"Планують будувати нову насосну станцію на ЗАЕС": експертка з ядерної енергетики про плани окупантів

Окупаційна влада збирається побудувати насосну станцію на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Це пов'язано з планами перезапустити енергоблоки тимчасово захопленої атомної станції та під'єднати їх до російської енергосистеми.

Про це у коментарі кореспондентам Суспільного повідомила співзасновниця громадської організації "Антикризовий експертний ядерний центр України" Ольга Кошарна.

"Планують будувати нову насосну станцію на ЗАЕС, бо ставка-охолоджувача, що існує зараз, і басейнів-розбризгувачів явно не вистачить для охолодження одного або двох реакторів, що працюють на потужності. Окупанти щось будуть будувати на верхньому рівні, бо ж є перепад висот між Дніпром зараз і будуть трубопроводи прокладати до русла Дніпра вниз", — повідомила експертка з ядерної енергетики.

За словами Ольги Кошарної, ризиків від будівництва насосної станції немає, втім вони можуть виникнути під час безпосереднього перезапуску АЕС через недостатній ремонт обладнання та брак кваліфікованого персоналу:

"У грудні 2023 року було зазначено, що з цього обсягу необхідних ремонтів було реалізовано тільки 30-40% цих робіт. Також є дефіцит, критичний дефіцит кваліфікованого персоналу: на п'ять змін мінімальна кількість персоналу більше тисячі має бути, зараз у них 580 людей".

На думку Ольги Кошарної, окупаційна влада планує перезапустити ЗАЕС із символічною метою — до сорокарічної річниці з моменту введення в експлуатацію першого енергоблоку станції:

"У грудні 2024 року буде 40 років, як перший енергоблок ЗАЕС був введений в експлуатацію і приєднаний до мережі. Тобто з пропагандистською метою вони цей енергоблок, який на момент окупації 4 березня 2022 року перебував у ремонті, введуть в експлуатацію. Прогнози такі, що вони до грудня можуть ввести в експлуатацію хоча б один енергоблок".

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Що відомо про стан енергоблоків ЗАЕС

  • 4 квітня 2024 року ЗАЕС вчергове втратила під'єднання з однією з ліній живлень "Запорізька ТЕС — Феросплавна", яке вдалося відновити 6 квітня 2024 року.
  • 22 березня 2024 року під час російських обстрілів тимчасово окупована ЗАЕС втратила підключення до однієї з ліній живлення.
  • 20 лютого 2024 року ЗАЕС внаслідок бойових дій залишилася лише на одній лінії живлення "Запорізька АЕС — Дніпровська", іншу лінію було пошкоджено.
  • 2 грудня 2023 року на ЗАЕС стався восьмий повний блекаут через обрив напередодні лінії енергоживлення "Запорізька ТЕС — Феросплавна" та "Запорізька АЕС — Дніпровська".
  • Через дії окупантів 16 листопада на енергоблоці №5 ЗАЕС зафіксовано виток реагентів з першого контура в другий, повідомили у пресслужбі НАЕК "Енергоатом". За повідомленням пресслужби, інцидент з витоком реагентів із першого контура реактора в другий стався внаслідок переведення п'ятого енергоблока ЗАЕС у стан "гарячого зупину".
  • 14 листопада 2023 року на ЗАЕС стався частковий блекаут через некомпетентні дії російських окупантів.
  • 9 березня 2023 року Запорізька АЕС вшосте відключилась від української енергосистеми через російські обстріли.
  • 2 листопада 2022 року ЗАЕС була повністю знеструмлена через пошкодження двох останній високовольтних ліній живлення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber