Атаки безпілотників на ЗАЕС створюють "дуже небезпечний прецедент": Гроссі на засіданні Радбезу ООН

Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час виступу у Раді Безпеки ООН, 15.04.2024. Скриншот з Yotube/ ООН

Попри те, що пошкодження конструкції Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) є поверхневими, атаки безпілотників на атомну станцію створюють "дуже небезпечний прецедент успішного націлювання на захисну оболонку реактора".

Про це заявив генеральний директор міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі 15 квітня на засіданні Ради Безпеки (Радбезу) ООН.

Очільник міжнародної агенції нагадав, що 30 травня 2023 року під час засідання Ради безпеки ООН були оголошені п’ять принципів забезпечення безпеки Запорізької атомної електростанції.

Зокрема, першим принципом безпеки є те, що:

"Не можна здійснювати жодних атак із боку ЗАЕС або щодо неї, зокрема, спрямованих на сховище відпрацьованого ядерного палива, іншу критичну інфраструктуру або персонал".

Рафаель Гроссі наголосив, що протягом останніх десяти днів перший принцип безпеки неодноразово порушувався:

"Це свідчить про поступове збільшення ризику для ядерної безпеки на ЗАЕС... Ці напади мають бути негайно припинені".

І хоча, за словами Рафаеля Гроссі, експерти МАГАТЕ відзвітували, що пошкодження конструкції ЗАЕС є поверхневими, атаки безпілотників:

"...створюють дуже небезпечний прецедент успішного націлювання на захисну оболонку реактора."

Також очільник МАГАТЕ звернув увагу на те, що станція наразі покладається лише на дві лінії зовнішнього живлення:

"Минулого року було принаймні чотири випадки, коли завод мав лише одну лінію зовнішнього електропостачання, причому нестабільність тривала до чотирьох місяців", — наголосив він.

Попри те, що шість реакторів станції зараз перебувають у стані "холодної зупинки", а останній блок був переведений у цей статус два дні тому за рекомендацією МАГАТЕ, потенційна небезпека великої ядерної аварії залишається дуже реальною, підкреслив голова міжнародної агенції.

"Необхідно дотримуватися п’яти принципів, встановлених у цій самій палаті рік тому... Останні атаки є грубим порушенням цих важливих принципів і мають бути припинені"
Рафаель Гроссі, голова МАГАТЕпро БпЛА атаки

Що відомо про атаку безпілотників по ЗАЕС

7 квітня голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив у соцмережі Х, що на території ЗАЕС вибухнув безпілотник.

Згодом представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов заявив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС.

Пізніше у своїй заяві Рафаель Гроссі повідомив про щонайменше три влучання по Запорізькій АЕС, внаслідок яких пошкоджено перший та шостий енергоблоки, а також поранена одна людина.

9 квітня МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, що розташований поблизу електростанції, здійснив атаку безпілотник.

15 квітня постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на Радбезі ООН заявив, що атаки безпілотників на окуповану ЗАЕС 7 і 9 квітня були частиною добре спланованої операції під прикриттям Російської Федерації.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber