Переведення енергоблока №4 ЗАЕС у стан "гарячого зупину" є грубим порушенням ліцензійних умов — Держатомрегулювання

Онлайн-нарада з міжнародними партнерами у Держатомрегулюванні, 28.07.2023. Фото: сайт Державної інспекції ядерного регулювання України

Переведення енергоблока №4 Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) у стан "гарячого зупину" є порушенням умов його експлуатації, зазначили у Держатомрегулюванні.

Про це сьогодні, 29 липня, повідомили на сайті Державної інспекції ядерного регулювання України.

Під час онлайн-наради з міжнародними партнерами, що відбулася 28 липня, виконувач обов'язків голови Держатомрегулювання Олег Коріков зазначив:

"Росіяни, грубо порушили умови ліцензії на експлуатацію зазначеної ядерної установки, яка, відповідно до Наказу Держатомрегулювання №338 від 28 червня 2023 року, може експлуатуватися лише у стані «холодний зупин» та цинічно проігнорували принципи ядерної та радіаційної безпеки МАГАТЕ", – йдеться у дописі пресслужби.

Також очільник Держатомрегулювання додав:

"Переведення енергоблока №4 ЗАЕС в гарячий стан здійснено некомпетентним, нелегітимних і некваліфікованим персоналом, який залучає "Росатом" та "Ростехнагляд", – йдеться у повідомленні пресслужби відомства.

Олег Коріков наголошує, що утримання всіх реакторів ЗАЕС у стані «холодний зупин» є оптимальним режимом для зниження ризиків щодо ядерної безпеки в умовах втрати надійного джерела водопостачання для Запорізької АЕС — Каховського водосховища.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада торік президент "Енергоатому" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднати її до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.

22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber