"Надія тільки на буржуйку"‎: як готуються до зими жителі Гуляйполя Запорізької області

Прифронтове Гуляйполе готується до зими. Фото: Суспільне Запоріжжя

Жителі Гуляйполя, що в Запорізькій області, готуються до холодів. Аби пережити зиму, вони латають понівечені будинки, встановлюють буржуйки, запасаються хмизом та самотужки купують дрова.

З жителями Гуляйполя поспілкувалися кореспонденти Суспільного.

У Гуляйполі, що за вісім кілометрів від лінії фронту, вулиці порожні. Магазини, аптеки та комунальні підприємства — зачинені, приватні подвір'я — пошкоджені російськими снарядами. Начальник поліції Гуляйполя Олександр Гордієнко зазначає, що до початку повномасштабного вторгнення в місті проживало 13 тисяч людей, нині ж залишилось приблизно 1800:

"Більшість людей, які зараз залишились мешкати на території Гуляйполя — пенсіонери, маломобільних ми евакуйовуємо до Запоріжжя та Дніпра".

Начальник поліції міста Гуляйполе Олександр Гордієнко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Гуляйполе під постійними обстрілами. Російські військові завдають ударів з градів, авіації, КАБів. Тому 99% населення мешкає у підвалах, каже Олександр:

"Далеко від підвалу не відходять, бо обстріли можуть початися будь-якої хвилини, ніхто не застрахований. Підвал — це найбільш безпечне місце", — розповідає Олександр.

Табличка "Укриття" в понівеченому Гуляйполі. Фото: Суспільне

Зруйнований будинок в Гуляйполі. Фото: Суспільне Запоріжжя

Квартира місцевого жителя Юрія Яська зруйнована вщент ще на початку повномасштабного вторгнення, тому чоловік вимушений жити у підвалі багатоповерхівки.Тут встановив буржуйку та облаштував спальне місце. Ночує сам, загорнувшись у дві ковдри:

"Я поставив крісло біля буржуйки — це і все моє тепло. Поки вона горить, доти є тепло. Якщо тут буде дві печі, то все отопиться".

Юрій Ясько. Фото: Суспільне Запоріжжя

Підвал, в якому ночує Юрій. Фото: Суспільне Запоріжжя

Юрій розповідає, що його дві сестри й всі сусіди виїхали, а він не збирається, бо нічого не боїться і хоче зустріти перемогу вдома.

Буржуйка в підвалі, де ночує Юрій. Фото: Суспільне Запоріжжя

83-річний Олександр Москальов до повномасштабної війни жив у будинку разом із родиною. Згодом діти поїхали, а дружина — померла, тож нині залишився на самоті. Аби не опалювати велике приміщення, він облаштував спальне місце на кухні.

"Раніше газ у нас був, проте зараз його нема. Ми перейшли на піч, а вона сажею забилась. Надія тільки на буржуйку".
Олександр Москальов. Фото: Суспільне Запоріжжя

Олександр Москальов топить свою буржуйку горіховим гіллям. Фото: Суспільне Запоріжжя

Аби пережити зиму, чоловік заздалегідь готував запаси продуктів, економив гроші на дрова та збирав хмиз:

"Ракета ударила — і наш горіх рознесло. Мені вікно розбило, машину побило. Ті гілочки я порубав, висушив і топлю ними".

Куплені Олександром дрова на зиму. Фото: Суспільне Запоріжжя

Аби пережити холодні місяці, місцеві самотужки купують дрова та збирають хмиз. За словами міського голови Сергія Ярмака, один з благодійних фондів зголосився надати допомогу та привезти твердопаливні пелети. Потреба є і в буржуйках. Адже до повномасштабної війни місто було газифіковане і пічне опалення не лишили, розповів поліцейський офіцер громади В'ячеслав Шейко

"На Гуляйполе ми отримали вісім буржуйок, деякі з них встановили в підвалах, деякі — у приватних будинках. До нас зверталися близько 20 осіб, які потребували печі".
Поліцейський офіцер гуляйпільської громади Вячеслав Шейко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber