Через дії окупантів на енергоблоці №5 ЗАЕС продовжується виток реагентів з першого контура в другий — Енергоатом

Фото ілюстративне. Вигляд на сховище відпрацьованого ядерного палива на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС на півдні України 29 березня 2023 року. Фото: ANDREY BORODULIN/AFP via Getty Images

Через дії окупантів на п'ятому енергоблоці тимчасово захопленої Запорізької атомній електростанції (ЗАЕС) продовжується виток реагентів з першого контура в другий.

Про це сьогодні, 16 листопада, повідомили у пресслужбі НАЕК "Енергоатом".

За повідомленням пресслужби, інцидент з витоком реагентів із першого контура реактора в другий стався внаслідок переведення п'ятого енергоблока ЗАЕС у стан "гарячого зупину".

Також у ДП НАЕК "Енергоатом" вкотре нагадали, що переведення енергоблоків ЗАЕС у стан "гарячого зупину" є порушення умов ліцензії Держатомрегулювання та вимог Енергоатома.

"Попри наявні порушення окупаційне керівництво не поспішає переводити блок у стан "холодного зупину", використовуючи пару, яку генерує п'ятий енергоблок, для опалення та забезпечення власних потреб станції", — зазначили на підприємстві.

Через некомпетентність російського персоналу, зокрема начальника зміни хімічного цеху, вода першого контуру з розчином борної кислоти потрапляє в деаератор машзалу, а звідти знову на всі парогенератори. Такі дії окупантів можуть призвести до втрати цілісності трубок парогенераторів, підкреслюють у пресслужбі.

"Своїми діями загарбники вкотре ставлять під загрозу безпеку експлуатації станції та спричиняють постійну  деградацію обладнання і почастішання небезпечних випадків його відмов. А це будь-якої миті може призвести до аварійної ситуації", – додав очільник "Енергоатома" Петро Котін.

Що відомо про стан енергоблоків ЗАЕС

  • 28 жовтня в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков повідомив, що на тимчасово захопленій ЗАЕС четвертий та п'ятий енергоблоки знаходяться у стані "гарячого зупину". Крім того, за його словами, окупанти мають намір зібрати третій енергоблок, який нині знаходиться у стані ремонту.
  • 12 жовтня 2023 року МАГАТЕ у своєму звіті зазначили, що четвертий енергоблок продовжує перебувати в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари для підігріву води для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції, і для переробки рідких радіоактивних відходів.
  • 4 жовтня у МАГАТЕ підтвердили переведення четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стан "гарячого зупину".
  • 4 жовтня у пресслужбі ДП "НАЕК "Енергоатом" наголосили, що недотримання росіянами вимог ліцензії Держатомрегулювання щодо експлуатації енергоблоків тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції збільшує ймовірність радіаційної аварії. Про це сьогодні, 4 жовтня, повідомили
  • 3 жовтня енергоблок №6 ЗАЕС, що тимчасово виробляв пару на час ремонтних робіт, перевели в стан "холодного зупину".
  • 29 липня 2023 року у МАГАТЕ повідомили, що на ЗАЕС перевели 5-й енергоблок у стан "холодного зупину".
  • 29 липня 2023 року у Держатомрегулюванні наголосили, що виведення енергоблоків у стан "гарячого зупину" порушує ліцензію Держатомрегулювання, за якою усі блоки мають перебувати у стані "холодного зупину".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber