Цивільні журналісти із Запорізької області, які перебувають та були в російському полоні: що про них відомо

Російський прапор на фоні колючого дроту, ілюстративне. УНІАН

Влада РФ систематично переслідує журналістів на тимчасово окупованих територіях України, зокрема 29 цивільних українських медійників й досі перебувають в російському полоні.

Сьогодні, 6 червня, у День журналіста ми зібрали історії п'яти медійників із Запорізької області, котрих окупанти утримують в неволі — Вікторії Рощиної, Анастасії Глуховської, Ірини Левченко, Георгія Левченко — а також розкажемо про Ірину Дубченко, яку звільнили.

Станом на травень 2024 року в російському полоні перебувають 29 цивільних українських медійників та ще четверо журналістів, які на момент захоплення росіянами були військовими, про це повідомили директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.

Докладніше про історію полонених із Запорізької області — у матеріалі Суспільного.

Анастасія Глуховська

Анастасія Глуховська, журналістка мелітопольского видання. РІА Південь

20 серпня 2023 року в тимчасово окупованому Мелітополі росіяни затримали журналістку Анастасію Глуховську та адміністраторів місцевих телеграм-каналів. Пізніше російська пропаганда оприлюднила сюжет про затриманих медійників, в якому фігурувала Анастасія. За версією російських силовиків, жінку та її колег обвинувачують в тероризмі.

Станом на зараз окупанти понад 10 місяців утримують журналістку в полоні. Спроби рідних розшукати Анастасію виявились марними, адже росіяни не надають жодних даних про її стан та місцеперебування.

Ірина Левченко

Ірина Левченко, журналістка з Мелітополя. Центр журналістської солідарності Запоріжжя

6 травня 2023 року в захопленому росіянами Мелітополі окупанти затримали цивільну журналістку Ірину Левченко та її чоловіка Олександра. Подружжя пенсіонерів Левченків звинувачують в тероризмі, що для РФ є "стандартною" причиною захоплення в полон українських громадян.

Згодом стало відомо, що деякий час журналістку та її чоловіка утримували в Мелітополі у будівлі за вулицею Чернишевського:

"Утримують арештованих у нелюдських умовах, майже без їжі, в холодному підвалі, на бетонній підлозі, їх піддають фізичним та моральним тортурам, висуваючи абсолютно безглузді і надумані звинувачення в тероризмі", — зазначили в "Центрі журналістської солідарності Запоріжжя".

Надалі їх місцезнаходження та стан невідомі.

Ірина Дубченко

Ірина Дубченко, журналістка. Інститут масової інформації

28 березня 2022 року у селі Розівка Запорізької області російські військові заарештували журналістку інформаційного агенства Ірину Дубченко. Жінка знаходилась у селі, бо доглядала за літньою бабусею та працювала дистанційно.

Згодом стало відомо, що Ірина переховувала й пораненого українського військового. Через деякий час вони мали виїхати з Розівки на підконтрольну Україні територію. Однак під час спроби вирватись з окупації, жінку та військовослужбовця затримали росіяни.

“Я провела два тижні в підвалі. Іноді військові розважалися: виводили когось із нас у коридор і зверху випускали черги з автоматів. Мене називали виключно “айдарівкою”, говорили, що внесли до бази даних у розділ “особливо тяжкі злочини”, зокрема “сприяння тероризму”. Планувалося, що мене відвезуть до Донецька, а потім до Росії, де мене чекав суд за статтею з вироком від 7 до ‘15 років”, – так згадує перебування в комендатурі росіян Ірина Дубченко.

11 квітня 2022 року сестра журналістки підтвердила, що росіяни звільнили з полону Ірину і жінка вже перебуває в Запоріжжі.

Вікторія Рощина

Акція за безумовне звільнення з російського полону журналістки Вікторії Рощиної та всіх українських медійників, Київ, травень 2024 року. Національна спілка журналістів України

16 березня 2022 року стало відомо, що журналістку Вікторію Рощину затримали представники ФСБ РФ у тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області.

А вже 22 березня 2022 року російські військові звільнили з полону журналістку, змусивши записати відео на якому вона заперечує свої претензії до російських служб, які тримали її в полоні, й каже, що нібито вони врятували їй життя. Цей запис став умовою звільнення Рощиної з полону.

В серпні 2023 року, в намаганні потрапити на окуповану територію для того, щоб створити журналістський матеріалі, Вікторія Рощина зникла безвісти після проходження однієї із прикордонних перевірок. Майже через рік після інциденту, РФ визнала, що журналістка знову перебуває в полоні.

Георгій Левченко

Георгій Левченко, медійник із Мелітополя. Скриншот з сюжету "Россия 1"

20 серпня 2023 року, під час затримання журналістки Анастасії Глуховської в тимчасово окупованому Мелітополі, російські спецслужби взяли в полон представників місцевих телеграм-каналів, зокрема й адміністратора "РІА-Мелітополь" та "Мелітополь - це Україна" Георгія Левченка, повідомили в НСЖУ.

Чоловік знаходиться в полоні РФ понад 10 місяців, йому та іншим затриманим медійникам з Мелітополя, росіяни інкримінують справу за статтею "про публічні заклики до терактів" та хочуть притягнути до "відповідальності" за статтями КК РФ про держзраду і шпигунство. Згідно з російськими пропагандистськими сюжетами, їм може загрожувати від 12 до 20 років позбавлення волі.

Що відомо про викрадення цивільних на окупованих територіях Запорізької області

  • 17 квітня ГО "Медійна ініціатива за права людини" повідомила, в тимчасово окупованому Енергодарі росіяни дев'ять місяців утримують у полоні в місцевому відділку поліції працівника Запорізької атомної електростанції Сергія Спартесного, якому понад 60 років. Стан здоров'я чоловіка достеменно невідомий.
  • 12 квітня Інститут масової інформації повідомив, що росіяни викрали та майже 8 місяців утримують у полоні журналістку Анастасію Глуховську з тимчасово окупованого Мелітополя Запорізької області. Спроби рідних розшукати жінку виявились марними, адже окупанти не надають жодних даних про її стан та місцеперебування.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber