На Запорізькій АЕС встановлюють нові дизельні котли — МАГАТЕ

Запорізька АЕС, фото ілюстративне. Фото: Anadolu Agency/Getty Images

На Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) встановлюють чотири нові дизельні котли для генерації додаткової пари, що необхідна для виконання різних функцій ядерної безпеки на майданчику, зокрема для перероблення відходів.

Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у пресрелізі агентства.

Команда експертів МАГАТЕ, що присутні на ЗАЕС, спостерігала за монтажними роботами під час обходу минулого тижня, і згодом була поінформована, що нові котли будуть готові найближчим часом.

Зараз на об’єкті працює дев’ять мобільних котелень, вісім з яких працюють для опалення в зимовий період.

"Атомним електростанціям потрібна значна кількість пари для проведення важливих операцій на майданчиках. Це стосується і Запорізької АЕС, хоча вона вже більше року не виробляє електроенергію. МАГАТЕ заохочує встановилення дизельних котлів для цієї мети, і ми вітаємо заплановану додаткову потужність", — наголосив генеральний директор Гроссі.

Експерти МАГАТЕ також повідомили, що побували на електричній розподільчій станції 750 кВ, точці входу для зовнішньої електроенергії, необхідної для заводу, і на водоочисних спорудах на місці. Під час іншої інспекції вони оглянули водойму-охолоджувач ЗАЕС, градирні, впускний і вихідний канали, а також відвідний канал Запорізької ТЕЦ, розташований неподалік. Однак цього разу їх не пустили до ізоляційних воріт ставка-охолоджувача.

Також співробітники агенції повідомили, що вони не змогли отримати доступ до дахів реактора, що були заплановані. Жодної альтернативної дати наразі не визначено.

Нагадаємо, що на цей час, з шести дахів реакторів ЗАЕС, МАГАТЕ мала доступ до трьох з них. Зокрема до другого, третього і четвертого.

Крім того, експертам агенції знову не надали доступ до північно-західної частини турбінного залу реакторного блоку № 5 під час обходу туди минулого понеділка. Так, МАГАТЕ не змогла відвідати північно-західну частину жодного з шести турбінних залів із середини жовтня.

"Як завжди в останні місяці, команда МАГАТЕ продовжувала чути вибухи з-за меж майданчика ЗАЕС, включаючи шість потужних вибухів у середу ввечері", — йдеться у пресрелізі агенції .

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber