Вибухівка та міни не виявлені: МАГАТЕ отримало доступ на дах другого енергоблока Запорізької АЕС

ЗАЕС, фото ілюстративне. Фото: Anadolu Agency/Getty Images

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) отримали доступ на дах другого реакторного блоку Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) і не виявили мін або вибухівки.

Про це на сайті агенції, 11 жовтня, повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

"З верхньої частини будівлі команда МАГАТЕ також могла спостерігати весь дах машинного залу, а також частини дахів реакторних будівель і турбінних залів блоків 1 і 3, також не побачивши жодних мін або вибухівки", – зазначив Рафаель Гроссі.

Інспектори МАГАТЕ продовжують вимагати доступу до дахів реакторних першого, п'ятого і шостого енергоблоків.

Раніше, Суспільне повідомляло, що експерти агенції відвідували дахи третього і четвертого блоків, 3 серпня.

"Після неодноразових прохань протягом останніх місяців ми нарешті змогли підійти до ще одного даху реактора. Хоча це крок у правильному напрямку, нам все ще потрібен більший доступ для оцінки дотримання п’яти принципів, які були представлені та отримали підтримку в Раді Безпеки ООН. Ми продовжуватимемо наполягати, доки це не буде надано", – підкреслив генеральний директор МАГАТЕ

Експерти МАГАТЕ також вимагають доступу до всіх шести турбінних залів, щоб підтвердити відсутність будь-яких матеріалів і обладнання, які можуть суперечити п'яти принципам. Цей запит ще не схвалено, і команда МАГАТЕ може підтвердити статус лише одного турбінного залу за раз.

Команда МАГАТЕ, що перебувають на ЗАЕС наголошує, що чує вибухи майже щодня. Зазвичай вони відбуваються на деякій відстані від заводу, але 10 жовтня чотири вибухи сталися ближче до місця.

З шести реакторів ЗАЕС п’ять залишаються в режимі холодної зупинки, тоді як блок 4 продовжує перебувати в стані гарячої зупинки для виробництва пари для підігріву води для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції, і для переробки рідких радіоактивних відходів.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі. З 4 березня 2022 року була захоплена російськими військовими. Відтоді там постійно перебувають особовий склад і військова техніка РФ. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber