"Руйнуваннями вже нікого не здивуєш. Треба шукати інші шляхи показати війну": історія запорізької фотографині

Запорізька фотографиня Олена Титаренко з початку повномасштабного вторгнення фіксує наслідки війни. Жінка хотіла бути портретисткою, втім, нині знімає руйнування та втрати.

Своєю історією поділилася з кореспондентами Суспільного.

Олена Титаренко у сфері фотографії працює близько трьох років. Навесні 2022 планувала почати працювати на комерційній основі. Втім, плани перекреслило повномасштабне вторгнення:

Евакуйована жінка розмовляє по телефону в машині, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко
"В перший день побачила ці черги, пусті полички, розсипану крупу, просто взяла телефон і почалаце все фіксувати. Всі налякані, якісь товпи. Я така ж сама, в принципі. Це, мабуть, схоже на роботу лікаря. От якщо він йшов по вулиці і побачив, що комусь погано - він просто підійшов і спробував допомогти цій людині".
Жінка з дитиною, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко

З того дня, каже Олена, камеру з рук не випускала. А паралельно з цим — почала волонтерити у гуманітарному хабі:

"Пам’ятаю одну жіночку. Їй було соромно переді мною за те, що в неї брудна голова. Вона вчителька, і звикла, що вона ходить завжди охайно. Тут вона сидить в якійсь дублянці, яка брудна, в якихось плямах. Не дивлячись на те, що люди їхали в дуже жахливому стані, все одно залишалася якась така людяність в цих людях".
Вчителька, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко

Також в практиці Олени зйомки військових, які пережили ампутацію:

Військовий з ампутацією, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко
"Ми знімали хлопця, в якого була ампутація чотирьох кінцівок. Дуже така, сильна історія про те, як він виживав, як він 10 днів виживав, коли в нього кінцівки були обморожені та прострелені. Але найсильніше в цій історії — це сама ця людина. На скільки ти легко почуваєшся з нею, і на скільки легко дивитися в очі. Після такого важкого шляху".
Зруйнований будинок у Запоріжжі, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко

Воєнні фото Олени привернули увагу іноземної аудиторії. Дівчина каже: це допомагало організовувати збори на потреби переселенців. Але зараз, зізнається фотографиня, з ними стає все складніше:

Жінка з дитиною на фоні зруйнованого будинку у Запоріжжі, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко
"Вже треба шукати якісь інші шляхи показати війну в Україні. Не через руйнування, навіть вже не через якісь історії надії. Це реально вже потрібні якісь героїчні вчинки, супер сильні історії".

І такі історії, каже дівчина, зараз знімає в рамках соціального проєкту підтримки для дружин, які втратили чоловіків на війні. Олена розповідає: вірить, що таким чином, через свої фото, допомагає людям зцілитися:

"В мене в цьому проєкті дві зйомки. З речами військових — це, скажімо, один з етапів пропрацювання, через речі чоловіка. І фінальна зйомка — це коли жінка, через два місяці після того, як їй була надана якась допомога. Ми показуємо якою може бути жінка навіть після того, як в неї в родині трапилось таке горе".

Нині Олена продовжує працювати та фіксувати війну. І готується до однієї з найголовніших зйомок — Дня Перемоги.

Прапорці, що символізують пам'ять про полеглих захисників, фото Олени Титаренко. Фото: особистий архів Олени Титаренко
"В цей день Україна буде просто ревіти. Оцей такий плач країни. Оце треба буде задокументувати".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber