На ЗАЕС перевели 5-й енергоблок у холодний зупин, а 4-й — в гарячий – МАГАТЕ

Запорізька АЕС. Фото: УНІАН

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) завершили запланований перехід енергоблоку №5 в стан"холодного зупину" і одночасно перевели енергоблок №4 у "гарячий зупин".

Про це 29 липня повідомив голова міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.

Зазначається, що зміна статусу реактора була здійснена вчора вранці, 28 липня, через три дні після того, як енергоблок №4 був переведений у стан "гарячого зупину". Пара з енергоблока №4 зараз використовується для очищення стічних вод на ЗАЕС.

Зміну станів енергоблоків провели для ремонтних робіт на енергоблоці №5, що можливо провести лише в стані "холодного зупину".

У звіті наголошується, що інші енергоблоки залишаються в стані "холодного зупину".

Експерти МАГАТЕ, які перебувають на майданчику, закликають ЗАЕС дослідити всі можливі варіанти встановлення зовнішнього котла для виробництва необхідної пари, що дозволило б перевести всі енергоблоки в стан "холодного зупину".

У звіті агенції звернули увагу, що український національний регулятор — Держатомрегулювання — оприлюднював нормативні розпорядження про обмеження роботи всіх шести енергоблоків до стану "холодного зупину".

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада торік президент "Енергоатому" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднати її до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.

22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber