Експертам МАГАТЕ не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС

Вигляд на сховище відпрацьованого ядерного палива на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС, 29 березня 2023 року. Вигляд на сховище відпрацьованого ядерного палива на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС на півдні України 29 березня 2023 року. Фото: ANDREY BORODULIN/AFP via Getty Images

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) експертам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) не дали доступу до деяких залів енергоблоків ЗАЕС.

Про це сьогодні, 3 січня, повідомив генеральний директор агенції Рафаель Гроссі у пресрелізі.

Обмеження доступу до реакторних залів

Протягом останніх двох тижнів експерти МАГАТЕ не можуть отримати доступ до реакторних залів енергоблоків №1, №2 і №6.

"Це перший випадок, коли експертам МАГАТЕ не був наданий доступ до реакторних залів енергоблоків, що перебувають у стані "холодної зупинки". Адже там знаходиться активна зона реактора і відпрацьоване паливо. Команда й надалі запитуватиме цей доступ", — зазначив Рафаель Гроссі.

Обмеження доступу до деяких частин турбінних залів

У звіті агенції також зазначається, що протягом останнього тижня продовжується обмеження доступу до деяких частин турбінних залів ЗАЕС, у тому числі до зон енергоблоків №3, №4 та №6.

Дахи реакторів

Крім того, експерти МАГАТЕ все ще очікують на запланований на 19 грудня доступ до дахів реакторів, який не відбувся через заявлені міркування безпеки.

Система безпеки енергоблока №6

У МАГАТЕ нагадали, що 22 грудня 2023 року, під час обстеження приміщень системи безпеки енергоблока №6 експерти агенції спостерігали відкладення борної кислоти на клапанах, насосі та на підлозі кількох приміщень захисної оболонки.

"ЗАЕС поінформувала команду, що джерелом витоку є один із резервуарів для зберігання борної кислоти, і що, враховуючи невеликий обсяг витоку, його не планується негайно усунути, а в рамках планового технічного обслуговування ураженої системи", — йдеться у пресрелізі.

Експерти агенції звертають увагу, що цей вид витоку дійсно може виникнути під час роботи установки. Проте, така подія потребує належної та своєчасної уваги, аби запобігти подальшим та потенційно більш серйозним наслідкам для безпеки.

"Команда буде уважно стежити за розвитком подій щодо цього питання", — наголосили співробітники МАГАТЕ.

Також у звіті агенції наголошується, що команда МАГАТЕ впродовж останніх тижнів постійно чує регулярні вибухи на деякій відстані від об’єкта.

Також у пресрелізі нагадали, що п'ять з шести енергоблоків ЗАЕС залишаються в стані "холодної зупинки", тоді як четвертий — знаходиться в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари та тепла, в тому числі для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram