У Запоріжжі відбулася чергова зустріч підприємців та представників влади щодо перегляду методики нарахування за опалення

Запорізькі підприємці скаржаться, що концерн "Міські теплові мережі" (МТМ) нараховує, на їхню думку, несправедливі суми за опалення для власників нежитлових приміщень. Разом із міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінрегіонів), керівництвом концерну та міською владою запорізькі бізнесмени створили робочу групу для розв'язання проблем з платіжками за тепло.

У ситуації, що склалась з нарахуванням комунальних послуг для підприємців, розбиралось Суспільне.

Запорізький підприємець Олександр Лєбєдєв зазначив, що до жовтня 2021 року МТМ окремо вираховували оплату за опалення для нежитлових приміщень та мешканців будинку. Втім, згодом система нарахування змінилась.

Олександр Лєбєдєв, запорізький підприємець. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Запровадили методику, де, по-перше, впровадили мінімальну частку нарахування 50%, тобто, якщо власник нежитлового приміщення не бере тепло, то все одно нараховують 50%. По-друге, тепер власник такого приміщення платить за дах, сходовий майданчик та підвал будинку".

За словами Олександра Лєбєдєва, вартість опалення через це зросла в декілька разів:

"Якщо до цього у всіх були три-чотири тисячі грн, то зараз рахунки — 25-30 тисяч. І не можемо відмовитись".

Два роки підприємці вимагають від влади та концерну "МТМ" повернути одноставковий тариф. Зокрема, подавали відповідну петицію, яку депутати міськради відхилили. Концерн додатково заробляє 300 мільйонів гривень на рік саме завдяки новому тарифу, каже підприємець Василь Муц:

"Вирішено одне питання — це по визнанню приміщень, підвальних приміщень, окремими приміщеннями з транзитними мережами опалення, які раніше МТМ нараховував як опалювальні. Тепер, після рішення виконкому міськради, вважаються транзитними, транзитними — це неопалювальними".
Василь Муц, запорізький підприємець. Фото: Суспільне Запоріжжя

Подібна проблема з нарахуванням за опалення існує не тільки в Запоріжжі, а й інших містах. Запорізькі бізнесмени разом із підприємцями з Полтави та Києва створили робочу групу та збирались разом з міністерством регіонів та державною регуляторною службою, зазначив підприємець Василь Муц:

"Підприємці написали свої зміни до методики, де порівнюються норми методики, ліва колонка, у середній наші зміни, і права колонка — це обгрунтування, з посиланнями на закони, постанови, законодавчу базу. Тому що ця методика суперечить дуже багатьом нормам законодавства, тому її треба змінювати".

Під час зустрічі робочої групи підприємців, міської влади та концерну "МТМ", його директор Сергій Астапенков коментувати ситуацію кореспондентам Суспільного відмовився.

Сергій Астапенков, директор концерну МТМ. Фото: Суспільне Запоріжжя

Що відомо про проблему з розрахунками за теплопостачання представників малого та середнього бізнесу

За методикою, що затверджена наказом Мінрегіону №315 у листопаді 2021 року, жителі багатоповерхівок оплачують за опалення за однаковими умовами, а саме: рівнопропорційно площі, на яку було витрачено тепло. Підприємці обурені нарахуваннями, кажуть: з 2021-го року, коли міські тепломережі перевели всіх на публічні договори і рахують за обсягом площі, а не за втратами транзитного опалення, у них щомісяця почали зростати борги.

  • 18 серпня 2023 року відбулася зустріч робочої групи, на якій розглянули можливість зменшити оплату за тепло для підвальних приміщень, в яких є лише транзитні трубопроводи. Для цього запланували створити комісію, до якої увійдуть представники концерну МТМ, профільних департаментів, громадськості та мешканців будинків. Комісія обстежуватиме підвали на предмет визнання їх приміщеннями з транзитними трубопроводами;
  • 9 серпня 2023 року у Запоріжжі біля будівлі міської ради відбулася мирна акція підприємців, які вимагають перерахування коштів за надання комунальних послуг концерном МТМ;
  • 2 лютого 2023 року під час зустрічі з представниками малого та середнього бізнесу секретар міської ради Анатолій Куртєв повідомив, що відновить діяльність робоча група, яка допомагатиме підприємцям розв'язувати проблему з рахунками за теплопостачання. На цій нараді секретар міської ради, наголосив, що до групи мають увійти представники департаменту ЖКГ, концерну МТМ;
  • 24 січня 2023 року запорізькі підприємці зібралися під стінами міської ради. Вони просили аудієнції з тимчасово виконуючим обов'язки міського голови секретарем міськради Анатолієм Куртєвим щодо нарахувань за комунальні послуги концерном "МІСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ";
  • 26 січня 2022 року депутати Запорізької міськради підтримали Звернення до центральних органів влади з проханням скасувати Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих комунальних послуг, зокрема тепла, затверджену наказом Мінрегіону. За рішенням секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва було створено робочу групу, яка готує пропозиції до центральних органів влади щодо внесення змін до цієї Методики. Це має сприяти зменшенню фінансового навантаження на підприємців за рахунок зниження оплати за опалення для комерційних об’єктів;
  • 28 грудня 2021 запорізькі підприємці передали до міської ради звернення з вимогами переглянути тарифи на тепло та створити консультаційні центри концерну "Міські теплові мережі" у всіх районах міста.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber