МАГАТЕ не має доступу до деяких територій Запорізької АЕС, що є важливими для ядерної безпеки — Гроссі

Автівка ООН на фоні першого реактору Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), ілюстративне. Енергоатом

Експерти міжнародного агенства з атомної енергії (МАГАТЕ) не мають доступу до деяких частин тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), що є важливими для ядерної безпеки станції.

Про це сьогодні, 3 червня, у вступній промові до Ради керуючих заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час виступу у Раді Безпеки ООН, 15.04.2024. Скриншот з Youtube/ ООН
"Експерти МАГАТЕ не отримують доступу до деяких територій, що є важливими для ядерної безпеки та захисту ЗАЕС, а також проведення відкритих дискусій з персоналом. Це обмежує здатність агенції надавати чітке підтвердження того, що п’ять конкретних принципів дотримуються" — йдеться в заяві Гроссі.

За словами гендиректора МАГАТЕ, з квітня всі шість реакторів перебувають у стані "холодної зупинки". Втім, ситуація на ЗАЕС залишається нестабільною:

“Питання, пов'язані з укомплектуванням персоналом, плановими перевірками та обслуговуванням структур безпеки, систем і компонентів; надійність ланцюжків постачання, а також механізми на випадок надзвичайних ситуацій на місці продовжують залишатися складними та створювати ризики для ядерної безпеки та охорони станції”.

Також Рафаель Гроссі зазначив, що 28 травня обговорив з головою російського "Росатому" Олексієм Ліхачовим фактори, які становлять загрозу для ядерної безпеки станції.

Раніше експертка з ядерної безпеки повідомляла Суспільному, що на ЗАЕС збираються побудувати насосну станцію. За її словами, це пов'язано з планами перезапустити енергоблоки тимчасово захопленої атомної станції та під'єднати їх до російської енергосистеми.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.

  • 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
  • 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
  • 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
  • 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
  • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber