Ротація, кадрові питання та доступ до енергоблоків: очільник МАГАТЕ про результати візиту на тимчасово окуповану ЗАЕС

Шістнадцята ротація місії МАГАТЕ на ЗАЕС, 07.02.2024. Фото: ОСУВ “Таврія”

Гендиректор міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі сьомого лютого відвідав тимчасово захоплену Запорізьку АЕС.

Про результати візиту вчора, 8 лютого, він повідомив у пресрелізі агенції.

Вода у ставку-охолоджувачі

На Запорізькій АЕС пробурили 11 свердловин, які нині працюють, аби забезпечити постійну подачу води в ставку-охолоджувачі.

"Наразі, коли всі реактори зупинені, станція має достатньо води для своїх потреб. Але це не є стійким рішенням, особливо якщо і коли він знову почне виробляти електроенергію", – зазначив Гроссі.

Кадрові питання

Рафаель Гроссі під час візиту наголосив на важливості кадрового забезпечення ЗАЕС, адже з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.

"Чисельність персоналу вже значно скоротилася порівняно з довоєнним рівнем у 11 500 працівників. Попри те, що шість реакторних блоків зупинені, станції все ще потрібна достатня кількість кваліфікованого персоналу для виконання як операційних завдань, так і для забезпечення належного обслуговування обладнання, важливого для ядерної безпеки. Ми будемо продовжувати уважно стежити за ситуацією в цьому плані", – підкреслив Гроссі.

Доступ до енергоблоків

Очільник агенції також підкреслив важливість того, щоб групи експертів МАГАТЕ, які присутні на майданчику, отримували доступ до енергоблоків, адже він необхідний для моніторингу дотримання п’яти принципів безпеки.

"Важливо, щоб вони мали доступ і могли ставити запитання. Були ситуації, коли пропонували дивитися, але не говорити. Це не є добре", — наголосив він.

Шістнадцята ротація

Сьомого лютого успішно відбулася 16-та ротація команда МАГАТЕ в Запоріжжі. Про це також відзвітували і на Facebook-сторінці Об'єднаного пресцентру Сил оборони таврійського напрямку

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 12 січня експертам агенції продовжували блокувати доступ до деяких енергоблоків Запорізької АЕС
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня 2023 року на ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада 2023 року пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня 2023 року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня 2023 року Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня 2023 року Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber