Експерти МАГАТЕ відвідали Енергодар, аби оцінити наслідки нібито атаки БПЛА, про яку заявляла Росія

Окупанти на ЗАЕС. Фото: Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images

Експерти міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) відвідали тимчасово окуповане місто Енергодар Запорізької області, аби оцінити наслідки, що, за словами РФ, були завдані нещодавньою атакою БПЛА.

Про це йдеться у пресрелізі агенції від 16 лютого 2024 року.

Так, за даними звіту, команда МАГАТЕ подала запит на доступ і вирушила до Енергодару 15 лютого 2024. Адже експертам напередодні, 14 лютого, надали інформацію, що чотири безпілотники атакували місто Енергодар. Повідомлень про загиблих та поранених не було.

Команду агенції супроводили до двох із чотирьох імовірних місць нападу. Одне з імовірних місць влучань — це будівля міської ради Енергодара. Експерти МАГАТЕ дійсно помітили значні пошкодження фасаду будівлі та деякі пошкоджені вікна:

"Однак команда не помітила жодних залишків безпілотника, який, як повідомляється, був вилучений, і тому не змогла підтвердити, чи були пошкодження, які спостерігалися, безпосередньо пов’язані з атакою безпілотника (14.02.2024 - ред), чи є наслідком пошкоджень, отриманих раніше" — йдеться у звіті.

На іншому місці, у шкільному саду, експерти МАГАТЕ помітили розбите вікно. Залишків безпілотника, який, як повідомили команді, було видалено до їх прибуття, не було.

У пресрелізі агенції звернули увагу на те, що протягом останнього тижня експерти продовжували чути вибухи на деякій відстані від ЗАЕС, що є постійним нагадуванням про потенційні ризики для ядерної безпеки.

Що відомо про стан будівлі міської ради Енергодара

31 серпня 2022 року міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що внаслідок обстрілів армії РФ пошкоджено будівлю міської ради:

"Частково зруйнований фасад і частково зруйнований один з поверхів міськради. Їх 20 березня окупували російські військові, зробили там склад військової техніки і оформили там самопроголошену адміністрацію окупаційної влади".

Наслідки обстрілів російськими військовими будівлі міської ради Енергодара, 31.08.2022. Фото: Telegram-канал Дмитра Орлова

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram