"Україні потрібна допомога, не співчуття": у Вільнюсі відкрили мурал "Незламна" із запорізькою волонтеркою

Мурал “Незламна” у Вільнюсі. Фото: Скірмантас Лісаускас

У Вільнюсі відкрили новий мурал "Незламна/Unbreakable", присвячений Україні. На ньому зображена волонтерка із Запоріжжя Тетяна Дроботя на тлі скель острова Хортиця за тиждень після підриву Каховської ГЕС. До створення муралу долучилися Литва, Естонія та Україна. Над візуалом працювала запорізька команда: фотографиня Олена Тіта, дизайнер Юрій Львов та флорист Наталя Бойко, майстриня з художньої вишивки Юлія Артєм’єва, кравець-закрійник Олена Пачева, майстриня прикрас Людмила Кокарь, майстриня зачісок Інна Стремедловська.

Про це Суспільному повідомила Тетяна Дроботя, посилаючись на Литовську національну комісію у справах ЮНЕСКО.

Також інформацію про подію розмістили: уряд Литовської республіки та Посольство України в Литві і на Faceebook-сторінці Посольства України в Литві.

Висота створеного муралу – 25 метрів. Площа – 200 квадратних метрів. Стіну для неофрески надала литовська державна організація Turto bankas.

За лаштунками проєкта

Виконав роботу єдиний у світі робот-мураліст Альберт.

Робот-мураліст Альберт створює мурал "Незламна". Фото: Скришнот з відео Andrius Švitra

Жителі Вільнюса спостерігають за створенням муралу "Незламна". Фото: скриншот з відео Andrius Švitra

Робота "Альберта" винайшов естонський інженер Міхкель Йоала.Чоловік подорожує світом і прикрашає стіни різних будівель роботами розмірів, які вражають. Серед його робіт — мурали на хмарочосах TESLA і Google.

Винахідник Міхкель Йоала та робот-мураліст Альберт. Фото: Олена Тіта

Винахідник Міхкель Йоала на тлі муралу "Незламна". Фото: Шарунас Черняскас

Мурал "Незламна/Unbreakable": Україні потрібна допомога, не співчуття.

За словами авторів проєкту, нова робота відображає трагічні реалії війни. Команда митців прагнула показати красу і незламність України, яка здобуває силу в болісній реальності.

Тетяна Дроботя у Вільнюсі на відкритті "Незламної". Фото: Олена Тіта. З колекції проекту Nezlamna

Організатори проєкту — Artscape та Національна комісія Литви у справах ЮНЕСКО зазначають:

"Мистецтво може не тільки доносити сильні послання до світу, але й об'єднувати великі спільноти у дуже значущий спосіб".
Частина команди, що створила стінопис "Незламна": Олена Тіта, Кертту Куслап, Мікель Йоала, Ліна Шліпавічюте, Тетяна Дроботя, Шарунас Черняскас. Фото: з особистого архіву Тетяни Дроботі

У пресслужбі Посольства України в Литві наголосили:

"Символічно те, що мурал створено в центрі Вільнюса, який має почесне звання "Місто рятівник" за безпрецедентну солідарність, виявлену литовською столицею та всебічну допомогу українцям, які вимушено залишили Батьківщину".

Арт-директорка проєкту Ліна Шліпавічюте підкреслила: "Хоча війна для багатьох стала буденністю, війна – аж ніяк не буденність".

"Мова мистецтва унікальна і потужна. Вона може дійти до людини крізь серце й оминути звичні бар’єри. Саме про це ми говоримо з міжнародною командою. Про Україну, яка не ламається і не здається. І чим більше ми допоможемо, тим швидше прийде перемога!"
Ліна Шліпавічютеарт-директорка проєкту

Ліна Шліпавічюте, арт-директорка проєкта І Олена Тіта фотографиня. Фото: особистий архів Тетяни Дроботі

Тетяна Дроботя зі сцени у Вільнюсі наголосила:

"Цей арт-проєкт – мистецтво, що показує красу України, незважаючи на війну, яка триває. Водночас він несе послання про сильну ідентичність та красу України в умовах війни, а також про нашу боротьбу за свободу, демократію та краще майбутнє. Умови війни також допомагають зрозуміти: хто ти є, де твоє серце, де твій дім і рідний притулок – це надає тобі гідності та ідентичності".

Тетяна Дроботя, модель та муза проєкту "Незламна". Фото: Олена Тіта

"Ця неофреска "Незламна"— про надію, красу, про те, що навіть якщо буде важко, ми не зупинимося і будемо сильними, тримаючись разом!"
Тетяна Дроботямодель та муза проєкту "Незламна"

Організатори проекту — Artscape Art Agency, Литовська національна комісія у справах ЮНЕСКО, Postlomograafia klubi (Естонія). Партнери — мистецька лабораторія «Kiaurai sienos», "Go Vilnius", UA+LT-TULA.

Проект частково профінансований Канцелярією Уряду Литовської Республіки та Turto bankas.

Мурал “Незламна/Unbreakable” в Вільнюсі. Фото: Скірмантас Лісаускас

Що відомо про мурал "Незламна"

Світлину для нового муралу фотографиня Олена Тіта зробила на острові Хортиця, за тиждень після підриву Каховської ГЕС. Проєкт перекликається з попереднім муралом "До перемоги", що також був створений у Вільнюсі. Костюм для "Незламної" створив запорізький дизайнер Юрій Львов. Вінок з живих квітів створила запоріжанка Наталя Бойко. Консультантом із костюма став доктор історичних наук, фахівець із соціальної антропології, доцент кафедри історії Запорізького національного університету Сергій Білівненко.

Доля попереднього муралу "До перемоги"

12 грудня 2022 року стало відомо, що муніципалітет Вільнюсу ухвалив рішення демонтувати так званий "Будинок Москви", а мурал "До перемоги" продати на аукціоні. Виручені від продажу кошти планують спрямувати на допомогу Україні.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram