На Запорізькій АЕС четвертий та п'ятий енергоблоки знаходяться у стані "гарячого зупину" — Коріков

. Вигляд на сховище відпрацьованого ядерного палива на підконтрольній Росії Запорізькій АЕС на півдні України 29 березня 2023 року. Фото: ANDREY BORODULIN/AFP via Getty Images

На тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) четвертий та п'ятий енергоблоки знаходяться у стані "гарячого зупину". Крім того, окупанти мають намір зібрати третій енергоблок, який нині знаходиться у стані ремонту.

Про це сьогодні, 28 жовтня, в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" повідомив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Олег Кориков наголосив, що збирання третього енергоблока суперечить умовам ліцензії на безпечну експлуатацію.

"Ліцензію передбачено, що енергоблок № 3 в стані "холодного зупину" має бути для ремонту. У нас фактично відсутня інформація щодо дотримання умов безпечної експлуатації в зупиненому стані третього енергоблока. Нагадаю, що енергоблок №3, так само як і всі інші блоки, завантажений опроміненим ядерним паливом, і мають виконуватися відповідні регламентні випробування і перевірки системи, обладнання, які мають забезпечуватися в працездатному стані і навіть у стані "холодної зупинки", — наголосив в.о. голови Держатомрегулювання.

Також голова Держатома зауважив, що нині на ЗАЕС зафіксована низка порушень нормативних документів з ядерної та радіаційної безпеки. Так, за словами Олега Корікова, не проведені в належному обсязі середній ремонт реакторної установки, не виконано відповідне технічне обслуговування і ремонт, випробування, перевірки обладнання трубопроводів, а також відповідна підготовка персоналу, перевірка знань та підтримка кваліфікацій персоналу.

Олег Корівков підкреслив, що збірка реактора №3 небезпечна також і тим, що зменшується час до можливого переведення реактора установки в критичний стан, що актуалізує ризики радіаційної аварії з викидом радіації за межі промислового майданчика ЗАЕС.

Олег Коріков, в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України. Фото: скриншот з трансляції брифінгу

Також за інформацією Держатомрегулювання, нині на захопленій Запорізькій АЕС перебуває недостатня кількість кваліфікованих фахівців, які здатні якісно виконати як збірку реактора, так і провести контроль якості цієї збірки.

"За нашою інформацією, окупанти наймають на роботу людей з-поміж місцевих колаборантів, а також працівників атомних станцій Росії, які не мають відповідних знань, досвіду, фаху та навичок", — розповів Коріков.

Раніше Суспільне повідомляло, що 12 жовтня 2023 року МАГАТЕ у своєму звіті зазначили четвертий енергоблок продовжує перебувати в стані "гарячої зупинки" для виробництва пари для підігріву води для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції, і для переробки рідких радіоактивних відходів.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі. З 4 березня 2022 року була захоплена російськими військовими. Відтоді там постійно перебувають особовий склад і військова техніка РФ. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber