Гендиректор МАГАТЕ Гроссі планує відвідати Москву та зустрітися з Путіним, аби обговорити майбутнє ЗАЕС

Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. Фото: Associated Press

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі повідомив, що у вівторок, 5 березня, планує відвідати Москву де, зокрема хотів би зустрітися з президентом РФ Володимиром Путіним, аби дізнатися його бачення щодо подальшої роботи Запорізької АЕС. Очільник агенції наголосив на важливості збереження діалогу "на високому рівні" з обома сторонами.

Про це гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив сьогодні, 4 березня, під час пресконференції.

Очільник агенції наголосив, що він вже дев'ять разів відвідував Україну, і зокрема — чотири рази саму Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС).

Фото Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images
"У мене була тривала розмова з президентом Зеленським, з міністром енергетики України, з ядерним відомством країни. Потім я відвідав ЗАЕС. Я говорив про те, що ситуація продовжує залишатися нестабільною"
Рафаель Гроссі, голова МАГАТЕ

Щодо зустрічі з Володимиром Путіним, то Гроссі підкреслив:

"Для мене важливо мати змогу обговорити з ним (Путіним – ред.) деякі технічні моменти. Оскільки, я був на станції та обговорював деякі питання. І я хочу скласти враження щодо того, які плани щодо ЗАЕС та мати можливість обговорити деякі важливі моменти".

Також Гроссі наголосив, що ситуація на атомній електростанції продовжує залишатися нестабільною. Під загрозою перебуває як фізична цілісність, через військові дії поблизу ЗАЕС, так і енергозабезпечення станції. Адже, з зовнішнього електропостачання функціонує лише одна з двох ліній.

Так, очільник МАГАТЕ підкреслив, що цими вихідними, наприклад, команда агенції повідомила про посилення військової активності поблизу станції, а це означає, що фізична цілісність станції продовжує перебувати під загрозою.

"Ми не можемо сказати, що в якийсь момент ми досягли стабільнішої або кращої ситуації.Така, на жаль, реальність"
Рафаель Гроссі, голова МАГАТЕ

Також генеральний директор агенції наголосив, що Запорізька атомна станція продовжує мати проблеми із зовнішнім електропостачанням: одна з двох ліній, що залишилися, наразі не працює. Таким чином, атомна станція покладається лише на одну лінію електропередач ззовні.

До того ж Гроссі вкотре нагадав, про проблему з персоналом, що також вже тривалий час зберігається на ЗАЕС. Так, за його словами близько 100 працівників "Енергоатому" відхилили пропозицію підписати контракт з "Росатомом".

Раніше Суспільне повідомляло, що працівникам, які до першого лютого 2024 року не уклали контракт з російською структурою, заборонили доступ до ЗАЕС.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram