто вона звариться
Максим Сорока, еколог

В перші дні через стрімке падіння рівня води у водоймах на території Запорізької області спостерігався мор риби.

Мертву рибу можна спостерігати на змілілих частинах берега річки Дніпро і рік потому. Причина – нетривале водопілля та відхід води.

Берег річки Кушугум після підриву Каховської ГЕС. Запорізька область, 9 червня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

Водосховище площею понад 2 тисячі км² внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС повністю спорожніло, пояснює в.о. завідувача сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко:

Михайло Муленко, в.о. завідувача сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця”. Суспільне Запоріжжя
“Рівень води почав стрімко падати одразу після підриву, цифри сягали 10 сантиметрів за годину, відходила вода з заплави острова Хортиця і знижувався рівень води в річці Дніпро. Оголилися дуже значні території — це до 50 метрів узбережжя навколо Хортиці, в ухвісті територія сягала 450 метрів від лінії старого узбережжя до фактичної води".

За три доби після підриву росіянами греблі рівень води в нижньому б'єфі Дніпра у Запоріжжі знизився на 2,8 метра. Тоді за словами очільника ЗОВА Юрія Малашка, рівень знижувався приблизно на 10 см щогодини. Як наслідок — за попередніми підрахунками, через підрив Каховської ГЕС агропромисловий комплекс Запорізької області — тільки підконтрольна Україні частина — втратив приблизно 400 мільйонів гривень.

Національний заповідник острів Хортиця після підриву Каховської ГЕС

Вплинуло обміління берегів Дніпра і на екосистему острова Хортиця – оголилися береги та протоки, заплавна частина майже вщент висушена, острови посеред Дніпра, через що птахи були вимушені змінювати місце гніздівлі. Також висохли, за словами Михайла Муленка і водні рослини:

"У нас цінні водно-болотні комплекси саме водної рослинності. Вони занесені до Зеленої книги України, є представники Червоної книги. Зараз води немає, вони всі опинилися на суходолі".

Частково знищена і екосистеми національного природного парку "Великий Луг", що у Василівському районі області, та заплави острова Хортиця. Геологічний заказник загальнодержавного значення "Дніпровські пороги" зазнав понад 1,5 млрд грн збитків.

Обміління річки Дніпро поблизу острова Хортиця, 2023 рік. Facebook/Національний заповідник "Хортиця"

На обмілілих берегах у Запоріжжі стали доступними раніше затоплені об'єкти та артефакти. Так поблизу острова Хортиця зокрема виявили залишки дерев'яних човнів ХХ сторіччя, фрагмент вантажного судна “байдак”, якому до 300 років, частину грецької амфори, гудзик XVIII століття, гарматне ядро, а також човен-довбанку, якому не менше, ніж 300 - 500 років. Окрім того внаслідок зниження рівня води в Дніпрі можна побачити залишки опор тимчасового мосту, побудованого в 1944-му.

Вирубаний ліс на дні обмілілого Каховського водосховища

У затоці річки Кушугум, що поблизу селища Балабине Запорізької області, після підриву росіянами Каховської ГЕС на суші опинилися чорні пні. Це залишки вирубаного лісу у плавневій зоні між Балабинською косою та Домахою, який було знищено заради побудови Каховського водосховища.

Дерева, які вирубали для побудови Каховського водосховища біля пляжу на Балабинській косі. Запорізька область, 21 липня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

На суходолі опинилася і баржа, яка затонула з вантажем понад два роки тому поблизу села Розумівка Запорізького району.

Водопілля на Каховському водосховищі

Вперше після підриву російськими військовими Каховської ГЕС дніпровські пороги та береги Хортиці у Запоріжжі були майже затоплені наприкінці березня. Це сталося через весняне водопілля. За словами Михайла Муленка в цей період рівень води у річці Дніпро у Запоріжжі майже повернувся до своїх “звичних” позначок після підриву окупантами Каховської ГЕС.

Суспільне Запоріжжя
"За майже 80 років вода повернулася до того самого Великого Лугу, в природній спосіб. Ну, майже в природній. Тобто це — саме водопілля. Десь на пів-метра-метр нижче ніж те, що було при Каховському водосховищі"
Михайло Муленков.о. завідувача сектору охорони природи НЗ “Хортиця”

Але попри це, без технічної, а подеколи і питної води залишаються низка громад Запорізького району. Нині їх забезпечують з інших джерел, зокрема з Дніпровського водосховища, вище Запоріжжя. Втім для усіх потреб цього не вистачить, каже Максим Сорока.

Який вигляд має Каховське водосховище за рік після підриву Каховської ГЕС, 2024 рік. Скрін з відео ДПСУ
"Треба розуміти, що зараз аграріям просто немає де брати цю воду. За даними 2022 року, зрошувалося від 8 до 10 тисяч гектар. В основному це була кукурудза, також це були овочеві культури, навіть частково бахчеві культури. І відповідно — фермери мають або зробити сівозміну, або задовольнятися набагато меншими врожаями".

Стан обмілілих водойм у Запорізькому районі задовільний, попри відхилення за рівнем нітритів та аміаку. Вода насичена киснем, відсутній сторонній запах. Тепер колишнє Каховське водосховище – це водно-болотні угіддя. Тут є всі відповідні умови для збільшення кількості комах, каже Максим Сорока. Зафіксовані випадки вже є у Дніпропетровській області.

Який вигляд має Каховське водосховище за рік після підриву Каховської ГЕС, 2024 рік. Скрін з відео ДПСУ

Який вигляд має Каховське водосховище поблизу ЗАЕС за рік після підриву Каховської ГЕС, 2024 рік. Скрін з відео ДПСУ
“Якби росіяни підірвали Каховську греблю, не в червні, а в серпні або березні, то не спостерігали б того, що спостерігаємо зараз. Не було б верби, тополь, а зовсім інші види рослин, здебільшого, інвазивні, рудеральні, так звані бур'яни. Зараз спостерігаємо міграцію тварин в цій екосистемі. Наприклад, козуль. Тому що вона в природі харчується гілочним кормом", — підсумовує Михайло Муленко.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС та його наслідки

  • Вночі, о 02:50, 6 червня 2023 року російські війська зсередини підірвали конструкції Каховської ГЕС в Херсонській області.
  • Руйнування греблі Каховської ГЕС у червні 2023 року призвело до викиду 18 кубічних кілометрів води упродовж трьох-чотирьох діб, унаслідок чого було затоплено щонайменше 80 населених пунктів, розташованих нижче за течією на берегах Дніпра.
  • 9 червня 2023 року, за попередніми підрахунками Запорізької ОВА, через підрив Каховської ГЕС агропромисловий комплекс Запорізької області — тільки підконтрольна Україні частина — втратив приблизно 400 мільйонів гривень.
  • 13 червня 2023 року, директор обласного департаменту захисту довкілля Сергій Карпій, заявив, що екосистеми національного природного парку "Великий Луг", що у Василівському районі області, та заплави острова Хортиця частково знищені внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber