"Від початку війни не бачили телевізор — хоч новини подивимося". В Оріхові на Запоріжжі відкрили новий пункт незламності

Пункт незламності в Оріхові, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

В Оріхові Запорізької області, що перебуває під постійним прицілом росіян та знаходиться за шість кілометрів від лінії фронту, волонтери відкрили новий пункт незламності, де люди можуть скористатися вже забутими за 7 місяців благами цивілізації: випрати речі, подивитися телевізор та зайти в інтернет. Для дітей є окрема кімната з іграшками та книжками для навчання.

Медпункт, їдальня, дитяча кімната та зона відпочинку — це все є в новому пункті незламності. Тут встановлені душові кабінки з засобами гігієни, є пральні, куди люди щодня приносять свої речі.

Місцева жителька Людмила Стойчева каже, що дуже зручно, бо в місті вже 7 місяців немає ані води, ані електроенергії, тож якісно випрати речі складно: "Дрібне ми самі перемо. Якщо ж велике, ковдра або підковдра, — тут. Дивлюсь, і купаються люди, ми ще до цього не дійшли".

Місцева жителька Людмила Стойчева, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Щодня в нас наплив на прання. Неможливо все за один день перепрати. Речі 12 - 15 людей за день ми перемо. Одні приходять і забирають, а інші приносять",— каже волонтерка пункту незламності Людмила Акулова.

Волонтерка пункту незламності Людмила Акулова, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

З 11 до 14 години в пункті незламності працює їдальня з гарячими обідами. Щодня приходить понад сотня людей, розповідає волонтерка центру Світлана Ромашко:"Кожен день більше і більше приходить. Люди задоволені. Дідусі, бабусі приходять, годуємо їх".

Волонтерка пункту незламності Світлана Ромашко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Жителі Оріхова в пункті незламності, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Жителі Оріхова обідають у пункті незламності, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Коли не працює їдальня, каже волонтерка Валентина Лось, перекусити можна в кімнаті відпочинку: "Не в усіх є світло, не в усіх є умови зранку поїсти гаряче. Навіть випити гарячий чай. Тому о 8 годині в нас вже з'являються перші люди, які хочуть гарячого чаю. В нас дідусь ходить кожного дня й вибирає, що хоче їсти: мед, чай, консерву".

Волонтерка пункту незламності Валентина Лось, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Кімната відпочинку в пункті незламності, де теж можна поїсти, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Дитяча кімната в пункті незламності облаштована проєктором, екраном, Wi - Fi, столами та іграшками. Тут діти можуть не лише побавитися, а й вчитися, — зазначає заступниця міського голови Оріхова Світлана Мандрич.

"Була в нас мама з двома дітками — річна і 12 років. Так маленька тут спала, а старша навчалася. Розповідала, що через відсутність світла та поганий інтернет, у неї пропущено понад 130 уроків".

Заступниця міського голови Оріхова Світлана Мандрич у дитячій кімнаті, що в пункті незламності. Фото: Суспільне Запоріжжя

Щодня працює медичний кабінет. Переважно люди звертаються з проблемами тиску або вірусними захворюваннями, зазначає посадовиця: "В місті з травня лікарня не працює, бо її евакуювали. Сьогодні для нас це велике досягнення, що в нас є лікар і одразу може виписувати ліки. До речі, дуже гарний лікар, кандидат медичних наук, діагност, судинний хірург".

Медичний кабінет у пункті незламності, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Новий пункт незламності жителям Оріхова побудували волонтери. Вони ж і пробурили тут свердловину, бо водопостачання в місті немає з вересня минулого року, додає Світлана Мандрич: "Зараз ми чекаємо на постачання “Осмосу” — дуже велика очисна система. Пропускна буде 3 куби на годину. Тоді люди зможуть прийти та набрати собі навіть питної води".

Насос для води у пункті незламності, Оріхів, березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Чи не вперше за останній рік оріхівці мають вільний доступ до інформації, адже в кожній кімнаті пункту незламності є телевізор та інтернет, зауважує Людмила Стойчева: "Ми майже від початку війни не бачили телевізор. Сюди прийшли подивитися хоч новини.У нас же ні телевізора, ні радіо, ні інтернету немає".

Мешканець Оріхова користується мережею "Інтернет", березень 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Оріхів постійно перебуває під обстрілами окупантів. Та попри це, в місті залишаються жити близько півтори тисячі людей, серед них 20 дітей.

Читайте також

"У нас Махновський край, в нас дух цей живий". Селищний голова про ситуацію у Тернуватській громаді на Запоріжжі

"Побратимам я зараз більше потрібний, ніж у лікарні". Історія лікаря із Запоріжжя, який рятує захисників на передовій

Історія військового капелана з Америки, який волонтерить у Запоріжжі

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber