Волонтери БФ "Карітас Запоріжжя"допомагають вимушеним переселенцям та жителям прифронтових громад.
Хто та яку допомогу може отримати, які програми реалізують у благодійному фонді — розповіла Суспільному комунікаційниця "Карітас Запоріжжя" Катерина Сиваш.
Хто може отримати допомогу у благодійному фонді?
Наразі допомога розрахована, у першу чергу, на людей вразливих категорій — внутрішньо переміщених осіб. Також допомагаємо людям, які залишаються у прифронтових зонах. Ми довозимо гуманітарні вантажі, які наразі там необхідні.
Розкажіть докладніше про допомогу, яку можуть отримати переселенці в Запоріжжі?
Є медичні гранти. Людина, якщо потребує певних ліків або якщо їй терміново треба зробити якусь операцію, може отримати цільовий грант на медичні послуги.
Окремий вид допомоги — на ремонти. Можуть звертатися як мешканці Запоріжжя, так і внутрішньо переміщені особи. Це стосується не тих будинків, які безпосередньо постраждали, тому що вони наразі мають пройти момент відновлення від міської влади й інших уповноважених структур. А ось люди, які, наприклад, живуть у сусідніх будинках і у них повибивало вікна, повиносило двері. Це все можна зробити за кошти благодійного фонду.
Додам, що наразі завершилась програма багатоцільової грошової допомоги, але, як показує практика, вона періодично відновлюється. Поки не можу сказати точні дати, коли поновиться. Але обов'язково буде.
Також ми продовжуємо надавати гуманітарну допомогу.
Для дітей внутрішньо переміщених осіб працюють дитячі простори, де можна безкоштовно відвідати заняття, театр, отримати якісь освітні послуги.
А якщо немає документів, то як діяти?
Якщо людина, наприклад, втратила ідентифікаційний код або паспорт на окупованій території. Це окрема кризова ситуація. У нас є спеціалісти, які можуть допомогти з відновленням документів. У нас є безкоштовний юрист, який буде супроводжувати весь цей процес. І у нас є кейс-менеджер, тобто людина, яка бере людину під супровід. Якщо, наприклад, зараз ми не можемо надати їй грошову допомогу через те, що їй треба відновити документи, — на цей період ми можемо надати їй хоча б гуманітарну допомогу. І супроводжувати її в процесі відновлення документів.
Якщо вимушені переселенці звертаються по гуманітарну допомогу, вони обов'язково повинні мати документи?
Так. Звичайно. Одразу кажу, що ось цей момент, коли ми просимо документи, — це не наша забаганка. Це практика міжнародної благодійної діяльності. Для чого? Для звітності, у першу чергу.
З якою періодичністю можна звертатися: раз на місяць, раз на тиждень?
Усе залежить від наборів. Є великі набори, які видаються на родину раз на три місяці. Деякі набори ми можемо видавати раз на місяць.
Що входить до продуктових наборів, які ви надаєте?
Продуктові набори в нас є декількох видів. Він розрахований по калорійності. У першу чергу, по балансу КБЖУ. На місяць у нас сімейний набір на трьох людей умовно. Туди закладена така калорійність, щоб три людини могли харчуватись протягом місяця. Чудово розумію, що там немає свіжих фруктів або ковбаси. Це стандартний набір.
Це завжди будуть декілька видів круп, буде борошно, будуть консерви. Обов'язково 5-6 баночок консервів. Соняшникова олія. Цукор. Чай. Якісь солодощі обов'язково. Ще щось з консервованої продукції. Наприклад, кукурудза або якісь бобові. Сублімовані супчики також часто додаються. Вівсянка. Джем. Чай. Кава.
Є медичний проєкт. Це грошові виплати чи видача певних ліків?
Там не така велика сума — це 8 тисяч гривень грант. Щоб його отримати, треба показати свою потребу в медичних послугах. Це можуть бути ліки, якийсь дорогий препарат на постійній основі. Може бути термінова операція. Звичайно, що цей грант не покриє повну вартість цієї операції, але хоча б частково отримати кошти можна. Якщо це якість профільні обстеження за хронічними захворюваннями. На цьому напрямку працює лікарка безпосередньо.
У нас на сторінках у соціальних мережах вказаний номер телефону. Можна дзвонити, уточнити, чи у вашій персональній ситуації, можна отримати цю допомогу.
По яку допомогу можуть звертатися люди, чиє житло пошкоджене чи зруйноване?
Ми надаємо людині суму коштів, яка має покрити основні збитки, які були завдані через ракетні удари. Те, що підпадає під нашу грошову компенсацію. Це вибиті вікна, вибиті двері, пошкоджені балконні блоки, дах, тріщини якісь у стінах, але які не є структурними порушеннями.
Акцентую: ми надаємо кошти на легкі та середні ремонти.
Стосовно коштів, які можна отримати: у середньому на квартиру це десь 50 тисяч гривень, якщо це приватний будинок — 70-100 тисяч гривень.
Звертатися можуть і жителі Запоріжжя?
Звичайно, мешканці Запоріжжя, тому що по ремонтах ми дещо обмежені в географії через безпекову ситуацію. Наразі ми працюємо в Запоріжжі, у Запорізькому районі, наприклад, працювали в Біленькому, в Степному. Максимально, куди ми виїжджаємо, це Комишуваха. Дуже сподіваємось, скоро буде Оріхів і Гуляйполе.
Хто має оцінити ступінь руйнування?
У нас на проєктах, які займаються ремонтами, працюють кваліфіковані інженери. У них є спеціальна програма, яка умовно прораховує вартість цього ремонту. Для того, щоб надати допомогу, нам потрібен акт про пошкоджене житло. Ми враховуємо моменти, які хочемо відремонтувати, вкладаємося в ту суму, що у нас є.
Чи допомагаєте з тимчасовим розселенням?
Так, нам є куди селити, бо ми з перших днів війни працюємо із шелтерами. Якщо трапляється якась така ситуація, то звичайно можна звернутись і ми знайдемо максимально комфортний варіант, щоб могли проживати якийсь короткий термін. Можливо, буде відновлена програма з оренди житла. Вона в минулому році користувалась дуже широким попитом. Ця програма також зараз під питанням. За житлом також можна до нас: або через кризовий центр ми зможемо щось знайти, якщо є такі можливості допомогти, або в шелтері завжди знайдемо класне, комфортне місце.
Яку допомогу можуть отримати містяни?
Якщо ми говоримо про запоріжців, то в цьому питанні ми наразі дещо обмежені в допомозі. У нас працюють ще з довоєнних часів проєкти, які надають соціально-гуманітарну підтримку людям похилого віку, з інвалідністю. У нас є окрема соціальна послуга “догляд удома”. До людей приходять додому, допомагають робити генеральне прибирання, готувати, купити якісь продукти, ліки, щось подібне. Можуть звертатися місцеві мешканці, які потребують такої допомоги.
Можна отримати консультації психолога?
Так. У нас є спеціалізований дитячий психолог. Він працює з раннім віком, із середнім віком, зі школярами. І декілька дорослих психологів. І є чоловіки, є жінки: кому як комфортніше. Є індивідуальні, є групові консультації. Усе це абсолютно безкоштовно.
Де в Запоріжжі знаходяться офіси БФ "Карітас Запоріжжя", як вас знайти?
Наразі у нас є три офіси в Запоріжжі. Умовно, центральний офіс — розташований у центрі міста. Це вулиця Семафорна, 8. Там, коли відкрита програма грошової допомоги, проходить реєстрація на неї. Там можна зареєструватися на медичні гранти. Там є один з проєктів з ремонту житла.
Другий офіс розташований на вулиці Фінальна 1Б. Ми знаходимось ближче до складських приміщень. У нас там є змога дуже швидко обробляти багатотонні вантажі. У нас там також працює кризовий центр.
І нещодавно на проспекті Соборний, 36 відкрився третій офіс. Там надаємо допомогу людям з інвалідністю. А також дитячий центр, де у нас безкоштовно проходять розваги, освітні заходи. Можна прийти в будь-який час.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber