Як на ТОТ Запорізької області відбуваються "вибори" до місцевих окупаційних адміністрацій

Ексклюзивно
Виборчі скриньки, що використовують під час "псевдовиборів". Фото: Telegram/Бердянська МВА

З 31 серпня стартувало "дострокове голосування" на тимчасово окупованій території Запорізької області. Так звані "виїзні комісії" розпочали подворовий та побудинковий обходи. З 8 вересня відчинилися й стаціонарні виборчі дільниці. 10 вересня – "єдиний день голосування", який є останнім.

Як відбуваються "вибори", що відомо про кандидатів та що про проведення цього заходу розповідає українська влада — дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Голосування завдяки так званим "виїзним комісіям", 08.09.2023. Фото: Telegram/Пропагандистський канал "Избирательная комиссия Запорожской области"

Підготовка до виборів

Готуватися до виборів до місцевих адміністрацій окупанти розпочали у травні 2023 року, розповів Суспільному міський голова Мелітополя Іван Федоров. Тоді почали проводити:

  • відбір кандидатів;
  • набір учасників виборчого процесу: організаторів, агітаторів тощо. Оскільки окупантам не вдалося набрати необхідний штат співробітників, з РФ завезли агітаторів та тих, хто буде працювати в комісіях.

Партії та кандидати, що беруть участь у псевдовиборах

Іван Федров повідомив, що в Мелітопольському регіоні в так званих "виборах" беруть участь чотири партії:

  • "Єдина Росія";
  • “ЛДПР”;
  • "Компартія";
  • "Справедлива Росія".

Проте агітують тільки за партію "Єдина Росія", яка, за підрахунками окупантів, нібито, вже має 89% голосів, розповів Іван Федоров.

Показовим є і склад провладної партії "Єдина Росія". Із 60 кандидатів 28 — немісцеві.

"Хтось із Сибіру, хтось із Уралу. Тож вони навіть не знайшли людей, хто може балуватися із Запорізького регіону"
Іван Федоров, міський голова Мелітополяпро склад провладної партії "Єдина Росія"

Проте 32 кандидати — місцеві. Досить відомий серед них — тимчасово виконувач обов'язків "губернатора Запорожской области" Євген Балицький.

Євген Балицький, колишній депутат Запорізької облради. Facebook/Евгений Балицкий

Довідка: Євген Балицький — колишній депутат Запорізької облради, засуджений за колабораціонізм, 3 липня 2023 позбавлений депутатських повноважень, відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за вироком суду.

Від партії "Єдина Росія" також висунули Галину Данильченко, колишню депутатку Мелітопольської міськради від фракції ОПЗЖ.

Галина Данильченко. Фото: Telegram/Галина Данильченко

Довідка: Щодо Галини Данильченко до суду скеровані обвинувальні акти за чотирма статтями Кримінального кодексу України: ст. 111, ст. 111-1, ст. 28, ч. 4 ст. 111-1, ст. 28 ч. 5 ст. 111-1. Їй загрожує довічне позбавлення волі.

За даними слідства, Галина Данильченко перебувала на посаді "виконувачки обов’язків Мелітопольського міського голови", згодом стала головою "військово-цивільної адміністрації міста Мелітополь".

Також від "Єдиної Росії" висунута кандидатура Володимира Рогова, якого в серпні 2023 року засудили до 15 років позбавлення волі, визнавши винним у державній зраді та пособництві державі-агресору.

Володимир Рогов. Фото: Telegram/ Володимир Рогов

Партію "Справедлива Росія" в Запорізькій області з березня 2023 очолив ексдепутат Мелітопольської міськради Юрій Оніщук.

З 2022 року він очолив у Мелітополі окупаційний "Водоканал".

Юрій Оніщук. Фото: Скриншот проморолика "Справедливої Росії"

Суспільне повідомляло, що в ніч з 7 на 8 вересня в Мелітополі, де проживав Юрій Оніщук, лунали вибухи.

До того ж як зазначають у Генштабі ЗСУ, переважна більшість кандидатів навіть не мають вищої освіти та працюють двірниками, охоронцями й прибиральницями. Окупанти просто використовують їх особистості для приховування реальних “керманичів” захоплених територій.

Інформація про вибори в тимчасово окупованому Мелітополі

"Сьогодні, в оточенні військових, росіяни намагаються збирати якимось чином голоси: хоч на капоті, хоч в палісаднику, хоч якось зібрати якісь голоси", – розповів Іван Федоров про так звані "виїзні комісії".

Іван Федоров, міський голова Мелітополя. Фото: Суспільне Запоріжжя

Міський голова Мелітополя повідомив, що росіяни розповідають, нібито, результати голосування визнає міжнародна спільнота. Проте він нагадав, що так само вони розповідали і про минулорічний псевдореферендум.

Інформація про вибори в тимчасово окупованому Бердянську

Голова міської військової адміністрації Бердянська Вікторія Галіціна розповіла, що попередньо росіяни оцінили кількість виборців у 496 тисяч осіб, зокрема і за межами Запорізької області.

Вікторія Галіціна, голова Бердянської МВА. Фото: Telegram/Вікторія Галіціна

Російські виборчі комісії Бердянська не опублікували поіменні списки кандидатів у депутати від політичних партій, розповіла голова МВА:

"Адже, на нашу думку, побоюються за життя зрадників. Втім, на цьому тижні окупаційна адміністрація почала активно звітувати, як деякі висуванці удають активну діяльність та формують так звану “народну програму”. На сьогодні ми не можемо оприлюднювати ці імена, бо це ще непідтверджена інформація".

Суспільне повідомляло, що вночі 8 серпня в тимчасово окупованому Бердянську на місці однієї з "виборчих дільниць", що розташована у будівлі муніципального ліцею, пролунали два вибухи.

Інформація про вибори в тимчасово окупованому Енергодарі

Ситуація в Енергодарі зараз залишається напруженою, розповів міський голова Дмитро Орлов:

"Відомо, що для того, аби уникнути свідчень про свої злочини, окупаційна "адміністрація" видала розпорядження, щоб зняли всі камери відеоспостереження, встановлені в під'їздах будинків, або надали документи на право користування камерами та доступ до них. Для забезпечення хоч якоїсь явки, загарбники планують завезти на окуповані території "масовку", а також залучити працівників бюджетної сфери, які залежні від окупаційної влади".

Продовжується тиск на місцеве населення щодо паспортизації. Проте люди масово відмовляються брати документи РФ та виїжджають у населені пункти, що знаходяться в сільській місцевості. Таким чином намагаються уникнути зустріч з агітаційними групами чи військовими, які також проводять примусову паспортизацію, каже Дмитро Орлов.

Дмитро Орлов, міський голова Енергодара. Фото: Суспільне Запоріжжя

Міський голова Енергодара підкреслює, що наступним кроком після виборів і отримання паспорта, звичайно, буде мобілізація:

"Адже з мобілізаційними резервами самої Російської Федерації досить скрутне становище. І вони, як ми бачили все це по тих захоплених територіях в роки попередні, вони максимально активізують мобілізаційні резерви саме з тих територій, які вони нещодавно захопили".

Інформація про вибори в тимчасово окупованих Пологах

За словами міського голови міста Пологи Юрія Коноваленка, в населеному пункті також активізувався тиск щодо паспортів РФ:

"Ми бачили список осіб на виборах, знову-таки від тієї ж “Єдиної Росії”, до органу управління якогось на тимчасово окупованій території у Пологах. Це і сторонні особи. На жаль, в списку є і пологівці, які залишились на тимчасово окупованій території, хто пішов на співпрацю з росіянами. Тому такий список ми бачили, там близько десяти осіб".

Юрій Коноваленко, міський голова Полог.

Суспільне також звернулося за коментарем до радника з правових питань громадянської мережі "ОПОРА" Павла Романюка. За його словами, російська влада хоче сформувати окупаційні адміністрації для ефективнішого контролю:

"Зокрема, вчинення репресій проти цивільного населення, проти громадян України, які з різних обставин залишилися на окупованих територіях", підкреслив Павло Романюк.

Павло Романюк. ФОТО: Twitter

Мета Росії — проведення так званих виборів за будь-яку ціну, попри воєнний стан, який вони оголосили на захоплених територіях, а на початку літа внесли зміни. Їх не цікавить місцеве населення, їм треба формально провести публічний захід, який вони називають вибори, каже Павло:

"Я звертаю увагу: в разі примусу, насильницького примусу, при загрозі життю чи здоров’ю, участь в таких незаконних виборах не буде підпадати під ознаки кримінального правопорушення. Але люди мають пам’ятати, якщо в них є можливість уникнути цього, то нехай не наражаються ні на небезпеку з боку окупантів, ні наражають себе на можливу відповідальність",— наголосив радник з правових питань громадянської мережі "ОПОРА".

Що відомо про спроби РФ провести "вибори" на окупованих територіях України

15 червня російські ЗМІ повідомили, що Центральна виборча комісія РФ призначила на 10 вересня "вибори" на ТОТ України. Йдеться про захоплені росіянами території в Херсонській та Запорізькій областях, а також самопроголошені "ДНР" та "ЛНР".

У серпні Верховна рада України звернулася із закликом до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх асамблей не визнавати незаконні вибори на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.

Європейський Союз вже засудив намір Росії провести у вересні псевдовибори на окупованих територіях України й назвав їх порушенням міжнародного права.

8 вересня Блінкен пообіцяв санкції "спостерігачам", а Німеччина заявила про пропаганду.

8 вересня в Міністерстві закордонних справ України закликали міжнародних партнерів засудити проведення Росією так званих “виборів” на тимчасово окупованих територіях. А також не визнавати легітимність жодної “адміністрації”, яка буде створена за підсумками незаконних виборів, так само як і будь-які рішення, які будуть ними ухвалюватися.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber