У Запоріжжі відбулося засідання "круглого столу" щодо поводження з тваринами

Покинутий собака в Оріхові на Запоріжжі. Фото: Суспільне Запоріжжя

16 травня у Запоріжжі відбулося засіданням "круглого столу", присвячене проблемам поводження з тваринами в місті. Хто був присутній, які питання обговорили та які подальші кроки планують застосувати — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

На засіданні були присутні:

  • керівник Запорізького райуправління поліції Сергій Бичін та представники обласної поліції;
  • директор комунального підприємства (КП) “Побутовик” Ігор Коваленко;
  • голова громадської організації (ГО) "Запорізька зоозахисна ліга" Інна Позднякова;
  • голова ГО “Служба захисту тварин Запоріжжя” Вікторія Скільсара;
  • керівник "Юридична клініка", кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права ЗНУ Дмитро Луц;
  • заступник голови ГО "БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР" Олена Зіновенко.
Засідання «круглого столу» щодо вирішення проблем поводження з тваринами в місті Запоріжжя, 16 травня 2024 року.

За словами директора КП “Побутовик” Ігоря Коваленка, за останній рік вдвічі збільшилася кількість заявок щодо необхідності забрати собак з різних районів міста:

"Багато тварин приїжджають з територій, де проходять бойові дії й багато покинутих тварин. На жаль, у нас немає комунального притулку, і нам немає куди забрати тварин. Інколи ми домовляємося з волонтерами, які можуть забрати тварин. Взагалі — от така проблематика. Коштів на притулок немає. Зверталися до різних фондів... Місто прифронтове, грошей ми не можемо виділити поки".

Ігор Коваленко, директор КП "Побутовик.

Ігор Коваленко нагадав, що у 2021 році мали створити комунальний притулок, але цьому завадила пандемія, а потім повномасштабна війна:

"Тож на цей час на комунальний притулок жодної копійки не було виділено".

Начальник Запорізького районного управління поліції Сергій Бичін повідомив, що від початку 2024 року відкрито дев'ять кримінальних проваджень щодо жорстокого поводження з тваринами:

"Що стосується випадків нападів безпритульних собак, то в нас 30 повідомлень з початку року. Тобто ми розуміємо, що це приблизно кожні 4-5 днів. А якщо врахувати ще й повідомлення, які отримують і місцева влада і волонтери в якихось приватних спілкуваннях, то ця статистика набагато більша".
Сергій Бичін, начальник Запорізького районного управління поліції.

З 2019 року адвокатує питання створення муніципального центру поводження з тваринами голова ГО “Запорізької зоозахисної ліги” Інна Позднякова:

"Нині волонтери виснажені, ресурси всі можливі й неможливі вже закінчилися. Тому потребуємо вже дуже активного втручання влади. Також поліція сьогодні розповіла, для чого їм цей центр потрібне, і також — КП “Побутовик”. Тобто це вже згуртована така праця".

Вважаючи на ситуацію, що склалася у місті, одним із головних питань що було розглянуте — це:

можливість створення на території міста Центру поводження з тваринами

Інна Позднякова, голова ГО “Запорізької зоозахисної ліги”, зооволонтерка.
"Ми вважаємо, що нашому місту притулок не потрібний. Бо притулок — це "квиток в один кінець" для тварини. Центр поводження з тваринами — це заклад, який допомагає не тільки рятувати тварин, але й займається прилаштуванням, навчанням (поводженню з тваринами — ред.)", — наголосила зооволонтерка.

Покинуті собаки у Запорізькій області, травень 2024 рік. Facebook/ ГО “Запорізька зоозахисна ліга”

"Тобто це повинно бути місце, куди не просто "запхали" нещасних безпритульних тварин. Це повинно бути місце, яке займається цією проблематикою всебічно".
Інна Позднякова, зооволонтерка

Зооволонтерка розповіла, що раніше депутати підтримували будівництво такого центру, але грошей не було виділено. Тому і тепер від влади очікують виділення коштів на "хоча б перші кроки з будівництва Центру":

"В 2022 році, буквально перед самим початком війни, ми почали знову це питання підіймати. Колишній в.о. голови міськради Анатолій Куртєв, підтримав наші ініціативи і був за те, щоб створити такий Центр поводження з тваринами. Так, була створена робоча комісія, це відбулось десь за три дні до початку війни. А коли почалося повномасштабне вторгнення — стали інші питання пріоритетніші".

Голова ГО “Запорізької зоозахисної ліги” підкреслила, що Запоріжжя є прифронтовим містом. Безпритульних тварин стало набагато більше, вони збиваються в зграї та стають потенційним джерелом небезпеки:

"Таких безпритульних тварин іноді треба кудись забирати. Також є багато тварин, які постраждали від насилля. Тому їх теж треба кудись вилучати, щоб вони були прилаштовані і кращі умови. Раніше це робилося коштом волонтерів, але волонтери дуже виснажені".
Покинутий собака в Оріхові Запорізької області. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Чому ми повернулися саме зараз? Тому що життя триває, за два роки ми підлаштувалися вже і треба починати щось вирішувати, бо чекати вже немає сил..."
Інна Позднякова

Зростання кількості безпритульних тварин у місті зазначає і голова ГО “Служба захисту тварин Запоріжжя” Вікторія Скільсара:

"З війною в нас тварин стало в рази більше. На жаль, і хвороб багато приїхало, і нещасних випадків з тваринами. Люди, на жаль, не розуміють того, що стерилізація тварин — це не зло, не жорстоке поводження. Це в нас вихід гуманно зменшити популяцію".
Вікторія Скільсара, голова ГО “Служба захисту тварин Запоріжжя".

Зооволонтерка розповіла, що ще до введення програми КП "Побутовик", тобто до 2017 року, їхня громадська організація опікувалася безпритульними тваринами у Заводському районі:

"Ми раніше там почали працювати... У нас найспокійніший район, тому що наші волонтери, наша команда — ми стільки простерилізували тварин. У нас майже немає вуличних собак, які розмножуються. Біда у населенні. Вони думають, що їх цуценята або кошенята комусь потрібні.

"На жаль, у нас пропозиції перевищують попит".
Вікторія Скільсараголова ГО "Служба захисту тварин Запоріжжя"

Що відомо про ініціативу створення Центру поводження з тваринами у Запоріжжі

15 лютого 2022 року у міській раді на засіданні робочої групи вирішення проблемних питань поводження з безпритульними тваринами погодилися, що у Запоріжжі необхідно створити центр поводження з домашніми та бездомними тваринами, комунальне підприємство, яке буде співпрацювати з громадськими організаціями, а також організацію, у структурі якої буде інспекторський склад.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber